TVN24 Biznes | Nieruchomości

Miało być 100 tysięcy Mieszkań plus, jest dużo mniej. Liderem województwo śląskie

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik rządu Piotr Müller o realizacji programu Mieszkanie plus04.07
wideo 2/6
04.07Rzecznik rządu Piotr Müller o realizacji programu Mieszkanie plus

Rozwiązaniem problemu trudnej dostępności mieszkań, szczególnie dla osób młodych, miał być program Mieszkanie plus. Okazał się on jednak fiaskiem – napisała w interpelacji Agnieszka Hanajczyk z Koalicji Obywatelskiej. Posłanka zapytała, ile mieszkań jest w trakcie budowy w ramach programu. Jest odpowiedź Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rządowy program Mieszkanie plus składa się z części rynkowej i części społecznej. Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii wyjaśniła, że część rynkowa polega na tworzeniu nowego zasobu mieszkaniowego poprzez budowę dostępnych mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Celem części społecznej jest zaś wsparcie przedsięwzięć społecznego budownictwa czynszowego.

Ile mieszkań jest w budowie?

Anna Kornecka przekazała, że według stanu na 31 stycznia br. w ramach programu Mieszkanie plus trwa budowa 14 751 lokali mieszkalnych.

Najwięcej mieszkań powstaje w województwach śląskim - 2808 i mazowieckim - 1780. Niewiele mniej, bo 1694 lokale są w budowie w województwie dolnośląskim. Tuż za podium znalazło się województwo kujawsko-pomorskie - 1572 mieszkania.

Pierwszą piątkę uzupełniło województwo wielkopolskie - 1411 lokali. Z kolei w województwie zachodniopomorskim trwa budowa 1364 mieszkań. W pozostałych regionach liczba lokali w budowie nie przekroczyła tysiąca. Najmniej jest w ich budowie w województwie lubuskim - 123 lokale.

Ponadto, jak przekazała przedstawicielka MRPiT, w ramach programu trwa budowa 434 miejsc w noclegowniach, schroniskach dla osób bezdomnych, ogrzewalniach i pomieszczeniach tymczasowych.

Ile mieszkań wybudowano?

Anna Kornecka poinformowała, że według stanu na 31 stycznia br. w ramach programu Mieszkanie plus wybudowano 11 852 lokale mieszkalne.

Na pierwszych miejscach są województwa dolnośląskie i śląskie, w których wybudowano odpowiednio 1668 i 1644 mieszkania. Niewielka różnica jest także między województwami pomorskim (1359 lokali) i wielkopolskim (1349), które znalazły się na kolejnych miejscach.

Pierwszą piątkę uzupełniło województwo mazowieckie - 1277 mieszkań. Powyżej 1 tysiąca lokali zostało wybudowanych także w województwie zachodniopomorskim - 1138. Najniższym wynikiem może się pochwalić województwo podlaskie - 113 lokali.

W ramach Mieszkania plus wybudowano także 204 miejsca w noclegowniach, schroniskach dla osób bezdomnych, ogrzewalniach i pomieszczeniach tymczasowych.

ZOBACZ ODPOWIEDŹ NA INTERPELACJĘ

Zobowiązanie premiera

Łącznie, jak wynika z odpowiedzi podsekretarz stanu w MRPiT, w ramach programu Mieszkanie plus wybudowano lub jest w budowie 26 603 lokale mieszkalne. Zdecydowanym liderem jest województwo śląskie - 4452 lokale mieszkalne. Tak wynika z danych na koniec stycznia 2021 roku.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że w 2019 roku w ramach programu Mieszkanie plus w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań. - W 2019 roku, to jest moje zobowiązanie, które też przed państwem tutaj niejako składam, w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań – mówił premier Mateusz Morawiecki w kwietniu 2018 roku.

- Rozliczycie mnie państwo, popatrzycie na dzisiejszą datę i za rok w kwietniu zobaczymy, czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie plus zostanie wybudowanych – dodał szef rządu kilka dni później.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: