Tyski Fiat świętuje dwa mln pand

Najnowsze

Aktualizacja:
fiat.plPandy sprzedają się jak świeże bułeczki

W poniedziałek z linii produkcyjnej fabryki Fiata w Tychach zjechał dwumilionowy egzemplarz fiata pandy. Przedstawiciele zakładu podkreślają, że ten produkowany od ponad ośmiu lat model wciąż cieszy się wielkim powodzeniem na rynku. W dwumilionowej czerwonej pandzie zamontowano wysokoprężny 75-konny silnik 1.3 multijet.

Panda produkowana jest w Tychach od maja 2003 roku. Rekordowy był rok 2009, kiedy zakład wyprodukował ponad 298 tys. egzemplarzy tego modelu. W ubiegłym roku było to ponad 246 tys. egz. - Zakładamy, że w tym roku wyprodukujemy w sumie ponad 200 tys. egzemplarzy pandy. Taki wynik w ósmym roku produkcji tego modelu to rekord, który nie będzie łatwy do pobicia - powiedział rzecznik Fiat Auto Poland, Bogusław Cieślar.

Choć w końcu tego roku we Włoszech ma rozpocząć się produkcja nowej pandy, tyski zakład nie myśli na razie o zaprzestaniu wytwarzania dotychczasowego modelu. - Dotychczas w koncernie nie zapadła żadna decyzja o zakończeniu produkcji pandy w Tychach - powiedział rzecznik, podkreślając, że dziś trudno przewidywać, kiedy samochód przestanie być wytwarzany - szczególnie w sytuacji, kiedy wciąż cieszy się dużą popularnością.

Na cały świat

Do tej pory z dwóch milionów wyprodukowanych w Tychach pand na polski rynek trafiło 115 465 sztuk. 94,2 proc. produkcji, czyli 1 884 535 egzemplarzy wyeksportowano na rynki 76 państw, m.in. do wszystkich państw europejskich. Najwięcej pand pojechało do Włoch (1 204 734 szt.), Niemiec - 164 600 szt. oraz Francji - 125 339 szt.

Tyska fabryka fiata należy do największych zakładów tego koncernu w Europie i na świecie. Samochody zjeżdżają z linii produkcyjnej średnio co 33 sekundy. W pierwszym kwartale tego roku w Tychach wyprodukowano łącznie ponad 138 080 samochodów - w tym 116 227 aut marki fiat, abarth i lancia.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fiat.pl