TVN24 Biznes | Pieniądze

Blisko 12 milionów złotych w sześć miesięcy. Gigantyczne zarobki w CPK

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Sasin: nie rozważamy wycofania się z CPK
Sasin: nie rozważamy wycofania się z CPKTVN24
wideo 2/7
TVN24Sasin: nie rozważamy wycofania się z CPK

Blisko 12 milionów złotych otrzymały w pierwszej połowie tego roku osoby zatrudnione w spółce Centralny Port Komunikacyjny - tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury na interpelację poselską. Spółka na koniec czerwca zatrudniała 176 osób.

Interpelację poselską do ministra infrastruktury w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego skierował Michał Jaros z Koalicji Obywatelskiej. "Centralny Port Komunikacyjny to inwestycja, która obecnie jest na etapie przygotowania. Wskazuje się, że na plac budowy maszyny zostaną wprowadzone dopiero za 2-3 lata. Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o. zatrudnia jednak stosunkowo dużą liczbę pracowników" - wskazał.

Dlatego parlamentarzysta zapytał resort infrastruktury o to, ile osób było dokładnie zatrudnionych w spółce CPK w 2019 roku, ile osób jest zatrudnionych aktualnie, a także jaki był łączny koszt zatrudnienia tych osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zarobki w CPK

Odpowiedzi na interpelację poselską z upoważnienia ministra infrastruktury udzielił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w MI.

"W 2019 r. spółka CPK Sp. z o.o. zatrudniała 99 osób. 16 osób wykonywało pracę na rzecz CPK na podstawie umów - zleceń i umów o dzieło" - poinformował wiceszef resortu. Osoby zatrudnione na umowie o pracę w całym 2019 roku zarobiły łącznie ponad 12 milionów 188 tysięcy złotych. Osoby wykonujące pracę na podstawie umów - zleceń i umów o dzieło otrzymały zaś ponad 158 tysięcy złotych.

W 2020 roku zatrudnienie w spółce wzrosło do 176 osób. "Na dzień 30 czerwca 2020 r. spółka CPK zatrudniała 176 pracowników. W czerwcu 2020 r. prace na podstawie umów – zleceń i umów o dzieło wykonywało 7 osób" - wskazał Andrzej Bittel.

W efekcie tylko w pierwszej połowie roku pracownicy - osoby zatrudnione na umowach o pracę - zarobiły ponad 11 milionów 917 tysięcy złotych, czyli niewiele mniej niż w całym ubiegłym roku. Osoby świadczące pracę na podstawie innych umów otrzymały zaś ponad 198 tysięcy złotych.

ZOBACZ ODPOWIEDŹ

Do danych podanych przez Ministerstwo Infrastruktury odniosła się również sama spółka. "W związku z postępami w planowaniu i realizacji inwestycji lotniskowych i kolejowych rzeczywiście zwiększyliśmy zatrudnienie. Nie da się zaplanować, zaprojektować i wybudować portu przesiadkowego i sieci prawie 1 800 km nowych linii kolejowych, nie zatrudniając ekspertów, inżynierów, informatyków, prawników itd." - podkreśliło CPK w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes.

"Na koniec czerwca br. w porównaniu z grudniem ub. roku liczba pracowników wzrosła, co jest w pełni zrozumiałe w sytuacji planowania wielkich inwestycji, ale średnie wynagrodzenie w spółce CPK spadło" - zaznaczyła spółka.

STANOWISKO CPK

Od grudnia ubiegłego roku prezesem zarządu spółki CPK jest Mikołaj Wild, były wiceminister infrastruktury i były pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. W zarządzie zasiada również m.in. Sylwia Matusiak, która wcześniej pracowała na Giełdzie Papierów Wartościowych i w Narodowym Banku Polskim oraz była radną Prawa i Sprawiedliwości. O pensjach członków zarządu CPK informowaliśmy pod koniec ubiegłego roku.

Centralny Port Komunikacyjny

Spółka Centralny Port Komunikacyjny powstała w 2018 roku, by przygotować i zrealizować budowę nowego lotniska centralnego dla Polski i inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej.

Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Ma powstać 37 kilometrów na zachód od Warszawy, na około trzech tysiącach hektarów. CPK w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie, a docelowo około 100 milionów.

Według wcześniejszych deklaracji łączne koszty budowy CPK szacowane są na 35 miliardów złotych, w tym 16-19 miliardów złotych na realizację części lotniskowej, 8-9 miliardów złotych – kolejowej i 7 miliardów złotych – drogowej.

Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 roku.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości