Zamiast iść do banku pożycz pieniądze od internauty - zachęcają strony internetowe. Wkrótce mają ruszyć dwa portale, które umożliwiają takie operacje. Jako pierwszy jeszcze w styczniu ma wystartować portal Finansowo.pl. Otwarcie Monetto.pl planowane jest w marcu tego roku - poinformowali przedstawiciele obu firm.
Serwisy Monetto.pl i Finansowo.pl to pionierzy na rynku tzw. pożyczek społecznych (ang. social lending). Ich użytkownicy, bez pośrednictwa banków, będą mogli oferować i zaciągać pożyczki.
Zawieranie transakcji na obu serwerach przypominać będzie funkcjonowanie aukcji internetowych. Osoba, która potrzebuje pieniędzy, określi, na jakie warunki pożyczki jest przygotowana i otworzy licytację. Użytkownicy, którzy będą dysponować wolną gotówką, złożą swoje oferty. Pożyczkodawca wybierze najkorzystniejszą dla siebie i zainteresowane strony podpiszą umowę. Podobnie system ma działać w przeciwną stronę, kiedy to pożyczkodawca wybierze, komu i ile pożyczy.
Łatwo, szybko, tanio, bezpiecznie
Finansowo.pl na początku umożliwi zawieranie transakcji tylko między bliskimi znajomymi. Pożyczać będzie można tylko niewielkie kwoty od osób, które użytkownik zdefiniuje w swoim profilu, jako zaufane. Ma to m.in. ograniczyć do minimum ewentualność oszustwa.
Finansowo.pl będzie na początku system darmowym. W momencie osiągnięcia kilkudziesięciu tysięcy użytkowników właściciele portalu planują wprowadzić prowizję od kredytów w średniej wysokości 1 proc.
Natomiast Monetto.pl od początku swojej działalności chce wprowadzić prowizje w wysokości do 1 proc. wartości kredytu. Serwis będzie oferował użytkownikom ubezpieczenie transakcji - zapowiedział prezes firmy odpowiedzialnej za realizację projektu Łukasz Banach.
Przedstawiciele obu firm zapowiedzieli, że w przyszłości na stronach internetowych pojawią się inne produkty finansowe.
W Wielkiej Brytanii i USA tzw. "social lending" cieszy się dużą popularnością. Twórcy rodzimych serwisów liczą na to, że oferta trafi do Polaków, którzy chcą pieniądze pożyczać szybko i na niższy procent niż w bankach.
Z danych portalu money.pl wynika, że odsetek tzw. "oszukańczych transakcji", czyli niespłaconych pożyczek w zachodnich serwisach (ZOPA, Prosper) nie przekracza 0,1 proc.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24