Wydatki rzecznika PiS na współpracowników, których według sejmowej strony nie ma

Źródło:
TVN24 Biznes
Wydatki Rafała Bochenka na biuro poselskie
Wydatki Rafała Bochenka na biuro poselskieTVN24
wideo 2/8
Wydatki Rafała Bochenka na biuro poselskieTVN24

Rafał Bochenek, poseł Prawa i Sprawiedliwości i rzecznik prasowy partii rządzącej, na stronie Sejmu w swojej zakładce zamieścił deklarację, z której wynika, że nie ma współpracowników. Tymczasem w sprawozdaniach z prowadzenia biura poselskiego pojawiają się u niego wydatki na dwa telefony i wynagrodzenie dla pracownika. Poseł w rozmowie z TVN24 Biznes najpierw wyjaśniał, że to "niedopatrzenie techniczne", potem dodał, że taki zapis wynika z tego, iż wykazuje się tylko pracowników etatowych.

Rafał Bochenek w latach 2016-2017 był rzecznikiem rządów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, w latach 2017-2018 sprawował funkcję podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w wyniku wyborów parlamentarnych z 2019 roku trafił do Sejmu - to jego pierwsza kadencja w tej roli. W listopadzie 2022 r. objął funkcję rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości.

Jeden z użytkowników Twittera wytknął mu sprzeczność między informacjami, które widnieją na stronie Sejmu, a tym, co widnieje w sprawozdaniach za rozliczenie się z wydatków na prowadzenie biura poselskiego.

Na profilu posła na stronie Sejmu w polu dotyczącym wykazu współpracowników zatrudnionych do obsługi biura poselskiego faktycznie widnieje deklaracja o ich braku.

Rafał Bochenek - zrzut profilu na stronie SejmuSejm.gov.pl

Oficjalnie współpracowników brak, ale wydatki na zatrudnienie są

Poseł Bochenek kogoś jednak zatrudnia, bo w "sprawozdaniu za wydatkowanie kwoty ryczałtu przeznaczonego na prowadzenie biura poselskiego" za wszystkie lata swojej kadencji pojawiają się wydatki, które o tym świadczą.

Za 2022 rok w punkcie pierwszym "Wynagrodzenia pracowników biura poselskiego zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wraz z pochodnymi" widnieje kwota 4384,65 zł. Z kolei dla pola "Wynagrodzenia wypłacane na podstawie zawartych przez posła umów zlecenia i o dzieło wraz z pochodnymi" pojawia się znacznie wyższa kwota - 80 963,72 zł.

Do tego w polu "koszty podróży służbowych pracowników biura poselskiego, o których mowa w pkt 1 (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę - przyp. red.)" pojawia się kwota 1170,12 zł.

Ogółem w 2022 r. ze środków finansowych do rozliczenia w wysokości 241 276,05 zł rzecznik prasowy PiS wydał 238 961,75 zł. Co oznacza, że pozostało 2313,30 zł.

Rafał Bochenek sprawozdanie z wydatków biura za 2022 r.

Wydatki za 2021 i 2020 rok

Jak to wyglądało w latach poprzednich? W 2021 roku w punkcie pierwszym (wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę) zadeklarował wydanie kwoty w wysokości 44 633,97 zł, zaś w punkcie trzecim (umowy zlecenia i dzieło) - 37 000 zł. We wspomnianym roku również pojawiły się wydatki z tytułów kosztów podróży pracowników w wysokości 1492,22 zł.

W 2021 r. ze środków finansowych do rozliczenia ogółem w wysokości 219 003,28 zł wydatkowano 198 528,23 zł. Pozostało 20 475,05 zł.

Rafał Bochenek sprawozdanie z wydatków biura za 2021 r.

W przypadku zaś pierwszego roku obecnej kadencji posła (od 12 listopada 2019 r. do 31 grudnia 2020 r.) na wynagrodzenia pracowników na etacie poseł Bochenek przeznaczył 49 092,35 zł, a w przypadku wynagrodzenia na podstawie umów cywilnoprawnych wypłacono 5348,35 zł. W tamtym okresie koszty podróży służbowych pracowników biura były najwyższe i wyniosły 3889,74 zł.

Łącznie ze środków finansowych do rozliczenia w wysokości 205 593,33 zł poseł wydał 180 990,05 zł. Pozostało mu 24 603 zł.

Rafał Bochenek sprawozdanie z wydatków biura za 2020 r.

Co roku dwa telefony

Do tego w sprawozdaniu możemy zauważyć, że w każdym roku sprawowania funkcji posła Rafał Bochenek pojawia się zakup dwóch telefonów.

W 2022 roku zakupił na potrzeby prowadzenia biura dwa smartfony:

Smartfon Apple iPhone 13 pro 128 GB za 5209,99 zł, Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 8-128 za 4832,67 zł.

W 2021 roku także dokonał zakupu dwóch telefonów:

Samsung Galaxy Note+ za 2717,38 zł, Samsung Galaxy A 32 5G za 1249 zł.

Z kolei rok wcześniej (2020 r.) nabył:

Apple iPhone Xs64 GB Silver za 3099 zł, Samsung Galaxy Note 10+ za 3650 zł.

Kwestia sejmowych przepisów

Poprosiliśmy posła Bochenka o odniesienie się do tej sprawy i wyjaśnienie sytuacji.

- Aktualnie zatrudniam dwie osoby, które dla mnie pracują od lat. To jest zresztą niemożliwe, prowadzenie biura poselskiego i funkcjonowanie w regionie, bez pracowników. Jedna osoba jest na stałe, a druga pomaga mi przy działalności w terenie oraz w drugim biurze poselskim w Wieliczce. Od wszystkiego jest odprowadzany ZUS, PIT, są umowy, wszelkie sugestie o jakichś nadużyciach są nieprawdą - tłumaczy poseł PiS Rafał Bochenek w rozmowie z TVN24 Biznes. - To, że tej informacji nie było na stronie Sejmu, jest to po prostu niedopatrzenie techniczne. Przekazałem już prośbę do Sejmu o uzupełnienie informacji. Jeśli zaś chodzi o kwestię telefonów, to obecnie mam tylko dwa telefony, których używam - dodaje.

Jak się okazuje, brak publikacji danych współpracowników to nie jest "niedopatrzenie techniczne" portalu sejmowego, jak poinformował poseł, który udzielił nam dodatkowych wyjaśnień po skontaktowaniu się z Sejmem.

- Dwóch moich pracowników pracuje obecnie na zleceniu. Jak mnie poinformowano w Kancelarii Sejmu, gdy chciałem upewnić się, że zmiany zostaną wprowadzone i dane opublikowane, zgodnie z zasadami na stronie sejmowej wykazuje się tylko pracowników etatowych, a nie osoby współpracujące na podstawie umowy zlecenia. W teorii mogłyby być wpisane jako asystenci społeczni, ale to byłoby wprowadzanie w błąd - zwraca uwagę poseł, tłumacząc, że asystenci społeczni nie pobierają wynagrodzenia. 

- Dowodem na to, iż mam dwóch współpracowniķów, jest moje sprawozdanie z działalności biura i umowy, które są w dyspozycji w każdej chwili kontrolerów z Kancelarii Sejmu - podkreśla Bochenek.

Organizacja biur poselskich

Jak czytamy na stronie Sejmu, "ryczałt na prowadzenie biura poselskiego wynosi 19.000 zł miesięcznie. Poseł z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności może wystąpić do Marszałka Sejmu z wnioskiem o podwyższenie tej kwoty o nie więcej niż o 50 proc.".

Ryczałt jest przekazywany od momentu pisemnego powiadomienia Kancelarii Sejmu przez posła o utworzeniu biura. W miesiącu utworzenia środki przysługują posłowi w wysokości proporcjonalnej do liczby dni funkcjonowania biura.

Poseł ma obowiązek utworzenia jednego biura (tzw. biura podstawowego). Prawo nie zabrania mu tworzenia filii. Utworzenie filii nie wpływa jednak na zwiększenie kwoty ryczałtu.

Z ryczałtu mogą być pokrywane m.in. wydatki na wynagrodzenia pracowników biur poselskich, tłumaczenia, ekspertyzy i opinie sporządzane bezpośrednio u wybranych ekspertów, usługi telekomunikacyjne związane z wykonywaniem mandatu poselskiego i przejazdy posła samochodami w związku z wykonywaniem mandatu. Ryczałt może być też przeznaczony na pokrycie wydatków bieżących, takich jak: czynsz, opłaty za energię elektryczną i cieplną, gaz i wodę oraz prace porządkowe, konserwację i naprawę sprzętu technicznego biura oraz koszty jego eksploatacji, drobne naprawy i remonty, podróże służbowe pracowników, zakup materiałów biurowych, prasy, wydawnictw, środków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz koszty obsługi rachunkowo-księgowej i bankowej biura.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

Cztery projekty z przywróconym finansowaniem z programu "Szybka ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiedziała się redakcja biznesowa tvn24.pl, 26 firm odwołało się od decyzji o cofnięciu finansowania. Wcześniej opisywaliśmy sytuację firm, które utraciły środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Łącznie cofnięto 195 milionów złotych przyznanych na 38 projektów.

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Źródło:
tvn24.pl

Akcjonariusze Banku Pekao w środę powołali ośmioro nowych członków rady nadzorczej banku. Efektem mogą być zmiany w zarządzie banku. To właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu, w tym prezesa banku, którym obecnie jest Leszek Skiba.

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Po ponad 23-letniej sądowej walce ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie odszkodowanie w wysokości 16 milionów złotych. - Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak w amerykańskich filmach sensacyjnych - mówił biznesmen w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Zdaniem przedsiębiorcy działanie organów państwowych było "celowe".

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

Źródło:
TVN24

"W lutym 2024 roku polskie banki odnotowały zysk o łącznej wartości 7,5 miliarda złotych" - wyliczyła Komisja Nadzoru Finansowego. Wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł w tym okresie 7,4 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 19 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku.

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że PKB Rosji wzrośnie w tym roku o 3,2 procent. To znacznie więcej niż w przypadku Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W najnowszym raporcie jest jednak pewien haczyk.

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Źródło:
BBC

Dorota Bieniasz nie zostanie nowym prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, choć pod koniec lutego rada nadzorcza zatwierdziła jej kandydaturę na tę funkcję - informuje środowy "Puls Biznesu". Z ustaleń gazety wynika, że koalicja rządząca wybrała nowego kandydata. Ostateczna decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu.

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Źródło:
"Puls Biznesu", PAP, tvn24.pl

Igrzyska olimpijskie 2024 w Paryżu odbędą się już za kilka miesięcy. Organizatorzy już jednak przygotowują się do stawienia czoła bezprecedensowej fali cyberzagrożeń, które zostały spotęgowane przez dynamiczny rozwój technologii, przede wszystkim sztucznej inteligencji. Analitycy podkreślają, że oznacza to znaczącą zmianę w ich strategii obronnej.

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Źródło:
PAP

Rośnie liczba pracowników do zwolnienia. Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Wśród branż zwalniających najwięcej osób są przetwórstwo przemysłowe i sektor IT.

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Źródło:
PAP

Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar wejdą decyzją rady nadzorczej do zarządu Orlenu – podał koncern w komunikacie. Ze stanowiskiem członka zarządu Orlenu roku pożegna się Józef Węgrecki.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

Źródło:
PAP

Brytyjska Izba Gmin poparła we wtorek wieczorem w pierwszym głosowaniu projekt ustawy, wprowadzającej zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. To inicjatywa premiera Rishiego Sunaka. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach parlamentarnych, ale budzi duże kontrowersje.

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Źródło:
PAP

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy-zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS

We wtorek wystartowała nowa edycja programu DiscoverEU, w której można zdobyć ponad 35 tysięcy biletów na podróże pociągiem po Europie. Projekt skierowany jest do młodych Europejczyków w wieku 18 i 19 lat. Jak odebrać darmowe bilety na wakacyjne podróże po Europie?

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Źródło:
PAP

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku branża kulturalno-rozrywkowa odnotowała wzrost zadłużenia o blisko dwie trzecie, do poziomu blisko 63 milionów złotych. Jak ocenia BIG InfoMonitor, jest to wynik wysokiej presji płacowej, a także rosnących kosztów utrzymywania obiektów.

Rośnie zainteresowanie i rosną długi. Kultura pod kreską

Rośnie zainteresowanie i rosną długi. Kultura pod kreską

Źródło:
PAP

W poniedziałek do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy. Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu środków przez pozostałe kraje jest jednak bardzo zróżnicowany. Na prowadzeniu są Włochy, które otrzymały już ponad 100 miliardów euro, natomiast listę zamykają państwa takie jak Holandia, Szwecja i Irlandia, które nadal nie dostały ani jednego centa.

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Źródło:
PAP

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej, niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Spółką Orlen rządzili ci, którzy, teraz już nie ma wątpliwości, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Stwierdził, że "skala nieprawidłowości jest naprawdę uderzająca". W ten sposób premier odniósł się do sprawy utraty 1,6 mld zł zaliczek na transakcje zakupu ropy, której Orlen nigdy nie otrzymał.

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Źródło:
tvn24.pl

Traktowali polskiego czempiona, spółkę giełdową, tak jak prywatny folwark - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, odnosząc się do wydatków, jakie były przeznaczone na przeloty kierownictwa Orlenu prywatnymi samolotami. Wcześniej Borys Budka przekazał w mediach, że tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na ten cel. Z kolei Robert Kropiwnicki wyliczył, że loty pracowników Orlenu "na lewo i prawo kosztowały kilka milionów złotych".

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Źródło:
TVN24, PAP

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy. Mają one dotyczyć ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Ich wykaz rozszerzy się o czynniki szkodliwe między innymi dla płodności i funkcji seksualnych, czyli tak zwane substancje reprotoksyczne.

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w marcu 2024 roku obniżyła się do 4,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej wynosiła 5,4 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl, PAP