Najnowsze

Włoski rząd sprzedaje limuzyny. Na eBayu

Najnowsze

Wikipedia CC BY SA | PavaWłoski rząd sprzedaje na aukcyjnym portalu internetowym eBay 170 swoich limuzyn

Włoski rząd sprzedaje na aukcyjnym portalu internetowym eBay 170 swoich limuzyn. Tak nowy gabinet Matteo Renziego szuka oszczędności i daje sygnał obywatelom, że jest zdeterminowany obniżyć wydatki na utrzymanie klasy politycznej i jej przywileje.

Na razie Kancelaria Premiera w Rzymie wystawiła na sprzedaż pierwsze 25 służbowych aut z ministerstw sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i obrony.

Co tydzień na aukcję będzie trafiało kolejnych 25 limuzyn. Rząd wyjaśnił, że chce otrzymać za każdy samochód cenę zbliżoną do tej, jaką sugeruje prasa motoryzacyjna za konkretny rocznik i model.

Rządowe cacka

Wśród samochodów wystawionych na eBay przez rząd są prawdziwe cacka dla fanów motoryzacji, między innymi Maserati 139 Quattroporte. W 2011 roku ówczesny minister obrony Ignazio La Russa kupił dla swego resortu 15 takich aut w cenie 117 tysięcy euro za każde, co spotkało się z powszechną krytyką z powodu szastania publicznymi pieniędzmi. Obecnie cenę tego modelu szacuje się na około 50 tysięcy euro i tyle właśnie chciałby otrzymać gabinet Renziego za każdy z nich.

Dużo będzie również najpopularniejszych ministerialnych modeli Lancii Thesis. Na aukcję trafią też samochody modeli Lancia K, Volvo S60, Audi A6 i Alfa Romeo 159 z MSW oraz ministerstwa sprawiedliwości.

Eksperci oceniają, że niektóre limuzyny będzie można kupić za kilka bądź kilkanaście tysięcy euro.

We Włoszech politycy i przedstawiciele władz wszystkich szczebli dysponują rekordową liczbą służbowych samochodów. Według najnowszych statystyk w całym kraju takich limuzyn jest wciąż prawie 60 tysięcy, choć od kilku lat ich liczba jest stopniowo redukowana.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | Pava

Pozostałe wiadomości