Ustawa dotycząca budownictwa społecznego oraz zwrot części akcyzy od importowanych pojazdów - to najpilniejsze sprawy resortu finansów, którymi Sejm powinien zająć się jeszcze przed ewentualnymi wcześniejszymi wyborami.
Wicepremier Zyta Gilowska spotkała się z marszałkiem Sejmu Ludwikiem Dornem. Politycy rozmawiali o liście ustaw, które powinny być uchwalone jeszcze przed wyborami, które moga się odbyć nawet jeszcze jesienią. Po spotkaniu minister finansów oświadczyła, że w pierwszej kolejności powinna zostać uchwalona ustawa dotycząca budownictwa społecznego. Chodzi o ustawę zmiany w podatku od towarów i usług, co miałoby spowodować zachowanie 7-procentowego podatku VAT w budownictwie mieszkaniowym. Minister finansów podkreśliła, że ustawa jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Obecnie pracuje nad nią specjalnie powołana komisja.
Wśród pilnych projektów, Gilowska wymieniła też m.in. projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT i o emeryturach pomostowych. Poinformowała także, że rząd zastanawia się, czy w obecnej sytuacji kierować do Sejmu projekt zmian w finansach publicznych. - Nie wycofujemy się z projektu, ale zastanawiamy się, czy i kiedy go przedłożyć. Teraz się zastanawiamy, czy jest sens robienia pierwszego czytania, bo prawdopodobieństwo uchwalenia jest bardzo małe - oceniła szefowa resortu finansów. Zauważyła, że faktycznie Sejm obecnej kadencji może mieć jeszcze tylko dwa merytoryczne posiedzenia, więc szanse na to, by przeprowadzić projekt są nikłe. Pierwsze czytanie pakietu projektów zmian związanych z finansami publicznymi, przygotowanego przez resort finansów, miało się odbyć 10 lipca. Jednak dzień wcześniej wybuchł konflikt w koalicji, związany z akcją CBA w resorcie rolnictwa i odwołaniem ze stanowiska wicepremiera Andrzeja Leppera z Samoobrony. W efekcie tych wydarzeń, rządząca koalicja rozpadła się i wiele wskazuje na to, że kadencja obecnego Sejmu zakończy się jesienią.
Według Gilowskiej, "ofiarami zamętu politycznego" mogą paść również ustawy zmieniające system emerytalny. - Obawiam się, że kwestia emerytur pomostowych, wypłat emerytur z II filara i reforma finansów publicznych padną ofiarą obecnego zamętu - powiedziała wicepremier. Zapewniła jednak, że nie ma powodu do niepokoju. Jej zdaniem, reformę finansów publicznych można przeprowadzić "zawsze", a odłożenie prac nad ustawą o wypłatach z II filara nie będzie miało skutków dla zainteresowanych, bo - jak powiedziała wicepremier - "mamy jeszcze cały 2008 r." (pierwsze emerytury z OFE mają być wypłacone w 2009 r.).
Źródło: PAP, IAR, Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: TVN24