Tauron wybuduje blok w Tychach. Za 618 mln zł

TVN24 Biznes


W 2016 r. zostanie oddany do użytku zasilany węglem blok ciepłowniczy w Zakładzie Wytwarzania Tychy, należącym do grupy Tauron. Nowa jednostka będzie miała moc 50 megawatów elektrycznych i 86 megawatów termicznych. Koszt inwestycji to 618 mln zł.

W sobotę w udziałem premiera Donalda Tuska odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę. Prace związane z budową nowego bloku rozpoczęły się w grudniu 2013 r. Wykonano już główny fundament kotła fluidalnego. Budowa bloku to drugi etap projektu, w ramach którego w latach 2008-2012 przebudowano już kocioł węglowy bloku na jednostkę spalającą biomasę. Koszt całego projektu to ponad 782 mln zł.

Wymogi ekologiczne

Tyska inwestycja jest jedną z głównych spółki Tauron Ciepło, która wchodzi w skład grupy Tauron. Prezes spółki Tauron Polska Energia Dariusz Lubera podkreślił, że inwestycja spełnia ostre wymogi ekologiczne – w porównaniu z jednostkami dotychczas pracującymi w Tychach nowy blok będzie emitował dwukrotnie mniej dwutlenku węgla, siedmiokrotne zmniejszy się emisja dwutlenku siarki, a czterokrotnie spadnie emisja pyłów. Po zakończeniu budowy tyska elektrociepłownia będzie miała moc 340 megawatów termicznych i 90 megawatów elektrycznych. Prezes Lubera podkreślił, że to tylko jedna z inwestycji grupy Tauron. Spółka do roku 2020 wyda na inwestycje 44 mld zł. - Tauron Ciepło i Elektrociepłownia Tychy to ważny element 20-letniego programu inwestycyjnego. Do 2020 r. grupa zamierza wybudować w różnych technologiach 3200 MW nowej mocy. Stawiamy na efektywność, dywersyfikację paliw i ekologię – podkreślił Lubera. Tylko w 2013 r. grupa wydała na inwestycje 3,8 mld zł. Oddała do eksploatacji dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy 122 MW, bloki biomasowe w Tychach i Stalowej Woli, a w grudniu 2012 r. – największy blok biomasowy w Jaworznie. - Jesteśmy inwestycyjnie rozpędzeni. Na rok 2014 plan grupy Tauron to ponad 4 mld zł wydatków na inwestycje – podkreślił prezes. W roku 2014 w Stalowej Woli spółka wspólnie z PGNiG ma wybudować pierwszy blok energetyczny oparty na gazie. Kolejny taki blok ma powstać w Łagiszy. Kluczową inwestycją będzie nowoczesny blok węglowy o mocy 910 MW w Jaworznie. Jak powiedział Lubera, grupa Tauron chce też włączyć się w projekt przygotowania i budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Energetyczny gigant

Tauron Polska Energia jest jedną z największych polskich firm. Zajmuje się wydobyciem węgla oraz wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju. Tauron Ciepło jest największą spółką ciepłowniczą w Polsce. Łączna moc zainstalowana zakładów wytwórczych, wchodzących w skład tej spółki wynosi 1853 MW, a łączna długość sieci jej ciepłowniczej to 1100 km. Spółka dostarcza ciepło blisko 700 tysiącom mieszkańców.

Autor: bgr/kwoj / Źródło: PAP