Boisz się, że Twoje pieniądze stracą przez inflację? 5 sposobów na zabezpieczenie kapitału

5 sposobów na zabezpieczenie kapitałumat. prasowe

Udało Ci się zgromadzić określony kapitał z myślą o zabezpieczeniu swojej przyszłości? W takim razie pierwszy krok za Tobą. Teraz pojawia się pytanie: co zrobić z tymi środkami? Zostawić je na koncie? Pobrać z banku i trzymać w gotówce? Takie rozwiązania niosą za sobą poważne zagrożenie: jest nim inflacja. Jak więc zabezpieczyć kapitał, aby uchronić się przed stratą wartości pieniądza? Oto 5 sposobów, które warto rozważyć.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych instrumentów finansowych, które można wykorzystać z myślą o zabezpieczeniu kapitału przed inflacją, warto wyjaśnić, dlaczego warto, a nawet trzeba to w ogóle zrobić. Odpowiedź jest prosta: wartość nabywcza pieniądza spada. W efekcie gotówka pozostawiona „sama sobie” z czasem staje się mniej warta niż w momencie jej zarobienia. Aby temu zapobiec, należy zabezpieczyć swój kapitał poprzez umiejętne inwestowanie. Pytanie jednak: z jakich narzędzi skorzystać, zwłaszcza w dobie dużej niepewności rynku, wywołanej przez pandemię? Oto kilka perspektywicznych rozwiązań, o których warto pomyśleć w długofalowej perspektywie.

1) Złoto

Nie można go zdenominować ani dodrukować. Ten drogocenny kruszec, który jeszcze do niedawna był środkiem płatniczym, dziś nadal ma ogromną wartość. Co więcej, rośnie ona z roku na rok. W związku z tym wielu inwestorów chcących zabezpieczyć swój kapitał przed inflacją decyduje się właśnie na zakup tego kruszcu – czy to w postaci sztabek inwestycyjnych, czy monet bulionowych.

Jego zasoby są ograniczone, szacuje się, że podaż złota zwiększa się tylko o ok. 1,6% rocznie. Z uwagi na to, że to tak rzadki metal, jego wartość ma tendencję wzrostową.

Należy wiedzieć, że złoto:

- nie jest obarczone podatkiem VAT, a zatem można je potraktować jak walutę, z tym że w przypadku kruszcu nie może być mowy o denominacji,

- złoto inwestycyjne to odmiana najwyższej próby – sztabki i płytki inwestycyjne zawierają minimum 99,5% czystego kruszcu, a monety minimum 90%,

- jest wybierane zarówno przez inwestorów komercyjnych i instytucje finansowe, jak i osoby prywatne – nawet z niewielkim kapitałem można rozpocząć inwestycję w to narzędzie.

A jakie minusy ma inwestycja w złoto? Eksperci podkreślają, że ich potencjał nie polega na otrzymywaniu dywidend, a na tym, że jego wartość z czasem prawdopodobnie będzie wzrastać. Trzeba też pamiętać, że w Polsce cena złota jest silnie skorelowana z wartością dolara amerykańskiego i może się nie uchronić przed hiperinflacją. Mimo to, to nadal dość pewny i bezpieczny instrument finansowy.

2) Nieruchomości

W nieruchomości można inwestować na kilka sposobów – zarówno z myślą o krótko-, jak i o długofalowych zyskach. Obecnie najczęściej wykorzystywane są 3 modele inwestowania:

- kupno na wynajem – a więc inwestycja w lokale z myślą o ich późniejszym wynajęciu i budowaniu w ten sposób pasywnego przychodu,

- kupno na sprzedaż – to krótkoterminowe inwestycje, w których inwestujący nabywa dany lokal, teren czy dom, przygotowuje go do sprzedaży i wystawia ponownie na rynku za wyższą cenę. To rozwiązanie niosące za sobą największe ryzyko, ponieważ im dłużej nieruchomości nie uda się sprzedać, tym większe ryzyko poniesienia strat,

- inwestycja w condohotele – a zatem w lokale mieszkaniowe, które można wykorzystać pod wynajem, np. w okresie wakacyjnym.

Czy to opłacalne? Zasadniczo ceny nieruchomości w ostatnich latach rosną, jednak trzeba pamiętać, że są one skorelowane ze stopami procentowymi, a duże załamania rynku mogą doprowadzić do krótkoterminowego spadku ich wartości. Ponadto, aby rozpocząć taką inwestycję, trzeba dysponować sporą pulą środków lub mieć możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

3) Bitcoin

To najpopularniejsza i pierwsza na świecie kryptowaluta, którą operuje się wyłącznie w świecie wirtualnym. Pojawiła się w 2009 roku. W przeciwieństwie do standardowych walut, wartość bitcoina nie jest oparta o zaufanie do emitenta centralnego. Kiedy bitcoin po raz pierwszy pojawił się na rynku, za 1 bitcoina płacono 0,063$. Dziś wartość tego samego 1 bitcoina wynosi grubo ponad 11 tysięcy dolarów amerykańskich i w długofalowej perspektywie utrzymuje tendencję wzrostową. Dlatego wielu ekspertów uznaje inwestycję w bitcoiny za bardzo perspektywiczną.

- Inwestując na rynku kryptowalut, można wiele zyskać. Trzeba jednak pamiętać, aby dokonywać transakcji w sprawdzonych źródłach. Głośne były sprawy tracenia przez inwestorów środków przez nierzetelne giełdy kryptowalutowe – mówi Tomasz Kabarowski z kantorbitcoin.pl.

4) Pożyczki

Rynek pożyczek w Polsce rośnie, a wraz z nim pojawia się coraz większe zainteresowanie inwestowaniem w pożyczki. O co chodzi? Otóż firmy pożyczkowe, z uwagi na regulacje prawne, nie mogą gromadzić depozytów, co ogranicza ich możliwości udzielania finansowania. Dlatego oferują osobom z zewnątrz możliwość inwestowania w już zaciągnięte u nich pożyczki.

Zyski mogą być spore i wynosić znaczącą część opłat z tytułu odsetek i prowizji, które ma zapłacić pożyczkobiorca firmie, z której otrzymał pieniądze. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku istnieje ryzyko, że klient przestanie spłacać zobowiązanie, a w związku z tym może się pojawić problem z uzyskaniem zysku z inwestycji.

5) Dzieła sztuki

Dzieła sztuki – np. obrazy czy rzeźby – nie tylko cieszą oko. Mogą być również sposobem na skuteczne zabezpieczenie kapitału. Pytanie jednak, które z nich niosą za sobą potencjał inwestycyjny? W przypadku dzieł już znanych i uznanych artystów wątpliwości jest niewiele. Jednak dostęp do nich jest bardzo ograniczony, a udział w aukcjach może się wiązać z ogromną inwestycją. Ponadto pojawia się problem z weryfikacją autentyczności – niewprawiony inwestor może ponieść na tym polu klęskę.

Co jednak z obrazami czy innymi wytworami artystów współczesnych? Przy odrobinie wiedzy lub rzetelnym doradztwie możliwe jest zainwestowanie w dzieło, które za kilka czy kilkanaście lat wielokrotnie zwiększy swoją wartość – w tym przypadku jednak ryzyko jest dość spore i trzeba mieć tego świadomość przed podjęciem decyzji o zakupie.

Który z powyżej opisanych instrumentów finansowych jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie kapitału? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak przyjrzeć się bliżej każdemu z nich i podjąć świadomą decyzję o ulokowaniu swoich środków.

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 27 kwietnia nie obowiązuje zakaz handlu. Oznacza to, że otwarte mogą być wszystkie sklepy.

Tego dnia będzie można zrobić zakupy

Tego dnia będzie można zrobić zakupy

Źródło:
PAP

Unijny komisarz do spraw gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu Scottem Bessentem powiedział, że rozmowy z USA "nie są jeszcze w zbyt dojrzałej fazie". - Wciąż potrzeba wiele pracy, by dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i uniknąć wzajemnych ceł - podkreślał. Dombrovskis zabrał głos także w sprawie działań Chin.

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Źródło:
PAP

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Unia Europejska przyjęła środki, które mają zniechęcać firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na rzecz rosyjskiej "floty cieni" - poinformował Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej.

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl

W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Źródło:
PAP

Agencja Rozwoju Przemysłu chce przejąć spółkę Skarbu Państwa - Fabrykę Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie. Taką informację podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie Clatra. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Choć sama kara Komisji Europejskiej dla Apple i Mety nie jest zaskoczeniem, to jej relatywnie niska wysokość wydaje się być związana z napięciami w relacjach transatlantyckich - oceniła Aleksandra Wójtowicz, analityczka do spraw cyfrowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

Źródło:
PAP

Rząd na posiedzeniu 6 maja zajmie się ułatwieniem procedury rozwodowej - przekazał w czwartek premier Donald Tusk podczas spotkania ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. Według propozycji małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz.

Szykują się zmiany w rozwodach

Szykują się zmiany w rozwodach

Źródło:
PAP

Kalifornia została czwartą co do wielkości gospodarką na świecie - oświadczył gubernator tego amerykańskiego stanu Gavin Newsom, cytowany w piątek przez stację BBC. W 2024 roku kalifornijski PKB wyniósł 4,10 bln dolarów. To więcej niż PKB Japonii, które wynosiło 4,01 bln dolarów.

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Źródło:
PAP

To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Koncern Apple planuje przenieść montaż wszystkich iPhone'ów sprzedawanych w USA z Chin do Indii już w 2026 roku - informuje gazeta "Financial Times". Decyzja ta wynika z zaostrzenia wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem.

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Źródło:
PAP

Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

Źródło:
PAP

PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank - te banki zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami online, a także płatnościami BLIK.

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Źródło:
tvn24.pl

Rosnącą popularność elektronicznych rozliczeń z fiskusem "Twój e-PIT" bezwzględnie wykorzystują cyberprzestępcy - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów. Oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe, Ministerstwo Finansów czy Krajową Administrację Skarbową pod pretekstem zwrotu nadpłaty podatku. "Ich celem jest przejęcie milionów numerów PESEL" - alarmują autorzy raportu.

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod oficjalne serwisy, takie jak Twój e-PIT, e-TOLL czy e-Urząd Skarbowy. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane podatników za pomocą SMS-ów, e-maili i fałszywych stron.

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

Źródło:
PAP

- Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffin. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Źródło:
CNN

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+