Projekt budżetu na 2017 rok pod lupą strony społecznej

Pieniądze

Shutterstock7 września zespół RDS zajmie się budżetem na 2017 rok

7 września br. odbędzie się spotkanie zespołu Rady Dialogu Społecznego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, poświęcone projektowi ustawy budżetowej na 2017 rok - poinformował szef tego zespołu Henryk Nakonieczny z "Solidarności".

Po wydaniu opinii przez ten zespół budżet na przyszły rok będzie omawiać cała Rada Dialogu Społecznego. Spotkanie zespołu, jak poinformował Nakonieczny, ma być otwarte. W skład zespołów RDS, tak jak w skład całej Rady wchodzą przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców i rządu. Przewodniczącym całej RDS jest szef "Solidarności" Piotr Duda. Rada Dialogu Społecznego to forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu, powołane na mocy ustawy o RDS z lipca 2015 roku. Zastąpiła Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

Co w projekcie?

Zgodnie z przyjętym w czwartek wstępnym projektem budżetu na rok 2017, przyszłoroczne dochody państwa wyniosą 324,1 mld zł, wydatki - 383,4 mld zł, deficyt ma być nie większy niż 59,3 mld zł. PKB według założeń rządu ma wzrosnąć w przyszłym roku o 3,6 proc., deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 2,9 proc. PKB, a inflacja - 1,3 proc. Projekt przewiduje też, że nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 5 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej - 0,7 proc., a wzrost spożycia prywatnego - w ujęciu nominalnym o 5,5 proc. Przyszły budżet uwzględnia również środki europejskie. Wpływy z nich określono na 60,2 mld zł, wydatki - na 69,8 mld zł, a deficyt budżetu środków europejskich ustalono na poziomie 9,6 mld zł. Projekt trafił do konsultacji. Rząd ma go ostatecznie przyjąć i przesłać do parlamentu pod koniec września br.

Paweł Szałamacha o wstępnym projekcie budżetu:

Paweł Szałamacha o wstępnym projekcie budżetuTVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock