Czy otyłość może być przyczyną zwolnienia? Czy szef może nakazać nam ćwiczyć? Na te pytanie odpowiedzi szukał Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24.
Leniwy, mniej atrakcyjny i mniej wartościowy - tak często postrzegany jest przez pracodawców otyły pracownik. Ponad to nadmiar kilogramów może czasami przeszkodzić w rozwijaniu kariery zawodowej.
Odszkodowanie
Według niego szef nie może nakazać swojemu pracownikowi, aby ten chodził np. na siłownię albo uprawiał jogging. - Polecenia służbowe muszą być związane z pracą. Natomiast takie polecenie nie jest bezpośrednio związane z obowiązkami - zaznacza.
Dyskryminacja ze względu na wygląd niedopuszczalna jest także na etapie rekrutacji do pracy. Kandydat z nadwagą nie może zostać odrzucony tylko z powodu dodatkowych kilogramów. Jeżeli tak się stanie możemy starać się o odszkodowanie z tytułu dyskryminacji w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, czyli 1680 zł.
Haczyk
- Należy pamiętać, że jakakolwiek dyskryminacja pracowników ze względu na wygląd zewnętrzny, w tym ze względu na dodatkowe kilogramy jest niedopuszczalna. To jest podstawowa zasada - wyjaśnia Michał Lisawa, prawnik prawa pracy z CMS Cameron McKenna.
Ale jest haczyk. - Jeżeli pracownik, który przytył gorzej pracuje tzn. spadła jakość jego pracy to wówczas pracodawca może go zwolnić podając w wypowiedzeniu za przyczynę gorszą jakość pracy - dodaje Lisawa.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 18.00.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat