20 złotych za metr kwadratowy. Zobacz, co znajdzie się w Mieszkaniu plus

Nieruchomości

ShutterstockProgram Mieszkanie plus ma zostać zaprezentowany jeszcze w tym tygodniu

50-metrowe mieszkanie będzie można wynająć od państwa za 1000 złotych miesięcznie - donosi RMF FM, które ujawnia założenia nowego flagowego programu rządu Mieszkanie plus. Premier Beata Szydło przedstawi program prawdopodobnie w czwartek.

Jak informuje RMF FM, miesięczny czynsz za najem ma wynieść średnio 20 złotych za metr kwadratowy. Jeżeli ktoś będzie płacił ten czynsz regularnie, to po 30 latach stanie się właścicielem mieszkania. Pierwsze mieszkania mają powstać w miastach, gdzie jest dużo miejsc pracy, ale koszty wynajmu są bardzo wysokie: to Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław.

Program Mieszkanie plus ma zawierać szereg różnych instrumentów wsparcia na rynku mieszkaniowym. Zapowiedziała go premier Beata Szydło, która obiecała, że jego szczegóły zostaną zaprezentowane na przełomie maja i czerwca.

Kiedy dokładnie to nastąpi? Rzecznik resortu infrastruktury pytany przez tvn24bis.pl, nie potrafił podać konkretnej daty. Zdaniem RMF FM ma nastąpić to jeszcze w tym tygodniu, prawdopodobnie w czwartek.

Cel programu

Jak wielokrotnie mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, resort i rząd dążą do odejścia od wspierania "własności mieszkaniowej". Obecnie w Polsce ok. 85 proc. mieszkań to mieszkania własnościowe, zaś rynek najmu to jedynie ok. 4 proc. Rządzący wzorując się na wysoko rozwiniętych krajach UE - Niemczech, Danii, Szwecji - będą dążyć do rozwoju tanich mieszkań na wynajem oraz mieszkań z dojściem do własności.

Ma doprowadzić to do zmniejszenia deficytu mieszkaniowego, który według szacunków resortu wynosił ok. 0,5 mln mieszkań (dane z końca 2015 r.).

Dla kogo?

Mieszkania w ramach programu miałyby być dostępne dla obywateli i rodzin, którym nie przysługuje mieszkanie komunalne, jednak ich zarobki nie są wystarczające, aby mogli pozwolić sobie na wynajem mieszkania na rynku komercyjnym czy starać się o kredyt hipoteczny.

Oprócz atrakcyjnej ceny najmu mieszkania zapewniłyby także większą elastyczność i ułatwiałyby procesy migracyjne np. w celu podjęcia nauki lub nowej pracy w innym miejscu.

Zobacz najważniejsze założenia program Mieszkanie plus:

Program Mieszkanie plus. Najważniejsze założeniatvn24bis.pl

Autor: mb//km / Źródło: RMF FM, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: