SWIFT to system wymiany informacji i obsługi transakcji międzynarodowych, do którego należą instytucje finansowe z ponad 200 krajów na świecie. W praktyce umożliwia on wykonanie przelewu zagranicznego, konieczna jest jednak znajomość tzw. kodu SWIFT odbiorcy. Przelew SWIFT wiąże się z dodatkowymi opłatami.
SWIFT, z ang. Society for World Interbank Financial Telecommunications, czyli Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej to powstała w 1973 roku organizacja, która stworzyła system wymiany informacji i obsługi transakcji międzynarodowych. System SWIFT wykorzystywany jest zatem przez należące do stowarzyszenia banki, domy maklerskie, giełdy i inne instytucje finansowe. Dzięki systemowi SWIFT możliwe jest wykonywanie przelewów międzynarodowych.
Co oznacza kod SWIFT?
Do wykonania przelewu zagranicznego, nazywanego potocznie przelewem SWIFT, konieczna jest znajomość kodu SWIFT odbiorcy. Kod ten to ciąg ośmiu lub jedenastu znaków służący do identyfikacji instytucji finansowej, do której wykonana ma zostać transakcja. Nazywany jest on także kodem BIC, z ang. Business Identifier Code, co dosłownie oznacza „kod identyfikujący bank”.
Z czego składa się kod SWIFT? Na przykładzie kodu SWIFT Banku PKO BP są to: - cztery pierwsze znaki to identyfikator instytucji (BPKO), - dwa kolejne znaki – oznaczają kod kraju określony wg. normy ISO 3166-1 (PL), - dwa następne znaki to kod lokalizacji (PW),
trzy ostatnie znaki, które mogą pojawić się opcjonalnie to identyfikator oddziału danej instytucji, a w przypadku oznaczenia „XXX” centrali. Na podstawie kodu SWIFT można zatem dokładnie określić, do jakiego banku wykonany zostanie przelew.
Jaki to bank? Kody SWIFT banków
Przykładowe kody SWIFT banków, które działają w Polsce to:
ALBPLPW – Alior Bank, CITIPLPX – Bank Handlowy, PPABPLK – BNP Paribas, INGBPPLW – ING Bank Śląski, BREXPLPWMBK – mBank, BIGBPLPW – Bank Millenium, PKOPPLPW – Bank Pekao, BPKOPLPW – PKO BP.
Listę kodów SWIFT wszystkich banków, w tym ich oddziałów, można znaleźć w wyszukiwarkach internetowych m.in. na stronie www.bank-codes.pl, a także na stronach banków.
Jak zrobić przelew zagraniczny SWIFT
System SWIFT umożliwia wykonanie przelewu zagranicznego w walucie innej niż euro. Zatem, zawsze wtedy, gdy chcesz przelać pieniądze z polskiego banku na zagraniczny rachunek – co wymaga przewalutowania – wykonujesz przelew z wykorzystaniem kodu SWIFT. Ponieważ do systemu SWIFT przystąpiło ponad 200 państw z całego świata, ponad 10000 instytucji finansowych, a także dlatego, że system korzysta z pomocy tzw. banków korespondentów, możliwe jest wysyłanie, i odbieranie pieniędzy niemal w każdym państwie.
Jak zrobić przelew zagraniczny? Przede wszystkim należy pamiętać, że możliwy jest on wtedy, gdy bank nadawcy i odbiorcy uczestniczy w systemie SWIFT. Jeśli warunek ten zostanie spełniony, nadawca powinien wypełnić stosowny formularz przelewu w bankowości elektronicznej. Konieczne jest zatem określenie:
- odbiorcy, - jego kodu SWIFT, - numeru konta IBAN, - tytułu i kwoty przelewu.
Warto zaznaczyć, że większość banków udostępnia swoim klientom szczegółową instrukcję wykonania przelewu zagranicznego.
Jaki jest koszt i czas realizacji przelewu SWIFT?
Z tytułu przewalutowania i wykonania przelewu zagranicznego banki pobierają dodatkowe opłaty. Nie sposób podać ceny przelewu zagranicznego, ponieważ wahają się one od 10 zł do nawet 300 zł, często pobierana jest ponadto prowizja w postaci określonego procentu od wartości przelewu. Dokładne koszty przelewu SWIFT można określić na podstawie cenników usług, które banki udostępniają swoim klientom.
Możliwy jest jednak podział kosztów przelewu SWIFT pomiędzy nadawcą i odbiorcą. Zlecając przelew nadawca ma do wyboru przelew:
OUR – koszty przelewu pokrywa nadawca, BEN – koszty przelewu pokrywa odbiorca, SHA – oznacza podział kosztów pomiędzy nadawcą i odbiorcą. W takim wypadku nadawca pokrywa koszty prowizji swojego banku, odbiorca zaś – prowizję swojego banku i ewentualnych banków pośredniczących.
Zleciłeś przelew SWIFT i zastanawiasz się nad tym, kiedy zostanie zrealizowany przelew? Standardowo czas jego realizacji wynosi do trzech dni roboczych, możliwe jest jednak przyspieszenie. Nadawca ma bowiem do wyboru metodę:
pilną, która zakłada, że pieniądze wpłyną na konto odbiorcy następnego dnia roboczego, ekspresową, dzięki której pieniądze wpłyną na konto odbiorcy tego samego dnia.
Należy pamiętać, że wybór metody pilnej lub ekspresowej wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Czym się różnią IBAN i SWIFT?
Od kodu SWIFT należy odróżnić IBAN. Co to jest IBAN? International Bank Account Number, czyli Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego to międzynarodowy standardowy numer konta bankowego. W Polsce składa się on z 28 znaków, które określają:
- kod kraju (według standardów ISO 3166-1), - liczbę kontrolną numeru rachunku, - bankowy kod kraju, - numer konta.
IBAN w Polsce tworzony jest poprzez dodanie kodu kraju „PL” do numeru rachunku bankowego, czyli NRB.
Źródła: bank-codes.pl, konsument.gov.pl, pkobp.pl
Źródło: konsument.gov.pl