Tanie Linie Kolejowe jeszcze tańsze

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Tanie Linie Kolejowe bedą jeszcze tańsze niz konkurent

Tanie Linie Kolejowe zaproponują ceny biletów na pociągi międzywojewódzkie niższe niż PKP Przewozy Regionalne - zapowiada prezes PKP IC Krzysztof Celiński. Spółka będzie też walczyć o studentów, oferując im promocyjne ceny biletów.

Zmiany cen mają wejść w życie wraz z nowym kolejowym rozkładem jazdy - od 13 grudnia. Dotychczas TLK obsługiwały 24 połączenia, teraz będzie ich aż 377. Przewoźnik ma zaoferować pasażerom niższe ceny i nowe oferty taryfowe.

Na początku listopada spólka PKP Intercity ogłosiła, że będzie likwidowała pociągi pospieszne i ekspresy. Teraz większość z nich będzie jeździła w barwach TLK; tylko nieliczne ekspresy będą funkcjonować jako pociągi wyższej klasy - pod marką InterCity.

Zarząd firmy nie kryje, że zmiany zostały poniekąd wymuszone przez konkurenta na trasach międzywojewódzkich - pociągi InterRegio, uruchamiane przez PKP Przewozy Regionalne. - Do zmiany oferty zmusił nas też panujący kryzys - powiedział prezes Celiński. Dodał, że przez ostatni rok spółka straciła 8-10 proc. pasażerów.

Bilety na przejazd w drugiej klasie pociągiem w barwach TLK ma być o kilka złotych tańszy niż bilet w InterRegio. Do tej pory pasażerowie TLK musieli wykupić też miejscówkę za 5 zł. Od nowego rozkładu nie będą już mieli takiego obowiązku. Miejscówkę będzie można wykupić na bilet w pierwszej klasie; przejazd będzie wtedy droższy o kilkanaście złotych plus 10 zł za miejscówkę.

Studencie, zapraszamy!...

Władze PKP Intercity kierują nową ofertę głównie do studentów, którzy stanowią dziś 46 proc. klientów InterRegio. Do nich jest kierowana oferta City Bilet - bilety tygodniowe i miesięczne na TLK mają być tańsze o 30 proc. Inną propozycją jest last minute 26 - studenci którzy zgłoszą się do kasy na pół godziny przed odjazdem pociągu, będą mogli kupić bilet za 26 zł.

- To oferta na pociągi InterCity, w których studenci nie mają ulg. Może się jednak zdarzyć, że nie będzie można kupić biletu w tej promocji, bo nie będzie już miejsc - powiedział Celiński. Obie promocje zaczną się 18 listopada.

PKP Intercity jest drugim po PKP Przewozy Regionalne przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Przed wydzieleniem z Grupy PKP i przekazaniem PKP PR samorządom, PKP Intercity przejęła od PKP PR 381 połączeń międzywojewódzkich i ok. 1900 wagonów. W pierwszym półroczu 2009 r. zysk netto spółki wyniósł 13 mln zł. Jest planowana prywatyzacja przewoźnika.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24