TVN24 Biznes | Nieruchomości

Galopujące ceny mieszkań w miastach. Liderem wzrostów Gdynia

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Bartosz Turek o najmie mieszkań
Bartosz Turek o najmie mieszkańTVN24
wideo 2/5
TVN24Bartosz Turek o najmie mieszkań

Ceny transakcyjne nowych mieszkań najmocniej wzrosły w Gdyni. W drugim kwartale średnia cena za metr kwadratowy podrożała w ujęciu rocznym o prawie jedną czwartą. Dwucyfrowe wzrosty zanotowano również między innymi w Lublinie, Gdańsku, Zielonej Górze oraz Szczecinie - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Wyjątkiem jest Opole.

Z danych NBP wynika, że największe wzrosty cen nowych mieszkań pojawiły się w Gdyni. "Ceny były tam aż o 24 procent wyższe niż przed rokiem. Nie jest to złudzenie wynikające z tego, że ceny przed rokiem obniżyła pandemia. Nawet jeśli porównamy stawki z drugiego kwartału 2021 roku z tymi tuż przed pandemią, to wzrost wyniesie 20 procent, a więc i tak jest ogromny" - zaznaczył Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Rynek nowych mieszkań jest również rozgrzany w Lublinie. Po wzroście o 19 proc. średnia cena po raz pierwszy w historii przekroczyła 7000 zł za m2. Ponadto wzrost o 16 proc. rok do roku zanotowano w Gdańsku, gdzie średnia cena wynosiła 10 257 zł za m2. Pod tym względem stolica Pomorza ustępuje tylko Warszawie - średnio 10 671 zł za m2.

Z danych banku centralnego wynika, że jedynym miastem, w którym ceny były niższe niż przed rokiem jest Opole. Transakcyjne ceny spadły o 3 proc. do 6000 zł za m2.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnymExpander

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Mieszkania używane na sprzedaż

Sadowski zwrócił uwagę, że na rynku wtórnym ceny również rosną coraz szybciej, ale wciąż wolniej niż na rynku pierwotnym czy przed pandemią.

"Największy wzrost pojawił się w Poznaniu (12 proc.), a drugie miejsce zajął Kraków (11,2 proc.). Na tych rynkach wzrosty były więc wyższe niż w przypadku nowych mieszkań. Najmniejsze zmiany pojawiły się natomiast w Rzeszowie, gdzie stawki były zbliżone do tych przed rokiem" - czytamy.

Ceny mieszkań na rynku wtórnymExpander

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Kic / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości