Trzy dni w pracy, potem wolne. Rewolucyjny pomysł miliardera

Najnowsze

Wikimedia (CC BY 2.0) | José Cruz/AbrCarlos Slim proponuje skrócić tydzień pracy

Meksykański miliarder i jeden z najbogatszych ludzi na świecie - Carlos Slim sugeruje, że pracownicy mogliby przejść na trzydniowy tydzień pracy. Jest jednak haczyk: w zamian Slim wymaga 11-godzinnego dnia pracy i aktywności zawodowej do 70 lub 75 lat.

"Financial Times" poinformował, że w przemówieniu na konferencji w Paragwaju Slim zalecał radykalną zmianę w typowym, pięciodniowym tygodniu pracy.

- Ludzie będą musieli pracować więcej lat, nawet do 70, 75 lat i pracować trzy dni w tygodniu może nawet 11 godzin dziennie - miał powiedzieć Slim, cytowany przez gazetę.

Motywacje

"FT" donosi też, że pracownicy firmy telekomunikacyjnej Telmex, dzięki której Slim stał się - według niektórych szacunków - drugim najbogatszym człowiekiem na świecie - mogą obecnie przejść na emeryturę przed ukończeniem 50 lat. Wówczas otrzymują możliwość pracy w wymiarze trzech dni w tygodniu z pełnym wynagrodzeniem aż do osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego.

- Z trzema dniami w tygodniu w pracy będziemy mieć więcej czasu na relaks, na poprawę jakości życia - miał powiedzieć Slim, cytowany przez gazetę.

Pracownicy w Meksyku pracują więcej godzin niż ludzie w innych krajach - wynika z badań przeprowadzonych przez OECD.

W przeliczeniu na godziny pracują 2317 godzin rocznie, czyli 44,6 tygodniowo. Średnia to 1789 godzin rocznie w USA, czyli 40 godzin tygodniowo.

Autor: mn//gry/zp / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY 2.0) | José Cruz/Abr