Co z zasiłkami przy obniżonym wymiarze pracy? Ministerstwo zapowiada poprawkę

Autor:
kris
Źródło:
PAP
"Mam jednoosobową firmę i jestem na zasiłku macierzyńskim. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia ze składek z ZUS na 3 miesiące?"
"Mam jednoosobową firmę i jestem na zasiłku macierzyńskim. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia ze składek z ZUS na 3 miesiące?"TVN24
wideo 2/4
TVN24"Mam jednoosobową firmę i jestem na zasiłku macierzyńskim. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia ze składek z ZUS na 3 miesiące?"

Na najbliższym posiedzeniu Senatu ma być złożona poprawka regulująca kwestie zasiłków, w tym macierzyńskiego i chorobowego, przy obniżonym czasie pracy - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Najbliższe posiedzenie wyższej izby parlamentu zaplanowane jest na 10 i 11 września.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaapelowała w poniedziałek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o przyspieszenie prac mających na celu poprawę sytuacji osób dotkniętych niższymi zasiłkami chorobowymi i macierzyńskimi, wskutek przyjęcia przez ich zakłady pracy rozwiązań przewidzianych przez tarcze antykryzysowe.

W swoim wystąpieniu fundacja wskazała, że w wyniku części przepisów zawartych w pakietach antykryzysowych możliwe jest odgórne obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika. Zmiana taka powoduje, w niektórych przypadkach, konieczność ponownego wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku pracownika. Takie nowe wyliczenie - jak podkreśla fundacja - obejmuje jedynie pensje uzyskaną w miesiącu, w którym doszło do zmniejszenia wymiaru czasu pracy, a nie dwunastomiesięczne przeciętne wynagrodzenie danego pracownika, obejmujące uzyskane przez niego premie i prowizje.

Fundacja zwraca uwagę, że w rezultacie podstawa wypłaty zasiłku może być niższa nawet o kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ponowne przeliczenie

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed poinformował, że poprawka w tej sprawie zostanie złożona do tzw. tarczy antykryzysowej dla turystyki, którą ma zająć się Senat. - Senacka komisja przerwała obrady do 10 września. Mamy nadzieję, że Senat przyjmie tę poprawkę, bo jest to korzystne rozwiązanie - powiedział Szwed.

Zmianę przepisów w tym obszarze zapowiedziała wcześniej minister Marlena Maląg. - Przygotowaliśmy regulację, dzięki której w przypadku osób pobierających świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, w tym kobiet w ciąży, podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie będzie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy - wyjaśniła 13 sierpnia szefowa MRPiPS.

Podkreśliła wówczas, że zmiana dotyczyć będzie też świadczeń już wypłaconych na podstawie obowiązujących zapisów ustawy antykryzysowej. Ponowne przeliczenie ich podstawy następować będzie na wniosek danej osoby.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości