Spór na łamach brytyjskiej gazety o polskie banki. Głos zabrał zastępca Morawieckiego

[object Object]
PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupiły pakiet akcji Banku PekaoTVN24 BiS
wideo 2/3

Ostrożna polityka stosowana w stosunku do banków pomogła ustrzec Polskę przed kryzysem światowym, z którym inne gospodarki musiały się zmagać w pierwszej dekadzie XXI w - pisze wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński do "Financial Times". To odpowiedź polskiego rządu na zarzut o "repolonizację" banków w Polsce, o czym pod koniec czerwca informowała brytyjska gazeta.

Dziennikarze "Financial Times" w artykule zatytułowanym "Polski pęd do socjalizmu w sektorze bankowym" wskazują m.in. na zagrożenia ze strony polityki repolonizacji. Kościński w liście do gazety zaprzecza, żeby rząd w Warszawie prowadził taką politykę.

Wiceminister ocenia, że jedną z podstawowych reguł wolnej gospodarki jest to, że jeśli zagraniczny bank chce sprzedać działalność w Polsce, to może to zrobić. Podkreśla, że rząd w Warszawie nie ma zamiaru ani repolonizować, ani nacjonalizować zagranicznych przedsiębiorstw. Tym niemniej, jeśli działalność obcych banków będzie zagrażać stabilności sektora, rząd zostawia sobie otwartą furtkę dla interwencji - czytamy w "FT".

"Wierzymy, że to obowiązek odpowiedzialnego rządu i pod żadnym względem nie oznacza celowej polityki nacjonalizacji, która miała miejsce w kilku krajach Europy Zachodniej w trakcie powojennego okresu rozwoju, a nawet ostatnio!" - napisał Kościński.

Przejęcia banków

Tymczasem dziennikarze "Financial Times"Martin Miszerak i Dalibor Rohac ocenili, że właśnie pod płaszczykiem ochrony stabilności finansowej są podejmowane działania niekorzystne dla rozwoju banków. Jako przykład dziennik podał przejęcie przez PZU Alior Banku, jednego z najprężniej rozwijających się na polskim rynku.

"FT" także przywołał sytuację Pekao S.A. W czerwcu tego roku PZU i Polski Fundusz Rozwoju sfinalizowały ostatecznie kupno akcji banku. Od poprzedniego właściciela większościowego, włoskiego UniCredit odkupiono papiery wartościowe o wartości 10,6 mld zł. Tym samym kontrolę nad Pekao przejęły państwowe instytucje.

Cztery największe banki w Polsce, mające obecnie ponad 50-procentowy udział w sektorze, znalazły się w rękach państwa - wymieniła gazeta.

Spadek indeksów

Dziennik przywołuje też słowa wicepremiera Mateusza Morawieckiego, w ocenie którego wzrost udziału środków krajowych w systemie bankowym jest jak najbardziej pożądany.

– Każda duża i licząca się gospodarka świata dąży do tego, żeby istniała zdrowa i efektywna równowaga między kapitałem zagranicznym a kapitałem lokalnym w strategicznych i wrażliwych sektorach przemysłu oraz usług. Takim sektorem jest z pewnością krajowy sektor bankowy, który jeszcze kilka lat temu w Polsce był mocno zdominowany przez inwestorów zagranicznych – przypomina "FT", co mówił Morawiecki w maju.

Ale zdaniem "FT" prywatni inwestorzy są innego zdania. Na poparcie swojej tezy dziennik podaje spadającą wartość indeksu WIG Banki.

Zmiany personalne

Kolejnym zarzutem "FT" są zmiany na stanowiskach osób zarządzających bankami. "FT" przywołuje odwolanie prezesa Pekao Luiga Lovaglio, który - w ocenie dziennika - jest jednym z najzdolniejszych bankierów w Polsce. Tymczasem na miejsce byłych prezesów są wybierane osoby "o wątpliwych kwalifikacjach" - czytamy w artykule, w którym wskazano, że chodzi m.in. o Sabinę Bigos-Jaworowską z PiS, przyjaciółkę premier Beaty Szydło, która weszła do rady nadzorczej Pekao. Jej jedynym doświadczeniem zawodowym jest zarządzanie małą kliniką zdrowia - podała gazeta.

"FT" ma jeszcze inny pomysł, w jaki sposób partia rządząca chce wykorzystać wzrost wpływów w sektorze bankowym. Zdaniem "FT" Prawo i Sprawiedliwość będzie chciało posłużyć się bankami do realizacji własnych celów. Jako przykład "FT" podaje, że to właśnie PKO BP pożyczył pieniądze na sfinalizowanie transakcji przejęcia akcji w Pekao S.A.

Tymczasem w okresie transformacji, zarówno rząd, jak i Narodowy Bank Polski widziały w sektorze bankowym siłę, która miałaby rozpędzić polską gospodarkę i skierować ja na demokratyczne tory - zauważa dziennik. Obecnie, ocenia "FT", małe banki są zniechęcane do inwestycji w Polsce.

Podobnie wypowiadała się o sektorze banków w Polsce agencja Reutersa. Na początku czerwca, powołując się na swoje źródło, podawała informacje, że Deutsche Bank chce wycofać działalność z Polski. Ale agencja wróżyła, że Niemcom nie uda się szybko pozbyć interesu m.in. przez rosnącą konkurencję ze strony potężnych banków kontrolowanych przez państwo.

Odpowiedź wiceministra

W liście do gazety wiceszef resortu rozwoju podkreśla, że artykuł wymaga odpowiedzi drugiej strony.

"Autorzy zniekształcają rzeczywistość oraz zamiary obecnego i poprzedniego rządu dotyczące nadzoru nad wciąż rozwijającym się i dojrzewającym sektorem bankowym w Polsce. Ta ostrożna polityka pomogła uniknąć nadużyć więcej niż jednej europejskiej instytucji finansowej, która bezpośrednio doprowadziła do poważnych problemów, jakie wystąpiły po kryzysie finansowym pod koniec pierwszej dekady 2000" - napisał Kościński.

Wiceminister przypomniał, że niektóre z tych europejskich podmiotów również działają w Polsce, a ich problemy utrudniły zdolność do wspierania i finansowania działalności.

Jego zdaniem zrównoważona własność prywatna i publiczna wymaga elastycznego podejścia. "Polska z zadowoleniem przyjmuje każdego inwestora, który chce uczestniczyć i przyczynić się do dalszego powodzenia jedynego europejskiego kraju, który utrzymał wzrost PKB rok do roku od 1991 roku" - kończy swój list wiceminister rozwoju.

Autor: ps/ms / Źródło: Finanacial Times, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Finansów

Pozostałe wiadomości

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż rodowici Brytyjczycy - podał "Economist", powołując się na rządowe dane. Jednym z czynników stojących za tą zmianą jest podnoszenie kwalifikacji przez polskich migrantów.

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Źródło:
PAP

- Podwyżka zasiłku pogrzebowego będzie kosztowała budżet maksymalnie dwa miliardy złotych rocznie - ogłosiła w środę w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podkreśliła, że podwyżka to "absolutna konieczność".

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję. Stopy procentowe zostaną obniżone o 50 punktów bazowych do poziomu 5,25 procent - podano w komunikacie. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Lepiej późno niż wcale - napisał w środę premier Donald Tusk. Wcześniej Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe po raz pierwszy od października 2023 roku.

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a główna stopa referencyjna została obniżona do poziomu 5,25 procent. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat wskazał, jak decyzja RPP wpłynie na wysokość raty kredytu.

Tak zmieni się rata kredytu

Tak zmieni się rata kredytu

Źródło:
tvn24.pl

Weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców jest głęboko niesprawiedliwe - oceniła rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska, zapowiadając dalszą walkę o zmianę przepisów.

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec nieczytelnych, niechlujnie wypełnionych oświadczeń majątkowych. Trwają prace nad systemem generowania i przechowywania elektronicznych wersji dokumentów - wskazuje resort cyfryzacji.

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 4,25-4,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Jak podano, niepewność wokół perspektyw gospodarczych w USA "wzrosła jeszcze bardziej".

Fed podjął decyzję sprawie stóp procentowych w USA

Fed podjął decyzję sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z niewdrożeniem Aktu o usługach cyfrowych. "Polska nie wyznaczyła koordynatora ds. usług cyfrowych i nie nadała mu uprawnień do wykonywania zadań wynikających z aktu o usługach cyfrowych" - czytamy w komunikacie KE. Za wdrożenie tych przepisów odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji. W środę poinformowano także o złożeniu skargi przeciw Polsce w związku z niewdrożeniem unijnej dyrektywy o eurowiniecie.

Polska pozwana do TSUE

Polska pozwana do TSUE

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał nowe dane o wynagrodzeniach. Mediana w listopadzie 2024 roku wyniosła 6842 złote i była o prawie jedną piątą niższa od przeciętnego wynagrodzenia, które wynosiło 8376,58 złotego.

Tyle naprawdę zarabiamy. Nowe dane

Tyle naprawdę zarabiamy. Nowe dane

Źródło:
PAP

W środę strajk kolejarzy sparaliżował ruch pociągów w Portugali. - Możemy odstąpić od protestu, ale tylko wtedy, kiedy rząd przystanie na proponowane przez nas warunki - stwierdził szef związku zawodowego Fectrans Jose Manuel Oliveira. Strajkujący żądają podwyżek i lepszych warunków pracy.

Chaos na stacjach kolejowych

Chaos na stacjach kolejowych

Źródło:
PAP

Do dziesięciu lat miałby zostać zwiększony czas nieprzerwalnego zamieszkiwania w Polsce przez cudzoziemców, którzy chcą uzyskać polskie obywatelstwo - zakłada propozycja noweli Prawa i Sprawiedliwości, o czym informuje "Rzeczpospolita". Obecnie są to trzy lata. Prace nad zmianami planuje również obecny rząd, ale propozycję ma przedstawić dopiero jesienią.

Ma być trudniej o polski paszport dla cudzoziemców

Ma być trudniej o polski paszport dla cudzoziemców

Źródło:
PAP

Hiszpański rząd zatwierdził skrócenie czasu pracy w ciągu tygodnia z 40 do 37,5 godzin. Projekt trafi teraz pod głosowanie parlamentu. Rząd jednak nie ma większości i zabiega o poparcie między innym u nacjonalistów katalońskich.

Chcą pracować najkrócej od 40 lat. "Pomagamy ludziom być trochę szczęśliwszymi"

Chcą pracować najkrócej od 40 lat. "Pomagamy ludziom być trochę szczęśliwszymi"

Źródło:
PAP

Żyjemy z technologią 5G, ale operatorzy telekomunikacyjni myślą już o 6G. 12 największych firm europejskich z tej branży zaapelowało do regulatorów, by poszerzyć pasmo dla usług mobilnych. Ostrzegli też, że Europie grozi pozostanie w tyle za USA przy wdrażaniu technologii 6G.

Technologia 6G. Apel operatorów

Technologia 6G. Apel operatorów

Źródło:
Reuters

Stopa bezrobocia w kwietniu 2025 roku wyniosła 5,2 procent - wynika z szacunków resortu rodziny. Ministerstwo dodało, że bezrobocie spadło w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 punktu procentowego.

Takie jest teraz bezrobocie w Polsce

Takie jest teraz bezrobocie w Polsce

Źródło:
PAP

W wieku 81 lat zmarł Jan Koral, współtwórca marki Koral - poinformował portal Sądeczanin. Cukiernik stworzył w Nowym Sączu lodziarnię "Bajka", w której to jego bracia, Józef i Marian, uczyli się fachu. Później dzięki nim lody Koral stały się znane w całym kraju i w Europie.

Zmarł Jan Koral. To on zaraził braci pasją do lodów

Zmarł Jan Koral. To on zaraził braci pasją do lodów

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ocenił, że obecnie Rosja nie powinna wrócić do grupy G7, do której należy siedem najbogatszych gospodarek świata. Zaznaczył, że w jego ocenie wykluczenie Rosji z G8 po aneksji Krymu było błędem. Wyraził jednak nadzieję, że Rosję do zakończenia wojny z Ukrainą może zmotywować perspektywa ponownego udziału w piłkarskich mistrzostwach świata.

Trump o powrocie Rosji do G7: to nie jest dobry moment

Trump o powrocie Rosji do G7: to nie jest dobry moment

Źródło:
PAP

- Wiem jedno. Rosja chce ukraść Polsce demokrację w tych wyborach - powiedział na antenie TVN24, w programie "Rozmowa Piaseckiego" wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapytany o "bezprecedensową" ingerencję ze strony rosyjskiej w wybory w Polsce zaznaczył, że jest ona "trójkierunkowa".

"Rosja chce ukraść Polsce demokrację"

"Rosja chce ukraść Polsce demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Szwajcarii dojdzie do pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojny handlowej między obu mocarstwami - zapowiedział sekretarz skarbu USA Scott Bessent. - Nie chcemy się odłączać od Chin, to czego chcemy to sprawiedliwy handel - zaznaczył.

Jest zapowiedź pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojen handlowych

Jest zapowiedź pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojen handlowych

Źródło:
PAP

"L4, ciąża. W weekend chcę pojechać nad wodę, zrobić grilla i odpocząć. Co w razie kontroli?" - zapytała internautka na jednej z grup w mediach społecznościowych. O odpowiedź poprosiliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Nieobecność w miejscu zamieszkania w czasie przeprowadzanej kontroli nie musi oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego - przekazała nam Monika Folaron z biura prasowego ZUS.

Grillowanie i wypad nad wodę na zwolnieniu. ZUS odpowiada

Grillowanie i wypad nad wodę na zwolnieniu. ZUS odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Premier Mark Carney podkreślił, że Kanada nie jest na sprzedaż, na co Donald Trump odparł, że "czas to pokaże". Prezydent USA wykluczył też obniżkę ceł na kanadyjskie towary.

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Źródło:
PAP

Amerykańscy przedsiębiorcy dwoją się i troją, by znaleźć sposób na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. Jak zauważa CNN, w centrum ich uwagi są takie pojęcia jak "skład celny" i "zharmonizowane kody systemowe". To pierwsze pozwala zapłacić cło później, a to drugie - znacznie je zmniejszyć. Wszystko legalnie.

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Źródło:
CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które padły 6 maja 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zapowiedziała, że do końca 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz zawierania nowych umów na rosyjski gaz. Zgodnie z planem Brukseli kontrakty długoterminowe z Rosją mają być wygaszone z końcem roku 2027. Zapowiedź KE skomentował premier Donald Tusk.

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

Źródło:
PAP

Rząd przyjął pakiet deregulacyjny, który obejmuje zwiększenie limitu rocznej sprzedaży zwalniającej z obowiązku płacenia podatku VAT z 200 do 240 tysięcy złotych. Nowe przepisy mają także na celu między innymi ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów.

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rząd Indii zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko domowi aukcyjnemu Sotheby's w Hongkongu, jeśli nie wstrzyma aukcji klejnotów związanych z relikwiami Buddy - podała stacja BBC.

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt noweli dotyczący aplikacji mObywatel. Wprowadzone mają zostać nowe funkcje, takie jak mLegitymacja nauczyciela, mStłuczka czy wirtualny asystent. Rozszerzone mają też być możliwości podpisu elektronicznego.

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Źródło:
PAP

Zespół CERT Orange ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod operatora sieci komórkowej. "Dwie domeny używane w atakach zablokowaliśmy, ale to kwestia czasu, kiedy pojawi się kolejna" - napisano w komunikacie.

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl