Borys: nowa stawka WIRD powinna zastąpić WIBOR w przyszłym roku

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP
Stopy procentowe. Mateusz Morawiecki: fala podwyżek stóp procentowych zmierza ku końcowi
Stopy procentowe. Mateusz Morawiecki: fala podwyżek stóp procentowych zmierza ku końcowiTVN24
wideo 2/5
TVN24Stopy procentowe. Mateusz Morawiecki: fala podwyżek stóp procentowych zmierza ku końcowi

Od przyszłego roku w polskim sektorze bankowym powinny pojawić się kredyty oparte o nową stawkę - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Dodał, że banki mają tu też coś do wygrania. Nowa stawka jest niższa, więc pierwsze banki, które zdecydują się na przejście na nową stawkę, będą bardziej konkurencyjne na rynku.

- Nie przyjęliśmy jeszcze ostatecznie 'roadmapy', ale należy zakładać, że ten proces tranzycji stawek WIBOR/WIRD zajmie maksymalnie dwa, trzy lata - wyjaśnił Borys.

Kolejny krok to harmonogram działań

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. wskaźników wybrał indeks WIRD jako alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej, który docelowo ma zastąpić WIBOR i stać się wskaźnikiem kluczowym. Kolejnym krokiem KS NGR będzie przyjęcie mapy drogowej określającej harmonogram działań mających na celu zastąpienie wskaźnika referencyjnego WIBOR wskaźnikiem WIRD.

WIRD: w przyszłym roku

Zdaniem prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju od przyszłego roku w polskim sektorze bankowym powinny pojawić się kredyty oparte o nową stawkę.

- W mojej ocenie banki będą miały możliwości oferowania kredytów hipotecznych w oparciu o WIRD od przyszłego roku. W większości krajów ta tranzycja wyglądała tak, że na początek wchodziły nowe produkty, później był taki okres do dwóch lat tranzycji całego portfela na nową stawkę, ze spreadem korygującym. Więc zakładam, że od początku przyszłego roku w polskim sektorze bankowym pojawią się kredyty oparte o nową stawkę, bo banki mają tu też coś do wygrania. Nowa stawka jest niższa, więc pierwsze banki, które zdecydują się na przejście na nową stawkę, będą bardziej konkurencyjne na rynku - powiedział Borys w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Dodał, że w tej chwili prognozy pokazują, iż w tym roku GPW Benchmark rozpocznie regularne publikowanie nowego benchmarku.

- Umożliwi to już tworzenie produktów w oparciu o nową stawkę. I nawet brak początkowo instrumentów zabezpieczających nie stanowi tutaj bariery, dużą część portfela kredytu hipotecznego zabezpiecza się po stronie depozytowej, to nie jest bariera - wyjaśnił.

Ekonomiści o stopach procentowych

W środę, 7 września, zaplanowano kolejne posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści zgodnie spodziewają się kolejnych podwyżek. W lipcu RPP podniosła stopy o 50 punktów bazowych - w tym referencyjną do 6,50 proc. Była to 10. z rzędu podwyżka. 

Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński

Czytaj więcej: O ile wzrosną stopy procentowe? Przewidywania ekonomistów>>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Wiktor

Pozostałe wiadomości