Takiej sytuacji z mieszkaniem się nie spodziewała. "Zamarłam"

Źródło:
tvn24.pl
Mieszkańcy szczecińskiego bloku walczą z deweloperem. Protestują przeciwko budowie budynku po sąsiedzku
Mieszkańcy szczecińskiego bloku walczą z deweloperem. Protestują przeciwko budowie budynku po sąsiedzkuTVN24
wideo 2/5
Mieszkańcy szczecińskiego bloku walczą z deweloperem. Protestują przeciwko budowie budynku po sąsiedzkuTVN24

- Nie przyszło mi do głowy, aby sprawdzać w sieci, czy najemca właśnie nie wrzuca oferty sprzedaży mieszkania, które jest moją własnością i chce je sprzedać za grosze – opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Anna. - Precyzyjnie podrobione dokumenty to wielkie wyzwanie dla notariuszy - przyznaje Sławomir Wroński, rzecznik prasowy Izby Notarialnej w Gdańsku.

Chodzi o dwupokojowe mieszkanie na jednym z warszawskich osiedli. Dziś warte około miliona złotych, ale kilka lat temu wystawione zostało za około trzysta tysięcy złotych. - Sprawa w sądzie trwała trzy lata. Nie mogłam spać, przeżywałam ogromny stres. Bałam się nawet na chwilę opuścić mieszkanie, żeby nikt obcy znowu mi go nie zabrał - zaczyna opowiadać swoją historię pani Anna (imię zmienione).

Zastrzega, że zrobiła wszystko zgodnie z prawem. Podpisała umowę z najemcami i zgłosiła ją do urzędu skarbowego. - Nie przyszło mi do głowy, aby sprawdzać w sieci, czy najemca właśnie nie wrzuca oferty sprzedaży mieszkania, które jest moją własnością i chce je sprzedać za grosze – denerwuje się w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl.

"Zamarłam. Wtedy zaczęły się moje kłopoty"

Nasza rozmówczyni podkreśla, że przez pierwsze kilka miesięcy współpraca z najemcami układała się bardzo dobrze. To była kobieta i mężczyzna, byli w związku. Terminowo płacili za najem, dbali o mieszkanie, nikt do nikogo nie miał żadnych zastrzeżeń.

 – Byłam z nimi w stałym kontakcie. Minęło z pół roku i zauważyłam, że mają problem z pieniędzmi. Bywało, że brakowało im kilkaset złotych do czynszu. Zapaliła mi się ostrzegawcza lampka i postanowiłam wypowiedzieć im umowę z zachowaniem dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jak się dowiedzieli, że się z nimi żegnam, to zaczęli działać - relacjonuje pani Anna.

I wymienia, że najemcy zrobili zdjęcia mieszkania, wstawili ofertę do sieci. Szybko skontaktowała się z nimi agencja nieruchomości, która zaproponowała współpracę za procent od sprzedaży. Zgodzili się i tym samym dla kupującego uwiarygodnili proces. - O sposobie, w jaki działali, dowiedziałam się podczas procesu sądowego - rozkłada ręce nasza rozmówczyni.

O tym, że została zawarta umowa sprzedaży, dowiedziała się od osoby, która twierdziła, że mieszkania kupiła. Jak słyszymy, była to matka, która pod swoją opieką miała niepełnosprawne dziecko. Na to mieszkanie miała wydać wszystkie oszczędności. Pani Anna dostał od niej wiadomość z pytaniem, dlaczego nie przyszła na spotkanie w umówionym terminie i nie przekazała kluczy.

– Znalazła mnie w internecie, w mediach społecznościowych. Jeśli ta osoba nie była podstawiona i nie była częścią jakiejś większej szajki, to jest to dramat wszystkich stron. Ja zamarłam. Wtedy zaczęły się moje kłopoty. Szybko udałam się na policję, zgłosiłam zawiadomienie o możliwości popełniania przestępstwa i próbę wyłudzenia mieszkania. Z tym dokumentem udałam się do sądu, aby próbować zostawić jakiś ślad w księgach wieczystych, że coś jest nie tak. Bałam się, że kupujący będzie próbował sprzedać moje mieszkanie kolejnej osobie. Miałby do tego prawo, bo stał się jego właścicielem po wyjściu od notariusza. A wtedy sprawy byłyby zbyt skomplikowane, aby móc je odwrócić – wyjaśnia kobieta.

Podrobione dowody osobiste u notariusza

Jak doszło do sprzedaży? – dopytujemy. Pani Anna mówi nam, że najemcy już podpisując umowę na najem mieszkania posłużyli się podrobionymi dowodami osobistymi.

– Mieli moje dane, stworzyli partię dokumentów, które wykorzystali u notariusza - zaznacza.

Tłumaczy, że kiedy kupujemy jakąś nieruchomość, to notariusz ma obowiązek zweryfikowania na podstawie na dowodu osobistego, kim są osoby przystępujące do transakcji.

- Ktoś posługiwał się podrobionym dokumentem, gdzie figurowały moje dane. Wszystko się zgadzało, oprócz zdjęcia. Ludzie, którzy sprzedali moje mieszkanie, przyszli do notariusza z podrobionym plastikiem - stwierdza kobieta.

Czytaj też: Cyfrowe podróbki dowodów osobistych zalewają internet

"Oddajemy coś, co warte jest majątek komuś, kogo nie znamy"

Nasza rozmówczyni mówi nam, że dziś nie kupiłaby mieszkania ot tak z ogłoszenia. - Jeśli widziałabym ciekawą ofertę w sieci, to poszłabym pod wskazany adres i zapukałabym do drzwi sąsiadów, w bloku, w którym chciałabym kupić mieszkanie. Zapytałabym ich, czy mogę zostawić swój numer telefonu, aby przekazali go do prawdziwego właściciela mieszkania. Wybór notariusza też jest kluczowy. Wszędzie gdzie mogę opowiadam o swojej historii i proszę, aby brać pod uwagę, że mogą wydarzyć się rzeczy, które się nigdy nikomu nie śniły - zwraca uwagę.

Jej zdaniem najem nieruchomości jest popularną, ale ryzykowną inwestycją. – Oddajemy coś, co warte jest majątek komuś, kogo nie znamy. Podpisujemy umowę, na podstawie której musimy płacić podatki, ale ta umowa, jak widać na moim przykładzie, nas w ogóle nie chroni. Właściwie jesteśmy pozostawieni samymi sobie w każdej sytuacji: ktoś wyłudzi mieszkanie, zniszczy je czy będzie dzikim lokatorem. W razie problemów musimy wyłożyć swoje pieniądze, szukać wybitnych prawników, aby dochodzić sprawiedliwości w sądach - uczula pani Anna.

Jednocześnie informuje, że decyzją prawomocnego wyroku sądu mieszkanie zostało jej zwrócone.

Przebrał się za kobietę, podrobił dokumenty i chciał sprzedać lokal

Inna historia jest z Poznania. Pod koniec 2024 roku poznańska policja przekazała, że na trzy miesiące do aresztu trafił 68-latek, który na początku listopada 2024 roku podszywał się za policjanta. Pokazał sfałszowaną legitymację policyjną i zawarł umowę na wynajem mieszkania na os. Kosmonautów w Poznaniu. W procederze posługiwał się również podrobionym dowodem osobistym.

Chciał sprzedać mieszkanie, posługiwał się podrobionymi dokumentamipoznan.policja.gov.pl

Niespełna miesiąc później wykorzystał podrobiony dowód osobisty, przebierał się za kobietę, próbując upodobnić się do właścicielki mieszkania i w ten sposób chciał sprzedać nie należący do niego, wynajmowany lokal. Wcześniej wystawił ogłoszenie na popularnym portalu.

Jak wyjaśnia policja, sprawca spotkał się z agentem nieruchomości w celu dobicia targu. Czujny agent nie dał wiary oszustowi i postanowił porozmawiać z sąsiadami. Dzięki nim skontaktował się telefonicznie z prawdziwą właścicielką mieszkania.

"Mężczyzna, który próbował sprzedać nieswoje mieszkanie został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał m.in. zarzuty usiłowania oszustwa znacznej wartości, podszywania się pod inną osobę oraz posługiwania się podrobionymi dokumentami. Czynów tych dopuścił się w warunkach recydywy. Wcześniej wielokrotnie był karany za przestępstwa o podobnym charakterze. Decyzją sądu na wniosek prokuratury na trzy miesiące trafił do aresztu. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności" - czytamy w komunikacie poznańskiej policji.

Chciał sprzedać mieszkanie, posługiwał się podrobionymi dokumentamipoznan.policja.gov.pl

Czytaj: Aktor próbował sprzedać mieszkanie, do którego nie miał prawa 

Izba Notarialna: wielkie wyzwanie dla notariuszy

Sławomir Wroński, rzecznik prasowy Izby Notarialnej w Gdańsku, w rozmowie z tvn24.pl zapewnia, że z każdym dniem ochrona nabywców i zbywców nieruchomości jest uszczelniana i poprawiana.

- Kiedyś mieliśmy księgi wieczyste w formie papierowej. Klienci przychodzili do notariusza z wypisami i w ten sposób potwierdzali, że są właścicielami nieruchomości. Dzisiaj mamy podgląd w księgi wieczyste w formie elektronicznej, co ułatwia weryfikację. Widzimy na bieżąco wszystkie wpisy, również te, które uniemożliwiają sprzedaż, na przykład przymusowe wpisy na hipotece Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy urzędu skarbowego - wymienia Wroński.

W opisywanej sytuacji w artykule jest historia osoby, która legitymuje się dokumentami, w których na pozór wszystko się zgadza: imię i nazwisko, numer PESEL, imiona rodziców, numer dowodu osobistego.

- I to jest problem. Jeśli ktoś zawodowo kradnie tożsamości, to pewnie bardzo łatwo jest w stanie zdobyć dane osobowe i wyprodukować takie dowody osobiste. Nie mamy urządzeń, które stwierdzają, czy są one fałszywe. Weryfikację elektronicznego dowodu przeprowadzamy na podstawie aplikacji, którą mam w telefonie i wtedy klienci skanują kod. Jeżeli została skradziona kompletnie cała baza danych, to jestem w stanie uwierzyć, że notariuszowi podczas weryfikacji wszystko wyskoczy prawidłowo. Precyzyjnie podrobione dokumenty to wielkie wyzwanie dla notariuszy - komentuje rzecznik Izby Notarialnej.

Zachęca, żeby w sytuacji, kiedy planujemy sprzedaż mieszkania, przepisanie nieruchomości, napisanie testamentu czy dokonanie innych czynności, przyjść do notariusza wcześniej po poradę.

- Możemy poprosić notariusza o sprawdzenie, czy są jakieś niepokojące zapisy w danej księdze wieczystej. Udzielamy bezpłatnych porad w całym kraju oraz raz do roku organizujemy Dni Otwarte Notariatu. Zdajemy sobie sprawę z coraz większych zagrożeń oraz pułapek czyhających na obywateli, dlatego prowadzimy akcje edukacyjne w szkołach czy wśród seniorów - dodaje Sławomir Wroński.

Fałszerstwa dokumentów

Asp. szt. Aleksandra Laskowska z Komendy Głównej Policji wyjaśnia, że "sytuacje, w których policja ma do czynienia z osobami posługującymi się takimi (sfałszowanymi - red.) dokumentami, są skrajnie różne".

- Od podstawowej czynności, jaką jest legitymowanie, po posługiwanie się sfałszowanym dowodem osobistym przy zawieraniu na przykład pożyczki czy umowy najmu mieszkania - tłumaczy.

Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

- Nie jesteśmy w stanie podać, ile podrobionych dokumentów znajduje się "na rynku". Niemniej jednak w 2023 roku doszło do 13 233 fałszerstw kryminalnych (w tym dokumentów), natomiast w 2024 roku takich przestępstw odnotowano 13 659, co stanowi wzrost o 426 przypadków - dodaje.

Zastrzeganie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 roku banki i firmy pożyczkowe oraz notariusze i operatorzy telekomunikacyjni mają obowiązek sprawdzać rejestr zastrzeżonych numerów PESEL, nim podpiszą umowę z klientem. Jeśli np. udzielą pożyczki pomimo zastrzeżenia numeru PESEL, osoba poszkodowana, której dane skradziono, nie będzie musiała spłacać zadłużenia, które zaciągnęli oszuści.

W dowolnym momencie możemy dokonać zgłoszenia i cofnąć zastrzeżenie, jeśli planujemy załatwić jakąś sprawę finansową - np. wziąć pożyczkę. Następnie zastrzec nasz numer możemy ponownie.

Zastrzec numer PESEL może każda pełnoletnia osoba i do wyboru ma trzy sposoby:

- poprzez aplikację mobilną mObywatel 2.0, - poprzez serwis internetowy mObywatel, - w dowolnym urzędzie gminy. W aplikacji i serwisie mObywatel można zastrzec swój numer PESEL, a także:

- cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL z automatyczną datą ponownego zastrzeżenia, - cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL bezterminowo, - dowiedzieć się, jaka firma i instytucja sprawdzała Twój PESEL oraz z jakiego powodu, - poznać historię swoich zastrzeżeń.

W aplikacji można dodatkowo otrzymywać na swój telefon powiadomienia związane z usługą Zastrzeż PESEL.

Czytaj: 180 sfałszowanych dowodów osobistych, 495 zarzutów

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Novikov Aleksey/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców - przekazała Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Premier Donald Tusk skomentował weto słowami: "szkodzą, bo wciąż mogą".

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że rząd zajmie się pakietem deregulacyjnym, który obejmuje zwiększenie limitu rocznej sprzedaży zwalniającej z obowiązku płacenia podatku VAT z 200 do 240 tysięcy złotych.

Zmiany w podatkach. Zapowiedź premiera

Zmiany w podatkach. Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że rząd, we współpracy z resortem sprawiedliwości oraz resortem do spraw polityki senioralnej, pilnie przygotuje rekomendacje prawne, które mają chronić seniorów przed coraz częstszymi oszustwami i wyłudzeniami. - Wydaje mi się, że to jest najlepsza odpowiedź na to wielkie zamieszanie, jakie dzisiaj przez Polskę się przetacza - podkreślił.

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

Źródło:
PAP

Zespół CERT Orange ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod operatora sieci komórkowej. "Dwie domeny używane w atakach zablokowaliśmy, ale to kwestia czasu, kiedy pojawi się kolejna" - napisano w komunikacie.

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Liczba Polaków może zmniejszyć się na koniec wieku do 10 milionów osób - alarmuje na łamach wtorkowej "Rzeczpospolitej" ekspert. Jak zaznacza, w 2025 roku liczba urodzeń w kraju wyniesie mniej niż połowę współczynnika gwarantującego prostą zastępowalność pokoleń.

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w kwietniu 2025 roku o 16,7 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. W kwietniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 35,64 tysiąca osób, co stanowi wzrost o 10,2 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Ekonomiści prognozują, że RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy podszywają się pod skarbówkę, informując o rzekomym zwrocie nadpłaty podatku - podaje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Jak podkreślają eksperci, celem jest kradzież danych osobowych i danych karty płatniczej.

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Źródło:
tvn24.pl

Cła Donalda Trumpa podnoszą koszty produkcji, uderzając w koncern Ford oraz firmę Mattel, producenta lalek Barbie - donosi portal stacji BBC. Mattel zapowiada wyższe ceny zabawek, a koncern Ford zmienia trasy importu i zawiesza prognozy finansowe.

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Źródło:
BBC

Minister do spraw unijnych Adam Szłapka stwierdził, że jeśli negocjacje handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi nie zakończą się sukcesem, rozważone zostaną dalsze kroki, w tym złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Skarga na cła. "Będziemy bronić naszych interesów"

Skarga na cła. "Będziemy bronić naszych interesów"

Źródło:
PAP

Rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski poinformował, że przewoźnik odwołał kolejne loty między Warszawą a Tel Awiwem do środy. Decyzja ta jest wynikiem niedzielnego ataku rakietowego na lotnisko Ben Guriona.

Kolejne loty odwołane. Komunikat przewoźnika

Kolejne loty odwołane. Komunikat przewoźnika

Źródło:
PAP

Donald Trump powiedział, że wielu ludzi wie, kto wysadził gazociągi Nord Stream. Prezydent USA podkreślił przy tym, że to on jako pierwszy "wysadził" bałtyckie sieci przesyłowe, gdy nałożył na nie sankcje.

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Źródło:
PAP

Władze USA nałożyły sankcje na birmańską Armię Narodową Karenów, która została uznana za transgraniczną organizację przestępczą z powodu cyberoszustw, handlu ludźmi i przemytu. Wyniku działań KNA Amerykanie mają tracić miliardy dolarów.

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta Donalda Trumpa oferuje nielegalnym imigrantom 1000 dolarów za to, że dobrowolnie opuszczą Stany Zjednoczone - przekazał amerykański resort bezpieczeństwa krajowego (DHS).

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Ogłoszono przetarg na projekt i budowę odcinka autostrady A2 Biała Podlaska - Kijowiec. To pierwszy przetarg, który uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i umożliwia niedopuszczenie ofert wykonawców spoza UE.

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Źródło:
PAP

Właściciel działki będzie mógł wyciąć drzewo, jeśli w czasie 35 dni od takiego wniosku odpowiedni organ nie zgłosi sprzeciwu - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu.

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

- Unia Europejska chce przyciągnąć najbardziej utalentowanych badaczy z całego świata, w tym z USA - zapewniła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapowiedziała przy tym wsparcie dla nauki w wysokości 500 milionów euro. Skrytykowała też działania prezydenta USA Donalda Trumpa.

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Źródło:
PAP, Politico

Erste Group podpisał umowę w sprawie zakupu 49 procent w Santander Bank Polska i 50 procent w Santander TFI za łącznie 7 miliardów euro - poinformował Erste w komunikacie. Erste oczekuje, że przejęcie zostanie sfinalizowane pod koniec 2025 roku.

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Źródło:
PAP