Ponad 480 adresów znalazło w "Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą". Tylko w czwartek dopisano do niej 18 domen. Od 1 lipca dostawcy internetu mają obowiązek blokować dostęp do niezarejestrowanych w Polsce domen hazardowych.
Rejestr zakazanych domen jest jawny i dostępny dla każdego. Prowadzi go Ministerstwo Finansów pod adresem https://hazard.mf.gov.pl. Dzięki czemu można natychmiast zweryfikować, czy mamy do czynienia z legalną stroną internetową.
Listę rozpoczęto sporządzać 26 kwietnia. Wtedy do rejestru wpisano pierwszą domenę. Lista jest cały czas aktualizowana i obecnie liczy 482 adresów. Ostatnie 18 domen wpisano na nią w czwartek.
"Minister finansów podejmuje decyzję o wpisie do rejestru, jeżeli podmiot zarządzający domeną nie ma zezwolenia na prowadzenie gier hazardowych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, zwłaszcza jeżeli udostępnia strony internetowe w języku polskim i reklamuje je w Polsce. W konsekwencji, dostawcy Internetu będą zobowiązani do zablokowania dostępu do takiej strony w ciągu 48 godzin od pojawienia się jej w rejestrze" - informuje komunikat Totolotka SA. "Z kolei operatorzy płatności muszą zablokować możliwość dokonywania transakcji na rzecz właścicieli tych domen w ciągu 30 dni od wpisania ich do rejestru. Brak blokady może skończyć się dla tych podmiotów grzywną do 250 tys. zł" - dodaje.
Nowe przepisy
W myśl obowiązujących od 1 lipca zasad gracz, który wejdzie na zakazaną domenę, ujrzy komunikat o blokadzie i zostanie skierowany do prowadzonej przez Ministerstwo Finansów listy legalnie działających podmiotów. Jednocześnie zostanie pouczony o odpowiedzialności karno-skarbowej za uczestnictwo w nielegalnie organizowanych grach. Ponadto gracz będzie musiał m.in. potwierdzić pełnoletniość, a także obowiązkowo zarejestrować się przed rozpoczęciem gry. Podmioty, które będą uważały, że niesłusznie znalazły się w rejestrze domen zakazanych, mogą - w ciągu dwóch miesięcy od dokonania wpisu – odwołać się od decyzji ministra finansów, a później ewentualnie z drogi sądowej. Zasadnicza część nowelizacji ustawy o grach hazardowych, która gruntownie zmienia ustawę z 2009 roku oraz wprowadza silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach, weszła w życie 1 kwietnia br. 1 lipca wchodzi w życie część przepisów tej ustawy, dotycząca właśnie blokowania dostępu do stron internetowych.
Jedną z najważniejszych zmian jest powierzenie Totalizatorowi Sportowemu wyłączności na urządzanie gier hazardowych w internecie (poza zakładami wzajemnymi) oraz gier na automatach (poza kasynami gier).
Legalni bukmacherzy
Resort finansów wymienia siedem podmiotów, które posiadają zezwolenia na oferowanie zakładów wzajemnych przez internet w Polsce. Są to:
- FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. - Milenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - Star - Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. - TOTOLOTEK S.A. - E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock