"Terminal 2 ruszy najpóźniej w marcu"

Najnowsze

Aktualizacja:

- Najpóźniej w marcu ruszy Terminal 2 na warszawskim Okęciu - zapowiedział w środę minister infrastruktury Cezary Grabarczyk (PO). Dodał, że jego resort bada sprawę zerwania przez Porty Lotnicze umowy z wykonawcą.

- Dziś będę rozmawiał z szefem portów lotniczych i z panem wiceministrem transportu. Będę miał już pełną wiedzę na ten temat, ale wydaje się, że podjęte działania umożliwią dotrzymanie naszych zobowiązań - powiedział Grabarczyk w radiu TOK FM.

Minister uważa, że istniały podstawy do zerwania umowy z wykonawcą rozbudowy lotniska. - Analizuję tę sprawę. To nie jest tak jednoznaczne, ponieważ kontrakt zasadniczy był aneksowany i te aneksy nie były dotrzymywane przez wykonawcę - powiedział. - Część prac kończą podwykonawcy. Tu zostały podjęte już decyzje. W kilku kwestiach będzie potrzebne szybkie przeprowadzenie procedur zamówień publicznych - dodał.

Buduje się i buduje

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) 12 października odstąpiło od umowy z konsorcjum Ferrovial Agroman-Budimex-Estudio Lamela na budowę Terminalu 2. Ostatecznym powodem było stanowisko Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej o braku akceptacji dla rozwiązań proponowanych przez konsorcjum. PPL informowało, że decyzja ta uniemożliwia uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i uruchomienie hali odlotów.

W ocenie PPL, wszystkie dotychczasowe terminy wynikające z kontraktu oraz aneksu zostały przekroczone; wykonawca nie był zdolny do sprawnego zakończenia budowy oraz nie dawał gwarancji, że jakikolwiek nowy termin zakończenia rozbudowy mógłby być dotrzymany.

Przetarg na budowę Terminalu 2 konsorcjum wygrało w 2002 roku. Kontrakt opiewał wówczas na blisko 200 mln dol. W lutym 2006 roku przedstawiciele PPL informowali posłów z sejmowej Komisji Infrastruktury, że do końca maja 2006 roku do użytku będzie oddana część Terminalu 2, a cała inwestycja może być zakończona w połowie 2007 roku.

W sierpniu była już mowa o innych terminach: oddaniu hali przylotów w listopadzie 2006 roku (termin został dotrzymany); w kwietniu 2007 roku pozostała do realizacji część budynku terminalu wraz z Pirsem Północnym. Hali odlotów i Pirsu Północnego nadal jednak nie oddano.

Źródło: PAP, tvn24.pl