Tusk w Krynicy: Nie jesteśmy ubogimi krewnymi

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24/ fot. PAPPremier otworzył Forum Ekonomiczne w Krynicy

Premier Donald Tusk otworzył dziś w Krynicy XXI Forum Ekonomiczne. Przez trzy dni ponad dwa tysiące gości będą dyskutować m.in. o przyszłości UE, kryzysie finansowym, energetyce, bezpieczeństwie międzynarodowym.

Bezpośrednio po uroczystym otwarciu Forum zaplanowano dyskusję panelową na temat "Europejskie dylematy: partnerstwo czy rywalizacja". Udział w niej wezmą: premier Mołdowy Vladimir Filat i prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Z obydwoma tymi politykami Donald Tusk spotkał się bezpośrednio przed otwarciem forum.

Otwierając forum Tusk gratulował obydwu politykom odwagi, determinacji i wyobraźni w polityce. - Kilka lat temu nikt nie myślał, że droga Gruzji i Mołdowy do Europy będzie taka szybka dzięki determinacji przywództwa politycznego - powiedział Tusk.

Premier podkreślał też, że "Unia Europejska jest wartością nie do przecenienia". - Dziś z Krynicy, jutro z Warszawy, ale także z Brukseli i Strasburga powinien popłynąć głos podtrzymujący na duchu tych, którzy wierzą w sens integracji europejskiej - przekonywał Tusk. Skrytykował też "budowanie odrębnych struktur i ekskluzywnych formatów gospodarczych wewnątrz UE". - Kwestionowanie Schengen, kwestionowanie dalszego rozszerzenia UE, byłoby oznaką kapitulacji, nieuzasadnionej żadnymi faktami - stwierdził.

Dziś z Krynicy, jutro z Warszawy, ale także z Brukseli i Strasburga powinien popłynąć głos podtrzymujący na duchu tych, którzy wierzą w sens integracji europejskiej. Donald Tusk

Tusk podkreślał, że Polska opowiada się za dalszą integracją europejską. - My twardo negocjujemy duży mądry budżet dla całej UE. I mówimy to nie jako ubodzy krewni. Za Polską i innymi państwami regionu stoją twarde liczby. Spójrzmy na PKB za drugi kwartał. W pierwszej piątce państw Europy pod tym względem są cztery państwa tego regionu: Estonia, Litwa, Łotwa i Polska - podkreślił premier.

Wsparcie dla Białorusi

Premier zadeklarował też, że takie kraje jak Białoruś mogą liczyć na polskie wsparcie na drodze ku integracji z Europą, jeśli tylko przyjmą standardy demokracji i praw człowieka. - I wtedy wszystkie bariery pękną i wtedy możliwa jest także pomoc, wtedy możliwe jest także współfinansowanie wybitnych przedsięwzięć, a Polska niech będzie przykładem, że to naprawdę ma sens, że to naprawdę działa i że po kilku latach można stanąć na swoich nogach i dumnie patrząc wszystkim sąsiadom prosto w twarz - podkreślił premier.

- Tego życzę wszystkim naszym przyjaciołom ze wschodu i z południa, tym aspirującym do naszej wielkiej wspólnoty. Wszystkiego dobrego! - dodał Tusk.

Rozmowy o przyszłości Europy...

My twardo negocjujemy duży mądry budżet dla całej UE. I mówimy to nie jako ubodzy krewni. Za Polską i innymi państwami regionu stoją twarde liczby. Spójrzmy na PKB za drugi kwartał. W pierwszej piątce państw Europy pod tym względem są cztery państwa tego regionu: Estonia, Litwa, Łotwa i Polska. Donald Tusk

Główne tematy dyskusji podczas forum w Krynicy to zmiany wspólnej polityki rolnej UE, walka z korupcją i przestępczością zorganizowaną w państwach dążących do integracji z Unią, konsekwencje kryzysu finansów publicznych w państwach grupy PIGS (Portugalia, Włochy, Grecja, Hiszpania) dla całej strefy euro, szanse Europy na arenie geopolitycznej. Wśród sąsiadów Unii szczególna uwaga poświęcona zostanie Ukrainie.

Dyskusje dotyczyć też będą szerzej pojętej polityki międzynarodowej i międzynarodowemu bezpieczeństwu, propozycjom rozwiązania konfliktów regionalnych, w szczególności na Zakaukaziu, sytuacji Wspólnoty Niepodległych Państw.

Debaty będą się odbywały również na forach tematycznych poświęconych m.in.: energetyce, innowacjom, zagadnieniom społecznym, ochronie zdrowia czy reformom państwa.

... energii, innowacjach i zdrowiu

Główne tematy na forum energetycznym to: gaz ziemny jako paliwo przyszłości, perspektywa eksploatacji gazu niekonwencjonalnego i zmiany geopolityczne, jakie za sobą niesie, perspektywy i bezpieczeństwo energetyki jądrowej, inteligentne sieci przesyłowe.

Forum innowacji to dyskusje o pracach badawczo-rozwojowych, procesach komercjalizacji wyników badań naukowych czy gospodarce cyfrowej.

Na forum ochrony zdrowia omówione mają zostać m.in. kwestie roli innowacji czy roli państwa i ubezpieczycieli prywatnych w tej dziedzinie.

Z kolei kwestia Ukrainy, stosunki UE z Rosją, przyszłość strefy euro i wspólnej europejskiej dyplomacji to tematy planowane na forum "Unia Europejska i jej sąsiedzi".

W piątek, w ostatnim dniu forum, planowana jest konferencja ministrów gospodarki państw UE i krajów Partnerstwa Wschodniego.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ fot. PAP