Boisz się, że Twoje pieniądze stracą przez inflację? 5 sposobów na zabezpieczenie kapitału

5 sposobów na zabezpieczenie kapitałumat. prasowe

Udało Ci się zgromadzić określony kapitał z myślą o zabezpieczeniu swojej przyszłości? W takim razie pierwszy krok za Tobą. Teraz pojawia się pytanie: co zrobić z tymi środkami? Zostawić je na koncie? Pobrać z banku i trzymać w gotówce? Takie rozwiązania niosą za sobą poważne zagrożenie: jest nim inflacja. Jak więc zabezpieczyć kapitał, aby uchronić się przed stratą wartości pieniądza? Oto 5 sposobów, które warto rozważyć.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych instrumentów finansowych, które można wykorzystać z myślą o zabezpieczeniu kapitału przed inflacją, warto wyjaśnić, dlaczego warto, a nawet trzeba to w ogóle zrobić. Odpowiedź jest prosta: wartość nabywcza pieniądza spada. W efekcie gotówka pozostawiona „sama sobie” z czasem staje się mniej warta niż w momencie jej zarobienia. Aby temu zapobiec, należy zabezpieczyć swój kapitał poprzez umiejętne inwestowanie. Pytanie jednak: z jakich narzędzi skorzystać, zwłaszcza w dobie dużej niepewności rynku, wywołanej przez pandemię? Oto kilka perspektywicznych rozwiązań, o których warto pomyśleć w długofalowej perspektywie.

1) Złoto

Nie można go zdenominować ani dodrukować. Ten drogocenny kruszec, który jeszcze do niedawna był środkiem płatniczym, dziś nadal ma ogromną wartość. Co więcej, rośnie ona z roku na rok. W związku z tym wielu inwestorów chcących zabezpieczyć swój kapitał przed inflacją decyduje się właśnie na zakup tego kruszcu – czy to w postaci sztabek inwestycyjnych, czy monet bulionowych.

Jego zasoby są ograniczone, szacuje się, że podaż złota zwiększa się tylko o ok. 1,6% rocznie. Z uwagi na to, że to tak rzadki metal, jego wartość ma tendencję wzrostową.

Należy wiedzieć, że złoto:

- nie jest obarczone podatkiem VAT, a zatem można je potraktować jak walutę, z tym że w przypadku kruszcu nie może być mowy o denominacji,

- złoto inwestycyjne to odmiana najwyższej próby – sztabki i płytki inwestycyjne zawierają minimum 99,5% czystego kruszcu, a monety minimum 90%,

- jest wybierane zarówno przez inwestorów komercyjnych i instytucje finansowe, jak i osoby prywatne – nawet z niewielkim kapitałem można rozpocząć inwestycję w to narzędzie.

A jakie minusy ma inwestycja w złoto? Eksperci podkreślają, że ich potencjał nie polega na otrzymywaniu dywidend, a na tym, że jego wartość z czasem prawdopodobnie będzie wzrastać. Trzeba też pamiętać, że w Polsce cena złota jest silnie skorelowana z wartością dolara amerykańskiego i może się nie uchronić przed hiperinflacją. Mimo to, to nadal dość pewny i bezpieczny instrument finansowy.

2) Nieruchomości

W nieruchomości można inwestować na kilka sposobów – zarówno z myślą o krótko-, jak i o długofalowych zyskach. Obecnie najczęściej wykorzystywane są 3 modele inwestowania:

- kupno na wynajem – a więc inwestycja w lokale z myślą o ich późniejszym wynajęciu i budowaniu w ten sposób pasywnego przychodu,

- kupno na sprzedaż – to krótkoterminowe inwestycje, w których inwestujący nabywa dany lokal, teren czy dom, przygotowuje go do sprzedaży i wystawia ponownie na rynku za wyższą cenę. To rozwiązanie niosące za sobą największe ryzyko, ponieważ im dłużej nieruchomości nie uda się sprzedać, tym większe ryzyko poniesienia strat,

- inwestycja w condohotele – a zatem w lokale mieszkaniowe, które można wykorzystać pod wynajem, np. w okresie wakacyjnym.

Czy to opłacalne? Zasadniczo ceny nieruchomości w ostatnich latach rosną, jednak trzeba pamiętać, że są one skorelowane ze stopami procentowymi, a duże załamania rynku mogą doprowadzić do krótkoterminowego spadku ich wartości. Ponadto, aby rozpocząć taką inwestycję, trzeba dysponować sporą pulą środków lub mieć możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

3) Bitcoin

To najpopularniejsza i pierwsza na świecie kryptowaluta, którą operuje się wyłącznie w świecie wirtualnym. Pojawiła się w 2009 roku. W przeciwieństwie do standardowych walut, wartość bitcoina nie jest oparta o zaufanie do emitenta centralnego. Kiedy bitcoin po raz pierwszy pojawił się na rynku, za 1 bitcoina płacono 0,063$. Dziś wartość tego samego 1 bitcoina wynosi grubo ponad 11 tysięcy dolarów amerykańskich i w długofalowej perspektywie utrzymuje tendencję wzrostową. Dlatego wielu ekspertów uznaje inwestycję w bitcoiny za bardzo perspektywiczną.

- Inwestując na rynku kryptowalut, można wiele zyskać. Trzeba jednak pamiętać, aby dokonywać transakcji w sprawdzonych źródłach. Głośne były sprawy tracenia przez inwestorów środków przez nierzetelne giełdy kryptowalutowe – mówi Tomasz Kabarowski z kantorbitcoin.pl.

4) Pożyczki

Rynek pożyczek w Polsce rośnie, a wraz z nim pojawia się coraz większe zainteresowanie inwestowaniem w pożyczki. O co chodzi? Otóż firmy pożyczkowe, z uwagi na regulacje prawne, nie mogą gromadzić depozytów, co ogranicza ich możliwości udzielania finansowania. Dlatego oferują osobom z zewnątrz możliwość inwestowania w już zaciągnięte u nich pożyczki.

Zyski mogą być spore i wynosić znaczącą część opłat z tytułu odsetek i prowizji, które ma zapłacić pożyczkobiorca firmie, z której otrzymał pieniądze. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku istnieje ryzyko, że klient przestanie spłacać zobowiązanie, a w związku z tym może się pojawić problem z uzyskaniem zysku z inwestycji.

5) Dzieła sztuki

Dzieła sztuki – np. obrazy czy rzeźby – nie tylko cieszą oko. Mogą być również sposobem na skuteczne zabezpieczenie kapitału. Pytanie jednak, które z nich niosą za sobą potencjał inwestycyjny? W przypadku dzieł już znanych i uznanych artystów wątpliwości jest niewiele. Jednak dostęp do nich jest bardzo ograniczony, a udział w aukcjach może się wiązać z ogromną inwestycją. Ponadto pojawia się problem z weryfikacją autentyczności – niewprawiony inwestor może ponieść na tym polu klęskę.

Co jednak z obrazami czy innymi wytworami artystów współczesnych? Przy odrobinie wiedzy lub rzetelnym doradztwie możliwe jest zainwestowanie w dzieło, które za kilka czy kilkanaście lat wielokrotnie zwiększy swoją wartość – w tym przypadku jednak ryzyko jest dość spore i trzeba mieć tego świadomość przed podjęciem decyzji o zakupie.

Który z powyżej opisanych instrumentów finansowych jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie kapitału? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak przyjrzeć się bliżej każdemu z nich i podjąć świadomą decyzję o ulokowaniu swoich środków.

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP