Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że nie będzie potrzebował dodatkowych pieniędzy na wdrożenie systemu związanego ze zmianami w systemie otwartych funduszy emerytalnych.
Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk uważa, że zmiany w systemie OFE, do których musi przygotować się ZUS, będą kosztowały ubezpieczyciela nie więcej, niż dotychczasowe koszty wynagrodzeń i obsługi informatycznej. - ZUS wydaje na informatykę i modernizację zarówno technologiczną, jak i wdrożenie nowych zadań ok. 70-80 mln zł rocznie. Przygotowanie do zmian w OFE musi się zmieścić w tej kwocie - poinformował.
Zdaniem prezesa najtrudniejszym zadaniem czekającym ZUS w związku z wdrożeniem zmian w systemie emerytalnym będzie rozliczenie wszystkich kont. - Wierzymy w dobrą współpracę z OFE w zakresie przekazywania danych i jakości tych danych – powiedział w poniedziałek. Prezes liczy również na to, że ZUS nie będzie w tym czasie obciążany nowymi zadaniami. - ZUS musi wdrażać wszystkie zmiany, które prawo przewiduje - zaznaczył.
Do wyboru OFE bądź ZUS
Derdziuk poinformował, że od 1 kwietnia 2014 r. do końca lipca 2014 r. osoby, które będą chciały pozostać w OFE, będą mogły złożyć do ZUS stosowną deklarację. - Najlepiej taką deklarację złożyć przez naszą Platformę Usług Elektronicznych. To będzie pewne; będzie można zobaczyć swoje potwierdzenie, na pewno ZUS taką deklarację łatwo zaewidencjonuje - zapewnił Derdziuk.
Czekająca na podpis prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa zakłada m.in., że przyszli emeryci będą mogli wybrać, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy w całości do ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. W przypadku pozostałych osób składka będzie ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS.
Ustawa przewiduje, że 3 lutego 2014 r. OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego funduszu. Zgodnie z ustawą OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Wprowadzony zostanie minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Będzie on wynosił 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.
Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie - to tzw. suwak bezpieczeństwa. Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.
Autor: Klim/ / Źródło: PAP /