Kobietom trudniej o dobrą pracę. Jest na to recepta

W ubiegłym roku panie rzadziej niż mężczyźni dostawały podwyżkiShutterstock

Częstsze zatrudnianie kobiet na niepełny etat, umożliwienie im zdalnej pracy oraz wprowadzenie kwot płci w przedsiębiorstwach - takie działania według ekspertów poprawiłyby sytuację kobiet na polskim rynku pracy.

Według najnowszego badania Work Service, mimo coraz lepszej sytuacji na rynku pracy i spadającego bezrobocia kobiety wciąż czują się mniej pewnie niż mężczyźni.

Utraty pracy boi się blisko 24 proc. kobiet, o 10 pkt. proc. więcej niż mężczyzn. Wśród osób niepewnych swojego zatrudnienia ponad połowa (56 proc.) to właśnie kobiety.

Trudniej o dobrą pracę

W ubiegłym roku - wynika z badania - panie rzadziej niż mężczyźni dostawały podwyżki. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wyższe wynagrodzenie otrzymało 40 proc. kobiet. Jednak w tym samym czasie podwyżkę dostała blisko połowa mężczyzn. Jedynie 18 proc. Polek otrzymało podwyżki z inicjatywy pracodawców, podczas gdy co czwarty polski mężczyzna otrzymał wyższą płacę na wniosek przełożonego.

Według socjolog dr Pauliny Pustułki z Uniwersytetu SWPS problemy kobiet na rynku pracy związane są z sytuacją społeczno-gospodarczą w naszym kraju. - Kobiety, zarówno przez stereotypy i pełnienie tradycyjnych ról, jak i przez wzgląd na swoją sytuację na rynku pracy, rzadziej decydują się na aktywności zawodowe bezpośrednio związane z ryzykiem, np. założenie przedsiębiorstwa - mówiła.

Jej zdaniem przez całe życie kobiety mają trudniej w znalezieniu dobrej pracy. - Statystycznie kobiety są lepiej wykształcone, mają lepsze kompetencje. Jednak równocześnie z wejściem na drogę zawodową, rozpoczynają często życie rodzinne. Pracodawcy stereotypowo boją się zatrudniać kobiety, ponieważ obawiają się, że za chwilę nie będzie ich w pracy ze względu na rodzinę. To myślenie krótkoterminowe, które też wzmacnia efekt płci, takie jak ten, że kobiety już na początku swojej kariery zawodowej godzą się na niższe płace. Rzadziej też proszą później o podwyżki - wyjaśniała Pustułka.

Co można zrobić?

Jej zdaniem większa część kobiet chce pracować, należy im tylko stworzyć do tego warunki. Dlatego trzeba rozważać - mówiła ekspertka - eliminację umów śmieciowych oraz zainwestowanie w rozbudowę nowoczesnych żłobków i przedszkoli, także tych w miejscach pracy. - Żeby rodzice mogli od razu po pracy odbierać dziecko, nie marnując czasu na dojazdy - zauważyła.

Zdaniem Pustułki dobrym pomysłem dla wzmocnienia pozycji kobiet na wysokich stanowiskach byłoby również wprowadzenie systemu kwotowego na najwyższych szczeblach ścieżek kariery w korporacjach i innych miejscach pracy, podobnie jak ma to miejsce w Norwegii czy w Niemczech. Jak zaznaczyła, wprowadzenie kwot nie musiałoby się wiązać z karami za niedopełnienie wymagań włączenia odpowiedniej liczby kobiet w działania kadry zarządzającej, jednak mogłoby przełożyć się na niwelowanie negatywnych stereotypów.

- Społeczeństwo nie jest skore do zmian. Dlatego trzeba mu w tych zmianach jakoś pomóc. Musimy dać sygnał strukturalny, taki jak redukcja różnic w wynagrodzeniach czy kwoty. Oczywiście część społeczeństwa będzie przeciwna, a nawet kobiety mogą się spotykać z oskarżeniami o tak zwany "tokenizm", czyli bycie promowanymi tylko w celu wypełnienia norm - np. kwotowych. Jeśli pewne rozwiązania strukturalne zostaną z czasem znormalizowane, to kobiety będą mogły się wykazać kompetencjami, damy im w ten sposób równe szanse - stwierdziła ekspertka.

Piotr Arak z Polityki Insight zwrócił uwagę, że w skali statystycznej nierówności płacowe między kobietami a mężczyznami nie są duże. - Są mniejsze niż w niektórych europejskich krajach - podkreślił. Zauważył jednak, że największe różnice można zaobserwować na wysokich stanowiskach.

Niski wskaźnik zatrudnienia

Jego zdaniem w Polsce dominuje przekonanie, że to mężczyźni powinni zarabiać pieniądze. - Według badań 45 proc. Polaków zgadza się z tezą, że rolą mężczyzny jest zarabianie pieniędzy. Pod tym względem mamy bardzo patriarchalne podejście. Tutaj się różnimy od innych krajów europejskich - podkreślił ekspert.

Zwrócił uwagę na niski wskaźnik zatrudnienia wśród kobiet. - W przypadku mężczyzn wskaźnik zatrudnienia wynosi około 69 proc., w przypadku kobiet 57 proc. To jedna z najwyższych różnic w UE. Wyprzedzają nas w tej klasyfikacji jedynie: Grecy, Rumuni, Włosi i Turcy - wyjaśniał.

Według Araka należy upowszechnić zatrudnianie kobiet na cześć etatu. - Drugim elementem jest możliwość pracy zdalnej. Przez kilka dni pracujemy w zakładzie pracy, na terenie firmy, później pracujemy w domu, wykonujemy część zadań poza firmą - wyjaśniał.

Innym rozwiązaniem - kontynuował Arak - jest dofinansowanie przez państwo miejsc pracy. - Państwo tworzyło miejsca pracy np. w przedszkolach. Kobiety, które zajmowały się dziećmi, jednocześnie pracowały w tych przedszkolach, punktach usługowych, zajmujących się dziećmi, edukacją - wyjaśniał.

Autor: jb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk ocenił, że polityków PiS złości, że Polska "wywalczyła w Brukseli najwięcej pieniędzy ze wszystkich państw UE" i są oni "zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw". Przedstawiciele PiS uważają, że propozycja kolejnego budżetu UE nie jest korzystna dla Polski.

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Źródło:
PAP

Ponad 324 tysiące przekroczeń prędkości zarejestrowały w pierwszym półroczu 2025 roku fotoradary działające pod nadzorem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Najwięcej takich sytuacji odnotowano w stolicy Polski. Z kolei odcinkowy pomiar prędkości z największą liczbą wykroczeń znajduje się na dolnośląskim odcinku A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi.

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego w swoich napojach sprzedawanych w USA. Firma nie potwierdziła tych doniesień. Obecnie napoje koncernu słodzone są w Stanach Zjednoczonych syropem glukozowo-fruktozowym.

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Korei Południowej podtrzymał w czwartek wyrok uniewinniający prezesa koncernu Samsung Electronics Co. Ltd. Li Dze Jonga, oskarżonego o manipulowanie cenami akcji i oszustwa księgowe w związku z głośną sprawą fuzji dwóch spółek zależnych Samsunga w 2015 roku.

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Źródło:
PAP

Oszczędności posiada 83 procent Polaków. Są jednak one tak niewielkie, że co trzecia osoba utrzymałaby się dzięki nim maksymalnie przez miesiąc. Brak oszczędności zadeklarowało 17 procent Polaków. Tak wynika z badania "Skala i cele gromadzenia oszczędności przez Polaków", realizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Źródło:
tvn24.pl

Polacy coraz ostrożniej podchodzą zarówno do zakupu jak i budowy domów jednorodzinnych. Rynek może zareagować korektą cen - informuje "Puls Biznesu".

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Źródło:
PAP

Polska największym beneficjentem największego w historii budżetu Unii Europejskiej - podkreślił w środę minister finansów Andrzej Domański. Komisja Europejska zaproponowała budżet na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. Szef resortu finansów dodał, że rosną między innymi nakłady na bezpieczeństwo, rolnictwo i innowacje.

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Źródło:
PAP

Platforma rezerwacyjna Booking.com planuje zwolnić około tysiąca pracowników, między innymi w Amsterdamie. Cięcia mają poprawić efektywność i uprościć strukturę spółki. Nie podano, w których krajach poza Holandią dojdzie do redukcji etatów.

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Źródło:
PAP

Skupiająca największe organizacje przedsiębiorców w Polsce Rada Przedsiębiorczości zaapelowała o pilne podjęcie działań wspierających Grupę Barlinek po ataku rosyjskich dronów na fabrykę w Winnicy. "Konieczne jest natychmiastowe zapewnienie bezpośredniej pomocy finansowej oraz uruchomienie systemowych rozwiązań" - czytamy.

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Źródło:
tvn24.pl

W środę Donald Trump oświadczył, że nie zamierza zwalniać szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Zdementował w ten sposób doniesienia o poszukiwaniu jego następcy przez Biały Dom. Wcześniej prezydent USA wielokrotnie groził Powellowi utratą stanowiska, nazywając go "kretynem".

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

Źródło:
PAP

W środę do rządowego wykazu prac legislacyjnych trafiła informacja o projekcie rozporządzenia dotyczącym podwyżki wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok. Propozycja rządu zakłada, że wskaźnik pozostanie na najniższym poziomie przewidzianym przez przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek, 22 lipca, akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych - podała w środę GPW. Upadłość firmy w grudniu 2024 roku została ogłoszona przez sąd.

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Źródło:
PAP

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w czerwcu 2025 roku wyniosła 3,4 procent rok do roku, wobec 3,3 procent przed miesiącem - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do 3,6 procent rok do roku - podał w środę Brytyjski Urząd Statystyk Narodowych (ONS). To najwyższy poziom od stycznia 2024 roku, napędzany przede wszystkim wolniejszym spadkiem cen paliw oraz wzrostem cen żywności.

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dwie skargi prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i orzekł, że ewentualne przyszłe roszczenia byłego klienta banku nie stanowią podstawy do przetwarzania jego danych osobowych oraz że bank nie ma prawa przetwarzać tych danych, jeśli umowa nie została zawarta - poinformował w środę UODO.

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Źródło:
PAP

Francuski premier François Bayrou wyszedł z propozycją ograniczenia ilości świąt państwowych. W ten sposób chce przyczynić się do pobudzenia gospodarki i ograniczenia długu publicznego, jego pomysł nie spotkał się jednak z entuzjastycznym przyjęciem w kraju.  

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Źródło:
BBC, The Guardian, Reuters

Ponad 1,1 miliona rodziców zgłosiło się po wypłatę świadczenia z programu Dobry start na wyprawkę szkolną dla dzieci - poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Źródło:
PAP

1 stycznia 2026 roku w Polsce pojawić się ma sześć nowych miast. Taki status, według projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymają miejscowości w województwach: mazowieckim, lubelskim, opolskim i śląskim.

Nowe miasta na mapie Polski

Nowe miasta na mapie Polski

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych, do tego odsetki. Tyle będą musieli dopłacić niektórzy przedsiębiorcy, korzystający z mrożenia cen energii. Warunkiem skorzystania z obniżonych stawek było złożenie odpowiedniego oświadczenia, na co był czas do końca czerwca.

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Źródło:
PAP

Mam to przedyskutowane z ludźmi, którzy pracowali nad tym od miesięcy. Przedstawię koncepcję podatku cyfrowego premierowi. Ona będzie na przełomie lipca i sierpnia - powiedział w TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto rozbito kumulację. Jeden z graczy wygrał niemal 27 milionów złotych. Z komunikatu Totalizatora Sportowego wynika, że kupon został wysłany w Lesznie. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 lipca 2025 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl