Debiut 30 czerwca, zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych od 9 do 18 czerwca, a instytucji - od 22 do 24 czerwca - to niektóre szczegóły zaprezentowanego właśnie projektu emisyjnego spółki Tauron Polska Energia. Energetyczna firma będzie jedną z największych notowanych na warszawskim parkiecie.
Komisja nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Tauronu 27 maja. I chociaż jego zawartość była ogólnie znana, to we wtorek spółka przedstawiła kilka nieznanych szczegółów.
Wiadomo było m.in., że Skarb Państwa chce sprzedać na giełdzie do 52 proc. akcji grupy oraz, że inwestorzy indywidualni będą mogli złożyć zapisy na 25 proc. sprzedawanych przez Skarb Państwa akcji, a jeden inwestor będzie mógł kupić walory za najwyżej około 10 tys. zł.
Zamawiać można tylko dziewiątkami
"Każdy inwestor indywidualny może złożyć jeden zapis na co najmniej 1350, lecz nie więcej niż 13 500 akcji" - stwierdzono w prospekcie. Zamawiać należy liczbę akcji stanowiącej wielokrotność liczby 9. Wynika to z trwającym procesem scalania akcji, którego zakończenie planowane jest jeszcze przed przydziałem akcji.
We wtorek spółka podała, że cena maksymalna ma być podana następnego dnia, a ostateczna, czyli emisyjna - 22 czerwca. Zdaniem analityków wyniesie ona w granicach 77-78 groszy za papier, co daje wycenę spółki na poziomie zbliżonym do 11 mld zł.
Spółka podała też, że w latach 2010-2012 chce przeznaczać na dywidendę 30 proc. zysku.
Ze zniżką na prąd
W prospekcie znalazła się też ciekawa oferta: inwestorzy indywidualni, którzy kupią akcje Tauronu i nie sprzedadzą ich przez rok od daty debiutu, będą uprawnieni do rabatu w wysokości 5-15 proc. od obowiązujących cen za energię elektryczną. Rabat będzie obowiązywał od lipca 2011 do czerwca 2012 roku.
Ostateczna wysokość rabatu oraz szczegółowe warunki mają zostać przedstawione przez spółkę w czerwcu 2011 r. Aby z niego skorzystać inwestor powinien w rok od pierwszego dnia notowania złożyć na piśmie oświadczenie. Trzeba też będzie oświadczyc, że akcje nie były przedmiotem zastawu, ani nie zawarto umowy ich użytkowania. Potrzebne też będzie zaświadczenie z biura maklerskiego prowadzącego rachunek inwestycyjny o nabyciu akcji oraz o niezbywaniu ich w trakcie ostatniego roku.
Atomowe plany
Według "Rzeczpospolitej", wejście na giełdę ma być pierwszym krokiem do wejścia do konsorcjum atomowego, które budować będzie Polska Grupa Energetyczna. – Deklarujemy, że chcemy być gotowi do budowy elektrowni atomowej. Doświadczenie w tej sprawie dałaby nam współpraca z PGE – mówi w rozmowie z „Rz” prezes Tauronu Dariusz Lubera.
Obecnie kilkudziesięciu pracowników spółki kończy studia podyplomowe w dziedzinie energetyki atomowej na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.
Minister skarbu Aleksander Grad powiedział na briefingu w sprawie debiutu giełdowego Tauronu, że po ofercie publicznej resort nie zamierza sprzedawać swoich pozostałych 34 proc. akcji. Resort ma obecnie ok. 87 proc. akcji spółki, pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy. W ofercie publicznej sprzedaje 52 proc. akcji.
Grupa Tauron jest drugim największym przedsiębiorstwem energetycznym w Polsce i jednym z największym w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest też największą spółką dystrybuującą energię w Polsce. Jej udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce wynosi 14 proc., a udział w sprzedaży energii elektrycznej do odbiorców końcowych - ok. 32 proc.
Źródło: Rzeczpospolita, TVN CNBC Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu