Skąd pieniądze na 14. emeryturę? "Na razie nie jest znane źródło finansowania"

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Premier o Polskim Ładzie dla emerytów
Premier o Polskim Ładzie dla emerytówTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier o Polskim Ładzie dla emerytów

Czternasta emerytura ma być wypłacona również w 2022 roku. Tak wynika z rządowych zapowiedzi. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy w tej sprawie. Na razie nie jest znane źródło sfinansowania wypłaty świadczeń - poinformował resort w odpowiedzi na interpelację poselską.

Interpelację w sprawie wypłaty czternastej emerytury skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego posłowie Koalicji Obywatelskiej. Parlamentarzyści zapytali, w jaki sposób rząd chce sfinansować wypłatę świadczeń.

Odpowiedzi udzielił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. "Zgodnie z zapowiedzią Pana Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów, w drugiej połowie 2022 r. planowana jest wypłata tzw. 14. emerytury" - wskazał wiceszef MRiPS.

"Aktualnie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace koncepcyjne i analityczne mające na celu przygotowanie projektu ustawy regulującej szczegółowe rozwiązania prawne w przedmiotowym zakresie. Stąd też, na obecnym etapie prac, nie jest możliwe wskazanie również źródła sfinansowania wypłaty 14. emerytury" - przekazał Szwed.

Czternasta emerytura była wypłacona po raz pierwszy w 2021 roku. Jej koszt wyniósł wówczas 11,4 mld zł. Świadczenie było finansowane z Funduszu Solidarnościowego.

Czternasta emerytura

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg informowała wcześniej, że tegoroczna "wypłata czternastej emerytury będzie przebiegać na podobnych zasadach jak w ubiegłym roku".

Tak zwana czternastka w 2021 roku przysługiwała osobom, które na dzień 31 października ubiegłego roku miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in.: emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymały osoby, których prawo do świadczeń było zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto (minimalna emerytura), otrzymały osoby, których świadczenie podstawowe nie przekraczało 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosiła 3000 zł, wówczas czternastka przysługiwała w kwocie mniejszej o 100 zł.

Czternasta emerytura podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy była wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie były dokonywane potrącenia i egzekucje.

Zdecydowana większość, bo ok. 8 mln osób, otrzymała zeszłoroczną czternastą emeryturę w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej zgodnie z mechanizmem "złotówka za złotówkę". Świadczenia nie otrzymało 400 tys. osób.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości