Szef dał ci awans, ale nie dajesz sobie rady na nowym stanowisku? Być może wpadłeś w tzw. pułapkę awansu, a twój przełożony tylko czeka na błąd i okazję, aby wręczyć ci wypowiedzenie. Co zrobić w takiej sytuacji? Wyjaśniał Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi".
Mecenas Magdalena Zwolińska z kancelarii DLA PIPER twierdzi, że zwykle awans odbywa się w drodze porozumienia między pracownikiem a pracodawcą.
Bez zgody
- Jeżeli jednak nie ma zgody pracownika, to szef może sięgnąć po inne instrumenty, które są określone w Kodeksie Pracy, czyli np. wypowiedzenie zmieniające - mówiła Zwolińska. W wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca może jednostronnie zmienić pracownikowi warunki pracy i płacy, czyli np. dać podwyżkę i zmienić zakres obowiązków, odpowiedzialności.
- Taka zmiana będzie skuteczna, nie w chwili, kiedy wręczy pracownikowi pismo z wypowiedzeniem zmieniającym, tylko wraz z okresem wypowiedzenia. Jeżeli okres wypowiedzenia wynosi np. 3 miesiące, to po tym czasie zmienią się warunki pracy, chyba że pracownik do połowy tego czasu jeszcze raz powie szefowi, że nie zgadza się na awans. Wtedy umowa automatycznie się rozwiązuje - tłumaczyła Zwolińska.
Do sądu
Jeżeli szef "na siłę" awansował pracownika, a ten przyjął awans, choć nie chciał, to może on w ciągu siedmiu dni odwołać się od tej decyzji do sądu pracy. - Pracownik dalej będzie pracował w tej firmie na nowych warunkach, ale w sądzie będzie już trwała sprawa, czy taka zmiana stanowiska była uzasadniona - wyjaśniła Zwolińska.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 18.00.
Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS