Węgiel na parkiecie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes / fot. PAPPrezes i udziałowcy Bogdanki mają powody do zadowolenie

Na GPW zadebiutowała w czwartek - jako pierwsza z branży - kopalnia węgla kamiennego Bogdanka z Lublina. Cena na otwarciu wynosiła 56,10 zł i była wyższa od ceny emisyjnej o prawie 17 proc. Później było jeszcze lepiej i na zamknięciu Bogdanka kosztowała 57,50 zł.

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka sprzedawała akcje po maksymalnej cenie z widełek, ustalonych na 42–48 zł. Akcje spółki w ofercie pierwotnej rozeszły się jak przysłowiowe świeże bułeczki. Zlecenia drobnych inwestorów zredukowano o 88,75 proc. Przydzielono im 1,67 mln akcji. W transzy pracowniczej, gdzie objęto 0,33 mln papierów, zapisy zredukowano o 2,99 proc. 9 milionów kupili inwestorzy instytucjonalni. Wartość oferty wyniosła 528 mln zł.

- Jestem nieco zażenowany debiutem. Spodziewałem się wzrostu tylko na poziomie 9-10 proc. – powiedział prezes spółki Mirosław Taras podczas uroczystości na GPW. Nie krył jednak zadowolenia i chętnie opowiadał o rysującej się w różowych barwach przyszłości. - Rok 2008 był lepszy od 2007. Ten rok również zapowiada się bardzo dobrze. Jak na razie realizujemy wszystkie założenia techniczne, ekonomiczne firmy. I nie ma najmniejszego zagrożenia dla wyników. Jesteśmy przekonani, że osiągniemy planowany zysk, ten, który podawaliśmy w naszym prospekcie emisyjnym - mówił Taras.

Całkiem prywatna już za rok

Prezesowi Tarasowi gratulował minister skarbu Aleksander Grad. Skarb Państwa wciąż jest właścicielem 65,5 proc. akcji Bogdanki. To ma się jednak wkrótce zmienić. - Oficjalnie wystąpiłem o zmianę strategii dla węgla kamiennego w Polsce tak, by Bogdanka była w pełni sprywatyzowana, by akcje Skarbu Państwa znalazły w przyszłości dobrego inwestora - powiedział Grad. - Będziemy chcieli sprzedać cały nasz pakiet. Jesienią będziemy się przygotowywać do kolejnego etapu prywatyzacji tej spółki, myślę, że w 2010 roku powinniśmy to zrealizować - dodał. Minister nie powiedział, czy dla kopalni resort będzie szukać inwestora branżowego.

Aleksander Grad o planach MSP wobec Bogdanki/TVN CNBC Biznes

Czas węgla

Bogdanka jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce. Udział w całkowitej produkcji węgla energetycznego - w 2008 roku - wyniósł blisko 11 proc. Około 320 mln zł Bogdanka chce wydać na rozbudowę zakładu przeróbki mechanicznej węgla, około 53 mln zł na budowę szybu wydobywczo-wentylacyjnego, 10 mln zł na rozbudowę układu torowego stacji Bogdanka, a około 42 mln zł na pozostałe inwestycje w infrastrukturę techniczną Pola Stefanów.

Łącznie w latach 2009-2015 Bogdanka chce wydać na inwestycje 2,07 mld zł, z czego ponad 1 mld zł w latach 2009-2010.

W 2008 roku spółka wypracowała też 155,8 mln zł zysku netto. Z zysku za 2008 rok 88,8 mln zł zostało przeznaczone na wypłatę dywidendy, co dało 3,86 zł na akcję.

Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes / fot. PAP