Najnowsze

Warszawska giełda rezygnuje z połączenia z wiedeńskim parkietem. "Chcemy skupić się na Polsce"

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatWarszawska giełda rezygnuje z połączenia z wiedeńskim parkietem

Zarząd warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych zdecydował, że warszawski parkiet nie połączy się z giełdą w Wiedniu - poinformował na konferencji prasowej prezes GPW Paweł Tamborski. - Chcemy skupić się teraz na Polsce, nie wykluczamy, że w przyszłości wrócimy do tego tematu - dodał. Rekomendację zarządu GPW o zawieszeniu rozmów z Wiedniem popiera Ministerstwo Skarbu Państwa.

Warszawska giełda od ponad roku rozważała możliwość połączenia się z giełdą w Wiedniu stojącą na czele CEE Stock Exchange Group, która oprócz niej grupuje giełdy w Pradze, Budapeszcie i w Lublanie.

- Zarząd GPW zdecydował, aby koncentrować się na polskim rynku kapitałowym i pełnym wykorzystaniu jego potencjałów. W związku z tym giełda dziś nie bierze pod uwagę aliansu kapitałowego z naszymi przyjaciół w Wiedniu - zaznaczył Tamborski.

- Nie wyklucza to możliwości współpracy z CEESEG (wiedeńskim parkietem - red.) w indywidualnych projektach - dodał Tamborski.

Szef giełdy zaznaczył, że obecnie zarząd koncentruje się "na zwiększaniu naszej międzynarodowej pozycji, zwiększaniu atrakcyjności naszego rynku dla jego uczestników oraz budowaniu wartości giełdy dla jej akcjonariuszy".

Powiedział jednocześnie, że GPW nie wyklucza w przyszłości powrotu do rozmów i koncepcji aliansu kapitałowego z Wiedniem. Tamborski poinformował, że Rada Giełdy przyjęła decyzję zarządu spółki "do aprobującej wiadomości".

Dobra decyzja

Decyzję zarządu GPW popiera ministerstwo skarbu. - W pełni popieramy rekomendację zarządu GPW o zawieszeniu rozmów z Wiedniem. Za tą decyzją przemówił rachunek ekonomiczny. Obecnie najważniejszym wyzwaniem dla GPW jest doprowadzenie do wzrostu płynności na rynku, co gwarantuje jego rozwój - podkreślił w komentarzu wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk. I dodał: - Do końca października zarząd GPW przedstawi zaktualizowaną strategię zawierająca rozwiązania, które wzmocnią bezpieczeństwo modelu biznesowego GPW, w celu długoterminowego i stabilnego kreowania wartości dla akcjonariuszy. Jesteśmy przekonani, że w ciągu kilku najbliższych lat GPW zdobędzie dużo mocniejszą pozycję na arenie międzynarodowej i niewykluczone, że wówczas wróci do rozmów o konsolidacji z partnerami zagranicznymi.

Pod koniec sierpnia wiceminister Kowalczyk poinformował, że resort skarbu we wrześniu podejmie decyzję, czy warszawska giełda powinna rozpocząć negocjacje w sprawie połączenia z giełdą w Wiedniu.

Autor: ToL,mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat,PAP

Źródło zdjęcia głównego: gpw.pl