W terminalu LNG w Świnoujściu zakończono próbę wodną drugiego zbiornika LNG, w którym magazynowany będzie skroplony gaz ziemny. Drugi zbiornik, podobnie jak pierwszy zachował wszystkie parametry pod naciskiem 100 tys. ton - poinformowała spółka Polskie LNG.
Inwestycja w terminal LNG w Świnoujściu weszła w najważniejszą fazę realizacyjną, zarówno pod kątem budowy, jak i przygotowania do przyszłej eksploatacji. Równolegle z pracami budowlanymi wykonywane są próby i czynności związane z odbiorami robót oraz czynności przygotowawcze do próbnych rozruchów - dodała spółka.
LNG coraz bliżej?
- Próby wodne obydwu zbiorników zakończono sukcesem. Konstrukcje pod obciążeniem 100 tysięcy ton zachowały wszystkie parametry projektowe. Badania geodezyjne oraz szereg testów pomiarowych wykonywanych w trakcie wtłaczania cieczy, jej pozostawienia w zbiorniku na czas badań, a następnie opróżniania konstrukcji wykazały, że parametry, zarówno pod względem osiadania obiektów, jak i przechyłów, mieszczą się we wszystkich normach – powiedział cytowany w informacji dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Maciej Mazur.
- Celem badań obciążeń działających na konstrukcje zbiorników była ocena zgodności ich wykonania z normami i parametrami wskazanymi w projekcie. Zbiornik miał prawo osiąść, ale w wyznaczonych w projekcie normach i w sposób równomierny – dodał.
Największa inwestycja
W czasie prób wodnych do każdego ze zbiorników, przez dwa tygodnie pompowano ok. 100 tysięcy metrów sześciennych wody morskiej, czyli około 100 milionów litrów. Dziennie przybywało od 8 do 10 tysięcy metrów sześciennych wody - jej lustro podnosiło się ok. 2 metry na dobę. Miało to pokazać jak zbiornik zachowuje się pod obciążeniem. Po zakończonych próbach, wnętrza zbiorników zostały dokładnie oczyszczone i wysuszone.
Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześć. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu – do 7,5 mld m sześć. rocznie. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo – Wschodniej i jedną z największych na całym kontynencie. Jego budowa wpłynie na cały regionalny rynek gazu.
Autor: //gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: polskielng.pl