Nieruchomości

Koniec dopłat w Mieszkaniu dla Młodych. Skończyły się pieniądze

Nieruchomości

ShutterstockOsiągnięto już limit do przydzielania środków na przyszły rok

Bank Gospodarstwa Krajowego nie przyjmuje już wniosków o dopłatę do kredytów w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Chodzi o nieruchomości, których zakup miał być sfinalizowany w 2017 roku.

BGK poinformował, że musiał wstrzymać przyjmowanie wniosków o udzielenie dopłat do zakupy mieszkania w programie "Mieszkanie dla Młodych", bo osiągnięto już limit do przydzielania środków na przyszły rok.

Koniec środków

"Zgodnie z zapisami ustawy określającymi zasady programu, BGK wstrzymuje w tym roku przyjmowanie wniosków nabywców z terminem wypłaty środków planowanym na 2017 r. Wznowienie przyjmowania wniosków nabywców o dofinansowanie wkładu własnego z terminem wypłaty finansowego wsparcia w przyszłym roku nastąpi od 1 stycznia 2017 r." - czytamy w komunikacie BGK. Osoby, które będą chciały skorzystać z dofinansowania wkładu własnego będą mogły skorzystać z pomocy przeznaczonej na rok 2018. Limit środków przewidziany na ten okres to 762 mln zł. Wnioski będzie można składać od 1 stycznia 2017 roku.

Nie będzie kontynuacji

MdM, to program pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym przez młodych ludzi. Jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa (MIiB) oraz instytucjami kredytującymi.

MdM polega na udzieleniu ze środków budżetu państwa dofinansowaniu wkładu własnego oraz dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu. Od początku trwania programu, czyli od stycznia 2014 roku 63 261 beneficjentów podpisało z 14 bankami kredytującymi umowy dotyczące finansowania zakupu mieszkania lub domu ze wsparciem państwa.

Przypomnijmy, że w połowie stycznia wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie wydłuży programu Mieszkanie dla Młodych, który obowiązuje do końca 2018 roku. Następcą ma być zapowiedziane już przez rząd Mieszkanie plus, z którego pierwsze klucze do uczestników programu mają trafić w połowie 2019 roku.

Zobacz. Koniec "MdM". Ale rząd ma nowe pomysły

Koniec "MdM". Ale rząd ma nowe pomysły
Koniec "MdM". Ale rząd ma nowe pomysły

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości