"Trójka" za przygotowania do Euro 2012

TVN24 Biznes

TVN24Marcin Herra i Adrian Furgalski w TVN24

- W czwartek w Sejmie przedstawimy raport zestawiający to, co przez ostatni rok miało być zrobione w sprawie organizacji Euro 2012 z tym, co zostało zrobione - mówił w Magazynie "24 godziny" Adrian Furgalski, ekspert od infrastruktury. - Mamy cztery lata ciężkiej pracy, ale wierzę, że osiągniemy cel - dodawał Marcin Herra, prezes spółki PL2012.

Goście "Magazynu 24 godziny" próbowali ocenić stan przygotowań Polski do Euro 2012 w związku z mijającą w piątek rocznicą przyznania Polsce i Ukrainie organizacji imprezy.

- Raport nie tchnie w nas optymizmu, ale i nie załamie. Staraliśmy się w nim rzetelnie porównać założone wcześniej harmonogramy prac na stadionach, kolei czy drogach z tym, co jest już zrobione. W większości przypadków dochodzi niestety do przesunięć - mówił Adrian Furgalski, dyrektor w Zespole Doradców Gospodarczych TOR.

Polskie "bomby" na przeszkodzie

PKP mami nas wspaniałą wizją, ale jak spojrzymy na harmonogram to widzimy, że nic się nie dzieje. furgalski o kolei

Druga bombą według niego jest stan dworców kolejowych - pierwszej rzeczy, poza lotniskami, jaką w Polsce zobaczą kibice z innych krajów. - PKP mami nas wspaniałą wizją, ale jak spojrzymy na harmonogram to widzimy, że budowa dworca w Katowicach miała ruszyć jesienią 2007 roku. Tymczasem w tej chwili nie ma jeszcze wybranego inwestora. Tymczasem PKP mówi: Spokojnie, zdążymy - podaje przykład Adrian Furgalski.

Pytany jaką ocenę w skali od 2 do 5 wystawiłby dotychczasowym przygotowaniom, odpowiada: - Niestety, tylko trójkę.

Masterplany dzień pod dniu

Mamy cztery lata ciężkiej pracy, ale i cel, w który wierzymy. Wszyscy pracownicy spółki PL2012 mają doświadczenie międzynarodowe i krajowe w zarządzaniu projektami. herra o swoich ludziach

- Mamy cztery lata ciężkiej pracy, ale i cel, w który wierzymy. Wszyscy pracownicy spółki PL2012 mają doświadczenie międzynarodowe i krajowe w zarządzaniu projektami - powiedział.

Herra jako priorytety wymienia przede wszystkim budowę i modernizację stadionów. Wyjaśnia, że w tej oraz innych sferach, takich jak budownictwo drogowe, czy kolejowe istnieją "masterplany" - czyli swoiste "rozkłady jazdy", które wyznaczają kolejność i przebieg prac. Dokument do 5 maja ma zostać wysłany do UEFA.

Marcin Herra o działalności PL2012TVN24

- Większość rzeczy, jak choćby trzy z sześciu programów, są w sferze projektu, ale jest to niezbędna faza - tłumaczył prezes. Dodał też, że jeśli chodzi o Stadion Narodowy w Warszawie, to już rozpoczęło się palowanie, a budowa pełną parą ma ruszyć w 2009 roku.

- Dzisiaj jest taka sytuacja, że trzy stadiony są w fazie projektowej, ale jest on niezbędny. Namacalne wyniki działań będą widoczne już wkrótce - wyjaśnił.

Euro 2012 w dobrych rękach, ale..

Adrian Furgalski pytany, czy jego zdaniem Marcin Herra to właściwy człowiek na właściwym miejscu, odpowiada, że tak. Co jednak niepokoi eksperta, to spychanie przez polityków odpowiedzialności za organizację Mistrzostw na PL2012. - Politycy ewentualne potknięcia mogą tłumaczyć niedociągnięciami w spółce. Tyle, że to nie spółka, a oni mają w swoich rękach narzędzia, żeby wymuszać ewentualne przyspieszenia, czy też tworzyć nowe przepisy - tłumaczy Adrian Furgalski.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24