Dobry Start 2022. Kiedy ruszają wypłaty świadczenia 300 plus? Podano datę

Autor:
wac
Źródło:
ZUS, tvn24.pl
Po wakacjach zmiany w szkole
Po wakacjach zmiany w szkoleTVN24
wideo 2/5
TVN24Po wakacjach zmiany w szkole

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił, kiedy ruszą wypłaty świadczenia Dobry Start, czyli tak zwanego 300 plus. Pieniądze mają stanowić wsparcie w zakupach wyprawki dla dzieci na zbliżający się rok szkolny. Kto może złożyć wniosek i co zrobić, by otrzymać wsparcie jak najszybciej?

Świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7. do 20. roku życia, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia.

Dobry Start: kiedy ruszają wypłaty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że wypłaty świadczenia Dobry Start, tak zwanego 300 plus, na wyprawki szkolne dla uczniów ruszą 18 lipca. Rodzice znajdą informację o przyznaniu pieniędzy na profilu portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

- Obecnie do klientów ZUS-u zostały skierowane pierwsze informacje o przyznaniu świadczenia, które zostały umieszczone na portalu PUE ZUS. W kolejnych dniach będą sukcesywnie kierowane kolejne informacje o przyznaniu świadczenia. Powiadomienie o umieszczeniu informacji o przyznaniu świadczenia zostanie przekazane na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę we wniosku – przekazała w komunikacie prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Komu przysługuje świadczenie?

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS lub przez portal Emp@tia MRiPS. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka.

Pieniądze na zakup książek i innego wyposażenia niezbędnego uczniom szkół podstawowych, liceów, szkół policealnych i innych placówek edukacyjnych, przysługują wszystkim rodzicom bądź opiekunom, niezależnie od wysokości zarobków. Suma 300 złotych wypłacana jest jednorazowo.

ZOBACZ TEŻ: Przybory szkolne droższe niż rok temu. Ile rodzice zapłacą za szkolną wyprawkę?

Do kiedy można złożyć wniosek?

Tegoroczny nabór wniosków trwa do 30 listopada. Świadczenie na wskazane we wniosku konto bankowe będzie wypłacał i przyznawał ZUS. Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że każdego roku z Dobrego Startu korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Łączna kwota wsparcia w latach 2018-2022 ma wynieść ok. 6,65 mld zł.

Autor:wac

Źródło: ZUS, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości