Jak będziemy wyliczać raty kredytów? Jest propozycja alternatywy dla WIBOR-u

Autor:
jr
Źródło:
PAP
Premier: mam nadzieję, że od 2024 będziemy mieli do czynienia ze spadającymi ratami kredytowymi (wypowiedź z 29 lipca 2022)
Premier: mam nadzieję, że od 2024 będziemy mieli do czynienia ze spadającymi ratami kredytowymi (wypowiedź z 29 lipca 2022)TVN24
wideo 2/5
TVN24Premier: mam nadzieję, że od 2024 będziemy mieli do czynienia ze spadającymi ratami kredytowymi (wypowiedź z 29 lipca 2022)

Indeks WIRD może stać się nowym wskaźnikiem do wyliczania wysokości oprocentowania kredytów. Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej powołanej w związku z planowaną reformą wskaźników referencyjnych wybrał alternatywę dla wskaźnika WIBOR.

Komisja Nadzoru Finansowego zaznaczyła, że kolejnym krokiem Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) będzie przyjęcie Mapy Drogowej określającej harmonogram działań mających na celu zastąpienie wskaźnika referencyjnego WIBOR wskaźnikiem WIRD.

To nowy kluczowy wskaźnik

WIRD to Warszawski Indeks Rynku Depozytowego - indeks transakcyjny opracowywany na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami.

- Docelowo WIRD ma się stać kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR, który stosowany jest w umowach finansowych, np. kredytu, instrumentach finansowych, np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych, oraz przez fundusze inwestycyjne, np. w ustalaniu opłat za zarządzanie - wyjaśniła KNF. Komisja zaznaczyła, że wybór indeksu oraz dobór parametrów do metody jego opracowywania poprzedzony był konsultacjami publicznymi z podmiotami rynku finansowego oraz niefinansowego, a Komitet dokonał wyboru spośród trzech propozycji: WIRD, WIRF i WRR, bazując na ocenie cech ilościowych i jakościowych poszczególnych indeksów.

Data wprowadzenia zamiennika

Prace nad procesem wyznaczenia zamiennika WIBOR przewiduje ustawa z 7 lipca bieżącego roku o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która przewiduje też tzw. wakacje kredytowe dla osób spłacających kredyt na mieszkanie. Zgodnie z nią, zamiennik WIBOR i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.

Planowane kolejne zmiany

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej zamierza także zarekomendować wkrótce standardy stosowania nowego wskaźnika RFR (risk-free-rate) w produktach bankowych, leasingowych i faktoringowych oraz instrumentach finansowych

Autor:jr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości