Święta, święta - i po świętach... drożej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Święta, święta i po świętach drożej?

Podwyżki zaatakowały światowy rynek żywności, a do Polski maja dotrzeć zimą - zapowiada "Rzeczpospolita". Jak twierdzi gazeta, z nowym rokiem podrożeją cukier, mleko, a nawet herbata - wylicza gazeta.

Niepokój - zdaniem "Rz" - nie jest bezzasadny. Tylko w ciągu roku niemal o 70 proc. zdrożał na świecie cukier, a o jeszcze więcej kakao. Od dwóch miesięcy gwałtownie drożeją produkty mleczarskie - chude mleko w proszku jest niemal o połowę droższe niż przed rokiem.

Konkurencja jest ogromna i sieci nie mogą sobie pozwolić na podwyżki przed świętami. Andrzej Faliński, szef Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

W Polsce takich skoków cen jeszcze nie ma, ale można zauważyć - jak pisze gazeta - pierwsze symptomy. Zdrożała herbata, droższe są również słodycze. To ponoć dopiero początek. - Ceny serów żółtych w porównaniu z ubiegłym rokiem podnieśliśmy o jedną piątą, a masła 30-40 proc. - przyznaje gazecie Andrzej Grabowski, współwłaściciel grupy Polmlek, do której należy marka Warmia.

Cisza przed wiosną

Przed znacznym skokiem cen Polaków ratują jednak zbliżające się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia. Handlowcy nie zamierzają odstraszyć klientów i zrezygnują z części marży. - Konkurencja jest ogromna i sieci nie mogą sobie pozwolić na podwyżki przed świętami - mówi dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Andrzej Faliński.

Okres świąteczny szybko minie, szybko wzrosnąć mają również ceny. Zdaniem handlowców, sporo wyższych cen można spodziewać się wiosną.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24