Szukają gazu łupkowego na Lubelszczyźnie

Najnowsze

TVN 24 | TVN24W latach 2013-17 PKN Orlen przeznaczy 5,1 mld zł na projekty wydobywcze

PKN Orlen rozpoczął siódmy odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego. Prace prowadzone są w miejscowości Nowy Uścimów (woj. lubelskie, gmina Uścimów, powiat lubartowski) i potrwają około 45 dni. Głębokość otworu wiertniczego zaplanowano na 3520 m.

Jak poinformował we wtorek PKN Orlen, prace poszukiwawcze w miejscowości Nowy Uścimów wykonywane są na terenie koncesji "Lubartów", a otwór Uścimów-OU1 będzie trzecim z kolei realizowanym na obszarze tej koncesji. Oba poprzednie odwierty płockiego koncernu na terenie koncesji "Lubartów" zostały wykonane w miejscowości Berejów (gmina Niedźwiada, powiat lubartowski). PKN Orlen zaznaczył, że na podstawie próbek uzyskanych z otworu Uścimów-OU1, spółka będzie mogła podjąć decyzję o kontynuacji prac na tym obszarze. - Dotychczasowe prace na terenie koncesji "Lubartów" realizowaliśmy z powodzeniem, a ich wyniki skłoniły nas do kontynuacji poszukiwań na tym obszarze - powiedział, cytowany w komunikacie PKN Orlen Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream, spółki zależnej płockiego koncernu. Prugar dodał, że o wyznaczeniu Nowego Uścimowa, jako miejsca kolejnego wiercenia poszukiwawczego zdecydowały m.in. dokładne analizy archiwalnych danych geologicznych, uzupełnione o nowe dane sejsmiczne.

Dziesięć koncesji poszukiwawczych

Orlen Upstream to spółka celowa PKN Orlen utworzona w 2005 r. do poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Według płockiego koncernu, do prac wiertniczych w Nowym Uścimowie zostanie wykorzystane urządzenie Massarenti 6000 E, należące do spółki EXALO DRILLING. Urządzenie to zostało przetransportowane z wykonywanego wcześniej, na przełomie kwietnia i maja, otworu pionowego w miejscowości Nowy Stręczyn (gmina Cyców, powiat łęczyński). PKN Orlen informował wcześniej, że poszukiwania gazu łupkowego w Nowym Stręczynie trwały 54 dni, a głębokość odwiertu osiągnęła tam 3500 m.

Obecnie płocki koncern posiada dziesięć koncesji poszukiwawczych. Dotychczas spółka wykonała sześć otworów wiertniczych - cztery pionowe i dwa horyzontalne. W ramach poszukiwań gazu łupkowego w 2013 r. PKN Orlen planuje wykonanie zabiegów szczelinowania hydraulicznego, które pozwolą na określenie przepływu gazu na terenie wykonanych do tej pory dwóch otworów horyzontalnych: Syczyn-OU2 oraz Berejów-OU2.

5,1 mld zł na projekty wydobywcze

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach, wypycha gaz do góry. PKN Orlen, publikując swą nową strategię w listopadzie 2012 r., informował, że w latach 2013-17 zamierza przeznaczyć 5,1 mld zł na projekty wydobywcze, w tym głównie dotyczące gazu łupkowego.

Autor: db/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | TVN24