TVN24 Biznes | Pieniądze

Dodatkowe pieniądze na dziecko. Można już składać wnioski

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Po wakacjach zmiany w szkole
Po wakacjach zmiany w szkoleTVN24
wideo 2/4
TVN24Po wakacjach zmiany w szkole

Od piątku 1 lipca można składać wnioski o świadczenie Dobry start, czyli tak zwane 300 plus. Dodatkowe pieniądze zostały pomyślane jako wsparcie przy zakupie wyprawki szkolnej. Mogą się o nie ubiegać rodzice uczących się dzieci. Wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie przez internet.

Świadczenie Dobry start przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24. lat.

Kto może złożyć wniosek o Dobry start

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

W ramach programu rodzice – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 złotych np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom i pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych.

Jak złożyć wniosek o 300 plus, do kiedy

Wniosek można złożyć przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS. Tegoroczny nabór wniosków o Dobry start potrwa do 30 listopada.

Pieniądze z programu Dobry start będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS wypłaci świadczenie na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje i wszelkie zawiadomienia będą przekazywane w formie elektronicznej.

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej każdego roku z Dobrego startu korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Łączna kwota wsparcia w latach 2018-2022 wyniesie ok. 6,65 mld zł.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski pytany przez TVN24 Biznes, czy przebywający w Polsce Ukraińcy, przybyli przed lub już po agresji Rosji na Ukrainę, mogą ubiegać się o świadczenie Dobry start, odpowiedział: "Wszyscy cudzoziemcy legalnie przebywający w Polsce mają prawo do ubiegania się o to świadczenie, tak jak do innych świadczeń rodzinnych".

Autor:/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości