Będzie łatwiej o dopłatę na energooszczędny dom

ShutterstockŁatwiej o dopłaty na energooszczędne domy i mieszkania.

Bardziej elastyczne podejście, mniej skomplikowana procedura, możliwość obniżenia kosztów - to ułatwienia w programie budowy domów energooszczędnych realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Według nowych zasad beneficjenci programu mogą liczyć na łagodniejsze podejście do warunków technicznych, koniecznych by dostać dofinansowanie. Jak informuje NFOŚiGW, zmiany mają na celu przede wszystkim ułatwienie osiągnięcia standardów energetycznych budynków m.in. dzięki obniżeniu poziomu wskaźników i "wprowadzeniu elastyczności ich doboru w procesie projektowania”, co wpłynie na poprawę efektywności kosztowej projektów.

Wymogi stały się zaleceniami

Oprócz tego - zapewnia Fundusz - wprowadzono ułatwienia proceduralne np. ubiegający się o dofinansowanie nie będzie już musiał przedstawiać w dokumentacji projektu budowlanego i świadectwa charakterystyki energetycznej. - Ponadto wprowadzono dowolność i zarazem możliwość obniżenia kosztów weryfikacji poprzez pominięcie konieczności przeprowadzenia weryfikacji projektu budowlanego w procesie ubiegania się o dotację (beneficjent może lecz nie musi). Wyodrębniono także część wymogów związanych z programem i przekształcono je w zalecenia - poinformował Fundusz.

Wnioski do końca roku

Chętni na dofinansowanie na nowych warunkach powinni złożyć wnioski do 1 stycznia 2016 r. Program skierowany jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom czy mieszkanie od dewelopera czy spółdzielni mieszkaniowej. Dofinansowanie polega na częściowej spłacie kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę czy zakup domu lub zakup mieszkania. Dotacja zostanie wypłacana na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek. Program ma pomóc wdrożeniu w Polsce unijnej dyrektywy, która zobowiązuje państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, by od początku 2021 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii.

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości