Czym jest system SWIFT i do czego służy?

Źródło:
konsument.gov.pl
Rafał Mundry o systemie SWIFT
Rafał Mundry o systemie SWIFTTVN24
wideo 2/3
Rafał Mundry o systemie SWIFTTVN24

SWIFT to system wymiany informacji i obsługi transakcji międzynarodowych, do którego należą instytucje finansowe z ponad 200 krajów na świecie. W praktyce umożliwia on wykonanie przelewu zagranicznego, konieczna jest jednak znajomość tzw. kodu SWIFT odbiorcy. Przelew SWIFT wiąże się z dodatkowymi opłatami.

SWIFT, z ang. Society for World Interbank Financial Telecommunications, czyli Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej to powstała w 1973 roku organizacja, która stworzyła system wymiany informacji i obsługi transakcji międzynarodowych. System SWIFT wykorzystywany jest zatem przez należące do stowarzyszenia banki, domy maklerskie, giełdy i inne instytucje finansowe. Dzięki systemowi SWIFT możliwe jest wykonywanie przelewów międzynarodowych.

Co oznacza kod SWIFT?

Do wykonania przelewu zagranicznego, nazywanego potocznie przelewem SWIFT, konieczna jest znajomość kodu SWIFT odbiorcy. Kod ten to ciąg ośmiu lub jedenastu znaków służący do identyfikacji instytucji finansowej, do której wykonana ma zostać transakcja. Nazywany jest on także kodem BIC, z ang. Business Identifier Code, co dosłownie oznacza „kod identyfikujący bank”.

Z czego składa się kod SWIFT? Na przykładzie kodu SWIFT Banku PKO BP są to: - cztery pierwsze znaki to identyfikator instytucji (BPKO), - dwa kolejne znaki – oznaczają kod kraju określony wg. normy ISO 3166-1 (PL), - dwa następne znaki to kod lokalizacji (PW),

trzy ostatnie znaki, które mogą pojawić się opcjonalnie to identyfikator oddziału danej instytucji, a w przypadku oznaczenia „XXX” centrali. Na podstawie kodu SWIFT można zatem dokładnie określić, do jakiego banku wykonany zostanie przelew.

Zobacz także: Niektórzy nazywają to "opcją atomową". Tej broni Rosja może obawiać się najbardziej

Jaki to bank? Kody SWIFT banków

Przykładowe kody SWIFT banków, które działają w Polsce to:

ALBPLPW – Alior Bank, CITIPLPX – Bank Handlowy, PPABPLK – BNP Paribas, INGBPPLW – ING Bank Śląski, BREXPLPWMBK – mBank, BIGBPLPW – Bank Millenium, PKOPPLPW – Bank Pekao, BPKOPLPW – PKO BP.

Listę kodów SWIFT wszystkich banków, w tym ich oddziałów, można znaleźć w wyszukiwarkach internetowych m.in. na stronie www.bank-codes.pl, a także na stronach banków.

Jak zrobić przelew zagraniczny SWIFT

System SWIFT umożliwia wykonanie przelewu zagranicznego w walucie innej niż euro. Zatem, zawsze wtedy, gdy chcesz przelać pieniądze z polskiego banku na zagraniczny rachunek – co wymaga przewalutowania – wykonujesz przelew z wykorzystaniem kodu SWIFT. Ponieważ do systemu SWIFT przystąpiło ponad 200 państw z całego świata, ponad 10000 instytucji finansowych, a także dlatego, że system korzysta z pomocy tzw. banków korespondentów, możliwe jest wysyłanie, i odbieranie pieniędzy niemal w każdym państwie.

Jak zrobić przelew zagraniczny? Przede wszystkim należy pamiętać, że możliwy jest on wtedy, gdy bank nadawcy i odbiorcy uczestniczy w systemie SWIFT. Jeśli warunek ten zostanie spełniony, nadawca powinien wypełnić stosowny formularz przelewu w bankowości elektronicznej. Konieczne jest zatem określenie:

- odbiorcy, - jego kodu SWIFT, - numeru konta IBAN, - tytułu i kwoty przelewu.

Warto zaznaczyć, że większość banków udostępnia swoim klientom szczegółową instrukcję wykonania przelewu zagranicznego.

Jaki jest koszt i czas realizacji przelewu SWIFT?

Z tytułu przewalutowania i wykonania przelewu zagranicznego banki pobierają dodatkowe opłaty. Nie sposób podać ceny przelewu zagranicznego, ponieważ wahają się one od 10 zł do nawet 300 zł, często pobierana jest ponadto prowizja w postaci określonego procentu od wartości przelewu. Dokładne koszty przelewu SWIFT można określić na podstawie cenników usług, które banki udostępniają swoim klientom.

Możliwy jest jednak podział kosztów przelewu SWIFT pomiędzy nadawcą i odbiorcą. Zlecając przelew nadawca ma do wyboru przelew:

OUR – koszty przelewu pokrywa nadawca, BEN – koszty przelewu pokrywa odbiorca, SHA – oznacza podział kosztów pomiędzy nadawcą i odbiorcą. W takim wypadku nadawca pokrywa koszty prowizji swojego banku, odbiorca zaś – prowizję swojego banku i ewentualnych banków pośredniczących.

Zleciłeś przelew SWIFT i zastanawiasz się nad tym, kiedy zostanie zrealizowany przelew? Standardowo czas jego realizacji wynosi do trzech dni roboczych, możliwe jest jednak przyspieszenie. Nadawca ma bowiem do wyboru metodę:

pilną, która zakłada, że pieniądze wpłyną na konto odbiorcy następnego dnia roboczego, ekspresową, dzięki której pieniądze wpłyną na konto odbiorcy tego samego dnia.

Należy pamiętać, że wybór metody pilnej lub ekspresowej wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Czym się różnią IBAN i SWIFT?

Od kodu SWIFT należy odróżnić IBAN. Co to jest IBAN? International Bank Account Number, czyli Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego to międzynarodowy standardowy numer konta bankowego. W Polsce składa się on z 28 znaków, które określają:

- kod kraju (według standardów ISO 3166-1), - liczbę kontrolną numeru rachunku, - bankowy kod kraju, - numer konta.

IBAN w Polsce tworzony jest poprzez dodanie kodu kraju „PL” do numeru rachunku bankowego, czyli NRB.

Źródła: bank-codes.pl, konsument.gov.pl, pkobp.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: konsument.gov.pl

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC