Ministerstwo szykuje zmiany w użytkowaniu wieczystym. "Propozycja oczekiwana przez rynek"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspert o cenach nieruchomości
Ekspert o cenach nieruchomościTVN24
wideo 2/5
TVN24Ekspert o cenach nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad zmianami w użytkowaniu wieczystym. Zgodnie z propozycją, przedsiębiorcy będą mogli stać się właścicielami gruntów, które mają obecnie w użytkowaniu wieczystym. Resort przewiduje, że nowe rozwiązania zaczną obowiązywać w 2023 roku.

- Dziś czas na kolejne przekształcenie i eliminowanie użytkowania wieczystego na gruntach zajmowanych dziś przez przedsiębiorców oraz wszystkie inne organizacje, związki, między innymi kościoły, obiekty sportowe - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas czwartkowej konferencji prasowej. Szef MRiT podkreślił, że każdy z tych podmiotów będzie mógł złożyć wniosek o przekształcenie, a Skarb Państwa ani samorząd nie będzie mógł odmówić. W jego ocenie "propozycja jest oczekiwana przez rynek".

W myśl rozwiązań opracowanych w resorcie rozwoju wszyscy użytkownicy wieczyści mają otrzymać "roszczenie o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność". Buda dodał, że nie będzie to poddane woli, czy jej braku ze strony przedstawicieli Skarbu Państwa albo samorządu - "wniosek będzie wiążący dla właściciela".

Resort wyjaśnił, że obecnie właściciel gruntu (gmina lub Skarb Państwa) nie może przekształcić użytkowania wieczystego ponieważ nie było wyznaczonych reguł odpłatności. Wynikało to z potrzeby uzgodnień zasad pomocy publicznej z Komisją Europejską. Zgodnie z proponowanymi przepisami organy publiczne nie będą już mogły odmówić sprzedaży gruntu na rzecz przedsiębiorcy, który złoży wniosek w tej sprawie.

Opłata przekształceniowa

Zgodnie z planowanymi regulacjami w przypadku gruntów Skarbu Państwa będzie możliwość wykupu jednorazowego albo wykupu w ratach. - W formule wykupu jednorazowego będzie oferta wykupu 20 dotychczasowych opłat rocznych oraz 25 opłat rocznych w przypadku płatności ratalnej - tłumaczył Buda. Dodał, że będzie się to przekładało mniej więcej na 60 proc. obecnej wartości nieruchomości.

Minister zauważył, że w myśl nowych rozwiązań przekształceniowa opłata jednorazowa, uprawniająca do bonifikaty, będzie mogła być wniesienia do końca roku - nawet w trzecim czy czwartym kwartale.

W przypadku gruntów należących do jednostek samorządu terytorialnego, jak wyjaśnił Buda, "trzeba pozostawić swobodę w kształtowaniu zasad przekształcenia po stronie samorządu". - Mówimy tu tylko o pewnych warunkach brzegowych - powiedział. Dodał, że jednym z takich warunków jest np. preferencja w przypadku chęci nabycia przez użytkownika gruntu jednorazowo.

Resort wskazał w komunikacie, że w przypadku różnicy między wartością rynkową gruntu a ceną będzie możliwość rozliczenia w ramach limitu pomocy de minimis (czyli dozwolonego wsparcia publicznego). Przewidziano także ewentualną dopłatę po przekroczeniu tego limitu.

Prognoza dochodów

Odnosząc się do korzyści związanych z reformą Buda wskazał, że dodatkowe wpływy z przekształceń użytkowania we własność na gruntach Skarbu Państwa powinny wynieść w 2023 roku od 1 mld 420 mln zł do nawet 2 mld 850 mln zł.

- W przypadku samorządów szacujemy, że dodatkowe środki to będzie od 1 miliarda 180 milionów złotych do nawet 2 miliardów 370 milionów złotych - wskazał minister.

Jak podało MRiT w oparciu o dane z ksiąg wieczystych, obecnie w Polsce jest 405 796 gruntów w użytkowaniu wieczystym. W przypadku zainteresowania nabywaniem na poziomie 25 proc. i płatności jednorazowej przez 50 proc. kupujących zysk ze sprzedaży osiągnie szacunkowo 3 mld zł dla Skarbu Państwa oraz 2 mld zł dla JST. "Te pieniądze będą mogły zostać przeznaczone na wsparcie budownictwa komunalnego, społecznego i socjalnego" - wskazano.

Termin reformy

W ocenie Budy dzięki tym przepisom przedsiębiorcy będą mieli "stabilniejsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej". - Opłata za użytkowanie wieczyste rosła, była często waloryzowana (...) stanowiła znaczący koszt funkcjonowania przedsiębiorstw" - powiedział.

- Chcielibyśmy, aby z obecnych mniej więcej 400 tysięcy użytkowników wieczystych, co najmniej połowa w 2023 roku skorzystała z tych rozwiązań - powiedział szef MRiT. Ocenił, że z użytkowania wieczystego "zrezygnujemy całkowicie w najbliższych dwóch latach".

Minister wyraził nadzieję, że reforma "zamknie się w ciągu jednego roku kalendarzowego". Waldemar Buda wyraził nadzieję, że reforma ruszy w pierwszym kwartale 2023 roku. - Proces legislacyjny będzie ekspresowy, będziemy chcieli jak najszybciej przeprowadzić te przepisy przez ścieżkę rządową i parlamentarną - zadeklarował.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości