TVN24 Biznes | Pieniądze

Rachunki za prąd w 2023 roku. Jak w praktyce ma wyglądać zamrożenie cen?

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Minister klimatu Anna Moskwa o tym, jak ma wyglądać zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych (wypowiedź z 15 września 2022)
Minister klimatu Anna Moskwa o tym, jak ma wyglądać zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych (wypowiedź z 15 września 2022)TVN24
wideo 2/6
TVN24Minister klimatu Anna Moskwa o tym, jak ma wyglądać zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych

Rząd zapowiedział zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych. Stawki z 2022 roku mają obowiązywać do określonego poziomu zużycia. O tym, jak ma to wyglądać w szczegółach, opowiadała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Ile prądu rocznie zużywacie? Czekamy na Wasze informacje na Kontakt 24.

Rząd zapowiedział w czwartek brak podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych, które w całym 2023 roku nie zużyją więcej niż 2000 kilowatogodzin. Taki mechanizm ma zostać wprowadzony w ustawie. Jak powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, jeszcze trwają prace nad ostatecznym kształtem tych rozwiązań.

- One będą za chwilę gotowe, tak żeby jeszcze we wrześniu, kiedy będzie kolejne posiedzenie Sejmu, móc je zaprezentować - zapowiedziała szefowa MKiŚ.

Ceny prądu w 2023 roku

Anna Moskwa tłumaczyła również, jak zamrożenie cen prądu w 2023 roku ma wyglądać w praktyce.

- Każde gospodarstwo domowe z automatu do 2000 kilowatogodzin będzie miało stawkę w roku 2023, taką samą jak w roku 2022. Po przekroczeniu tej stawki - chyba że będzie to rolnik albo duża rodzina, czy osoba niepełnosprawna - w momencie wystawienia rachunków przez dostawcę energii będzie ta druga podwyższona taryfa, która będzie w procesie taryfikacji przez Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzana w końcówce tego roku - wyjaśniła.

Sprzedawcy z urzędu, dla których URE zatwierdza taryfy na sprzedaż do gospodarstw domowych, to: Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót. Podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele rządu nie wyjaśnili, czy powyższe rozwiązania obejmą również klientów innych firm energetycznych.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku przeciętnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wyniosło 1996 kWh, z czego w miastach - 1752,5 kWh, a na obszarach wiejskich - 2486,2 kWh.

Z informacji przekazanych przez premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że zamrożenie cen prądu w przypadku rocznego zużycia do 2000 kWh może objąć nawet 10 mln gospodarstw domowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości