Mechanizm publikowania aktów prawnych zostanie niezwłocznie usprawniony - zapowiedziało we wtorek w komunikacie Rządowe Centrum Legislacji. Wcześniej premier Ewa Kopacz zleciła wewnętrzną kontrolę w RCL i ministerstwie finansów. Ma to związek ze zbyt późnym opublikowaniem ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych. Zwłoka powoduje, że nowe przepisy weszłyby w życie z rocznym opóźnieniem.
"Niezwłocznie, nie później niż do końca 2014 roku Rządowe Centrum Legislacji wdroży pakiet działań mających na celu sprawniejszą identyfikację aktów, których termin ogłoszenia ma istotne znaczenie z punktu widzenia funkcjonowania regulacji" - napisało centrum w komunikacie.
Według nowego systemu RCL miałoby otrzymywać kopie tekstów ustaw uchwalonych przez parlament i przekazanych do podpisu prezydenta z Kancelarii Sejmu.
"Pozwoli to na wcześniejsze rozpoczęcie pracy nad przygotowaniem aktu do publikacji, a tym samym skróci się okres między datą podpisania ustawy przez prezydenta a datą jej ogłoszenia" - przekonują rządowi prawnicy.
Oprócz tego, na stronie RCL (www.rcl.gov.pl) zamieszony zostanie wykaz wszystkich aktów prawnych, które wpłynęły do ogłoszenia, z maksymalną planowaną datą ogłoszenia.
Centrum legislacji zaznacza, że to od rodzaju aktu prawnego, jego objętości i cech (tabele, załączniki, formularze) zależy czas, w jakim przygotowany jest dokument do ogłoszenia. W komunikacie napisano także, że przygotowana zostanie informacja o czasochłonności przygotowania poszczególnych typów aktów.
Premier zarządza kontrolę
Jak poinformowało CIR w komunikacie, Kopacz zapoznała się już z raportem przygotowanym przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji (RCL) Macieja Berka. Szef RCL przedstawił w nim wszystkie okoliczności publikacji ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Zaproponował również działania mające na celu wyeliminowanie w przyszłości ryzyka związanego z ewentualnymi opóźnieniami w publikacji ustaw.
Maciej Berek wystąpił ponadto do szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z prośbą o podjęcie wszelkich działań oceniających prawidłowość postępowania RCL ws. publikacji ustawy. Dodatkowo przekazał do prezesa Najwyższej Izby Kontroli materiały zebrane w toku wewnętrznych ustaleń.
Premier Ewa Kopacz zleciła szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w RCL i ministerstwie finansów dot. publikacji ustawy. W ciągu 7 dni ma powstać raport, na podstawie którego szefowa rządu podejmie dalsze decyzje.
Posłowie naprawiają "błąd systemowy"
Jak pisaliśmy, ustawa, którą rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i - by zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. - powinna była zostać opublikowana przed końcem września. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało ją jednak dopiero w piątek, 3 października. W związku z tym nowe przepisy miałyby wejść w życie z rocznym opóźnieniem.
Jednocześnie wiceminister finansów Janusz Cichoń uciął spekulacje, jakoby w wyniku nieopublikowania ustawy w terminie budżet państwa miał stracić 3,3 mld zł. - Zdarzył nam się błąd systemowy, ale chcę stonować ten niepokój związany ze stratami budżetu państwa. Kwoty, o których mówimy, są wyjęte z krainy mchu i paproci - zapewniał Cichoń w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat. Dodał, że ministerstwo nie jest jednak w stanie określić, jak wysokie mogą być straty dla budżetu państwa z powodu tego "błędu systemowego". - W żadnym dokumencie nie wskazaliśmy kwoty. W dalszym ciągu nie jesteśmy w stanie tego zrobić, ponieważ nie mamy danych statystycznych, które pozwalałyby na takie szacunki - powiedział Cichoń.
Ustawą zajmą się posłowie na posiedzeniu plenarnym Sejmu w czwartek. Jak poinformowała szefowa sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska (PO), głosowanie zaplanowano na 23 października.
Autor: rf,pk//rzw / Źródło: PAP, tvn24bis.pl, tvn24.pl