Zaboklicki, Strupiński i Czernicka-Siwecka z nagrodami PRB im. Jana Wejcherta

Zbigniew Niemczycki otwiera Galę wręczenia Nagród im. Jana Wejcherta
Zbigniew Niemczycki otwiera Galę wręczenia Nagród im. Jana Wejcherta
TVN24 Biznes i Świat
Zbigniew Niemczycki otwiera Galę wręczenia Nagród im. Jana WejchertaTVN24 Biznes i Świat

Tomasz Zaboklicki, Włodzimierz Strupiński i Jolanta Czernicka-Siwecka zostali laureatami „biznesowych Oscarów”, czyli Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Są nią honorowani najlepsi polscy przedsiębiorcy. Uroczysta Gala odbyła się w czwartek w Warszawie. Wśród ponad 400 przedstawicieli świata biznesu, polityki, kultury, nauki i administracji m.in. obecny był premier Donald Tusk.

Nagrody wręczono w trzech kategoriach: Sukces, Wizja i Innowacja oraz Działalność Społeczna. Proces selekcji zwycięzców trwał 6 miesięcy, uczestniczyło w nim prawie 700 Instytucji Nominujących z całego kraju, a następnie 21 osobowa Kapituła Nagrody. Zwycięzcy poza pamiątkową statuetką otrzymali też po 100 tys. zł.

Tusk: Dziękuję polskim przedsiębiorcom
Tusk: Dziękuję polskim przedsiębiorcomTVN24 Biznes i Świat

- Osoby nominowane do Nagrody imienia mojego męża, a zwłaszcza jej Zwycięzcy, swoim życiem i latami pracy dają przykład jak konstruktywnie wierzyć, działać i dawać. Jestem pod wielkim wrażeniem ich osiągnięć. Jeśli wspieranie takich osób oraz podążanie za ich przykładem jest wyrazem patriotyzmu gospodarczego, to wszyscy powinniśmy próbować być patriotami - powiedziała Aldona Wejchert, żona Patrona Nagrody i Członek Kapituły wybierającej jej Finalistów oraz Laureatów.

Od szeregowego do prezesa

W kategorii „Sukces” zwycięzcą Nagrody został: Tomasz Zaboklicki, prezes PESA Bydgoszcz. To firma zatrudniająca 4 tys. osób, produkująca oraz remontująca nowoczesne pojazdy szynowe dla klientów z kraju i Europy.

Tomasz Zaboklicki laureatem nagrody im. Jana Wejcherta w kategorii "Sukces"
Tomasz Zaboklicki laureatem nagrody im. Jana Wejcherta w kategorii "Sukces"TVN24 Biznes i Świat

W ciągu 20 lat z pozycji szeregowego pracownika przeszedł drogę do funkcji prezesa i stanowiska dyrektora generalnego swojej firmy. W międzyczasie razem z kolegami z zarządu założył spółkę menedżerską, która odkupiła udziały swojego pracodawcy za kredyt udzielony pod zastaw prywatnego majątku. Tym samym uratował polską firmę o ponad 160-letniej tradycji od marginalizacji i likwidacji.

Ostatnio doprowadził firmę do zawarcia nie tylko największego kontraktu w jej historii, ale także największego kontraktu polskiego przemysłu w ostatnich latach, o łącznej wartości 5 miliardów złotych.

Jest uznawany za głównego twórcę rynkowego sukcesu firmy, która przeszła jeden z najbardziej udanych procesów przekształceń w polskiej gospodarce: od państwowych zakładów naprawczych, do znanej w całej Europie spółki która dziś zatrudnia 4 tys. osób i pośrednio daje pracę 80 tys. osób pracujących w ekosystemie dostawców firmy.

Jego pasją są sztuki walki, z których czerpie wartości dla swojej działalności biznesowej –potrzebę szlachetnej rywalizacji, podejmowania najtrudniejszych wyzwań, samodoskonalenia i żelaznego egzekwowania jakości wykonanej pracy. Wartości, w które wierzy, naucza młodzież jako instruktor karate w Pałacu Młodzieży.

Grafen daje nadzieje

W kategorii „Wizja i innowacja” zwycięzcą Nagrody został Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. Opracował on nowatorską metodę produkcji supernowoczesnego materiału - grafenu, dając wielkie nadzieje na rewolucyjne produkty wytwarzane dzięki polskiej myśli technicznej.

Efekty jego pracy mogą przyczynić się do poprawienia jakości życia ludzi na całym świecie. Tania produkcja wody pitnej z wody morskiej, ekologiczny i bezpieczny transport, niezwykle skuteczna medycyna, w tym neurochirurgia, utylizacja niebezpiecznych odpadów przemysłowych, urządzenia przenośne z baterią ładowaną w kilka sekund, nowa generacja superszybkich komputerów…

Włodzimierz Strupiński laureatem nagrody im. Jana Wejcherta w kategorii "Wizja i innowacje"
Włodzimierz Strupiński laureatem nagrody im. Jana Wejcherta w kategorii "Wizja i innowacje"TVN24 Biznes i Świat

Od 30 lat pracuje naukowo, a obecnie kieruje grupą uczonych z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Unia Europejska przeznaczy ponad miliard euro w ciągu najbliższych 10 lat na badania w związku z grafenem, a polskimi pracami kieruje właśnie tegoroczny Laureat Nagrody w kategorii Wizja i innowacja.

Pierwsza kobieta

W kategorii „Działalność społeczna” zwycięzcą Nagrody została Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji „Iskierka” z Chorzowa, która od 20 lat działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodzin jako pedagog, trener i animator zmian społecznych.

Zajmuje się podnoszeniem jakości życia chorych dzieci oraz ich rodzin, a także angażowaniem środowisk artystycznych, samorządowych i biznesowych w działania pomocowe, pokazując im płynące z tego obopólne korzyści. Nie prosi o wsparcie, a przekonuje, że warto pomagać.

Jolanta Czernicka-Siwecka laureatką nagrody im. Jana Wejcherta w kategorii "Działalność społeczna"
Jolanta Czernicka-Siwecka laureatką nagrody im. Jana Wejcherta w kategorii "Działalność społeczna"TVN24 Biznes i Świat

Laureatką Nagrody po raz pierwszy w jej historii została kobieta - tym bardziej jest to Nagroda szczególna.

Finał Gali III edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, 15.05.2014
Finał Gali III edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, 15.05.2014

"Wierzyć. Działać. Dawać"

Kandydatów do „biznesowych Oscarów”, jak często określa się Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, zgłaszały opiniotwórcze Instytucje Nominujące z całego kraju. Następnie 21-osobowa Kapituła wyłoniła po trzech Finalistów w każdej z kategorii, aby ostatecznie wybrać po jednym Laureacie wcielającym w życie wartości wyznawane przez Patrona Nagrody, czyli „Wierzyć. Działać. Dawać.”. Tegoroczny konkurs był już trzecią edycją, a czwarta wystartuje w listopadzie tego roku.

- Polacy są przedsiębiorcami, bo od ćwierć wieku pokazują, że trudności można pokonywać, a życiowe i zawodowe cele można osiągać. Przedsiębiorczość to nie tylko biznes. To postawa ludzi wyznających te same wartości – w życiu, pracy zawodowej, działalności społecznej. To życiowa odwaga, otwartość na innych ludzi, chęć tworzenia, dzielenia się, pokonywania własnych słabości. To postawa zasługująca na uznanie i promocję - powiedział Dariusz Mioduski, Przewodniczący Kapituły Nagrody.

Wizjoner biznesu

Jan Wejchert to jeden z najwybitniejszych polskich przedsiębiorców. Współtwórca Grupy ITI, wiodącej grupy medialnej w Polsce. Współzałożyciel Polskiej Rady Biznesu. – Pełen pasji lider, niekonwencjonalny wizjoner, nieafiszujący się swoją działalnością filantrop – tak o Janie Wejchercie mówią partnerzy, współpracownicy i przyjaciele.

Nagroda Polskiej Rady Biznesu jego imienia, odzwierciedla to, co Jan Wejchert cenił najbardziej - wartości, jakimi kierował się w życiu i zasady, które przyświecały mu w kontaktach zawodowych.

Autor: ToL/Klim / Źródło: www.tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP