W czwartek przypada kościelne Święto Trzech Króli. W tym roku po raz pierwszy od dziesięcioleci 6 stycznia będzie dniem wolnym od pracy - a zarazem dniem, kiedy zamknięte będą wszystkie sklepy. Zapasy żywności lepiej zrobić w środę.
Niedawną decyzją parlamentu Święto Trzech Króli zostało wpisane do ustawowego wykazu dni wolnych od pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy w dni z tego wykazu placówki handlowe - poza nielicznymi wyjątkami - muszą pozostać zamknięte.
6 stycznia obowiązują takie same zasady, jak w inne dni ustawowo wolne od pracy: w placówkach handlowych nie mogą za ladą stanąć ich pracownicy, czyli osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę. Mogą natomiast pracować te osoby, które nie są pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy - a więc sami właściciele sklepów, a także osoby zatrudnione przez nich na postawie umowy cywilno-prawnej, które nie są stałymi pracownikami.
Wolne dni
Państwowa Inspekcji Pracy przypomina, że złamanie zakazu handlu w dni świąteczne wolne od pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym i złamaniem przepisów o czasie pracy. Wykroczenia takie zagrożone są karą grzywny od tysiąca do 30 tysięcy złotych.
Obecnie zakaz handlu obowiązuje w następujące dni:
Nowy Rok (1 stycznia)
Święto Trzech Króli (6 stycznia)
Pierwszy i drugi dzień Wielkanocy (daty ruchome)
1 maja
3 maja
Zielone Świątki (data ruchoma)
Boże Ciało (data ruchoma)
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
Wszystkich Świętych (1 listopada)
Święto Niepodległości (11 listopada)
I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia)
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24