Zmarł współtwórca potęgi Toyoty. Miał 100 lat

Najnowsze

ToyotaByły szef koncernu Toyota, Edji Toyoda, zmarł we wtorek w wieku stu lat.

W wieku 100 lat zmarł Edji Toyoda, były szef koncernu Toyota i jeden z twórców "Toyota Way". To właśnie pod jego kierownictwem w latach 70. i 80. dokonała się światowa ekspansja japońskiego producenta samochodów.

Toyoda, urodzony w rodzinie założycieli koncernu, był dyrektorem wykonawczym (1967-1982) oraz prezesem zarządu firmy (1982-1992). Łącznie stał na jej czele przez 25 lat.

Inicjator ekspansji

- Był promotorem ekspansji Toyoty za granicę - podkreślił rzecznik firmy. To właśnie za jego rządów japoński producent podpisał porozumienie o współpracy z amerykańskim konkurentem General Motors. Umowa traktowała o założeniu wspólnych zakładów w Kalifornii. W 1984 roku zakłady te zaczęły produkować pierwsze auta "made in America". W późniejszych latach Toyota rozpoczęła produkcję własnych samochodów w stanie Kentucky w USA oraz w Kanadzie. W tym czasie zaczęła wytwarzać samochody w Wielkiej Brytanii.

"Produkcja dokładnie na czas"

Toyoda jest najbardziej znany ze współtworzenia systemu produkcji "just-in-time". Kiedy stanął na czele firmy, wytwarzała ona 800 tys. aut rocznie, niemal wyłącznie w Japonii. Wraz z odejściem z zarządu w 1994 roku, produkcja wynosiła 4,6 mln aut, z czego 735 tys. powstawało w Ameryce Północnej, a ponad 100 tys. w Europie.

Firma założona w 1926 roku jako Toyoda Automatic Loom Works Ltd, w 2008 roku pobiła General Motors pod względem sprzedaży, stając się numerem jeden na świecie w branży samochodowej. W 2011 roku utraciła to miejsce, ale odzyskała je w 2012 r. dzięki wzrostowi sprzedaży na niemal wszystkich rynkach, szczególnie w USA.

Autor: mg/jk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Toyota