Opłata na rachunku za prąd w górę. Jest projekt

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Marta Kightley, wiceprezes NBP o inflacji
Marta Kightley, wiceprezes NBP o inflacjiTVN24
wideo 2/7
TVN24Marta Kightley, wiceprezes NBP o inflacji

Stawka opłaty kogeneracyjnej w 2023 roku ma wzrosnąć do 4,96 złotego za megawatogodzinę (MWh) z 4,06 złotego w tym roku. Tak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Opłata kogeneracyjna to jedna z pozycji na rachunku za prąd. Resort zapowiedział, że wzrost stawki "zostanie skompensowany planowaną zmianą wysokości stawki opłaty OZE na rachunkach odbiorców końcowych, co sprawi, że sumaryczne obciążenie energii elektrycznej tymi opłatami nie zmieni się".

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie wysokości stawki opłaty kogeneracyjnej na rok 2023, przygotowany przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. Jak wynika z informacji dostępnych na stronach Rządowego Centrum Legislacji, projekt trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień.

Regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2023 roku.

Ceny prądu 2023 - opłata kogeneracyjna

Z projektu rozporządzenia wynika, że wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej wzrośnie z 4,06 zł/MWh w 2022 roku do 4,96 zł/MWh w 2023 roku. Z szacunków ministerstwa klimatu wynika, że oznaczać to będzie średnie obciążenie w wysokości około 12,4 zł rocznie dla jednego gospodarstwa domowego.

Stawka opłaty kogeneracyjnej ustalana jest corocznie przez ministra właściwego do spraw energii, po zasięgnięciu opinii Prezesa URE, w drodze rozporządzenia, w oparciu o poziom kosztów funkcjonowania systemu. Celem opłaty jest wspieranie kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

MKiŚ zaznaczyło, że wzrost wysokości stawki opłaty kogeneracyjnej zostanie skompensowany zmianą wysokości stawki opłaty OZE.

"Wzrost stawki opłaty kogeneracyjnej zostanie skompensowany planowaną zmianą wysokości stawki opłaty OZE na rachunkach odbiorców końcowych, co sprawi, że sumaryczne obciążenie energii elektrycznej tymi opłatami nie zmieni się" - czytamy w ocenie skutków regulacji.

Resort wyjaśnił, że "założenie zmiany wysokości stawki OZE wynika z obserwacji sytuacji rynkowej, gdzie warunki funkcjonowania odnawialnych źródeł energii nie zmieniły się tak drastycznie, jak jednostek wytwórczych wykorzystujących paliwa kopalne, których ceny kształtują końcową cenę energii elektrycznej na rynku hurtowym".

Za co tak naprawdę płacimy? Wyjaśniamy, z czego składa się rachunek za prąd >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości