Kolejna międzynarodowa organizacja uważa, że polska gospodarka pozytywnie wyróżnia się na tle całego regionu. O światowej gospodarcze OECD mówi, że jest "blisko dna kryzysu" - największego od czasu II Wojny Światowej.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przedstawiła prognozę, z której wynika, że polski Produkt Krajowy Brutto skurczy się w tym roku o 0,4 procent. Dla porównania: PKB Węgier ma spaść o ponad 6 procent, a Słowacji - o 5 procent.
OECD prognozuje, że w przyszłym roku do Polski powróci już wzrost gospodarczy i PKB pójdzie w górę o 0,6 procent. W przyszłym roku średnioroczny wzrost cen konsumpcyjnych miałby wynieść 1,8 procent.
Organizacja ostrzega jednak, że dług publiczny Polski - czyli całkowite zadłużenie sektora publicznego - może niebezpiecznie zbliżyć się do konstytucyjnej bariery 60 procent PKB.
Strefa euro mocno w dół
Według prognoz OECD Produkt Krajowy Brutto strefy euro w 2009 r. spadnie o 4,8 proc. Na 2010 r. ekonomiści organizacji prognozują, że gospodarka eurolandu pozostanie w stagnacji.
Bezrobocie eurolandu ma wzrosnąć w tym roku do 10,0 proc. (z 7,5 proc. w 2008 roku). Odsetek ludzi bez pracy ma być jeszcze większy w przyszłym roku, bo według analityków OECD wzrośnie do 12,0 proc.
Inflacja w 2009 r. wyniesie w eurolandzie - według prognozy OECD - 1,3 proc. wobec 1,8 proc. w 2008, a w 2010 spadnie do 0,7 proc.
Blisko dna kryzysu
OECD stwierdza jednocześnie, że światowa gospodarka jest blisko dna największego od czasu II Wojny Światowej kryzysu gospodarczego. Zdaniem jej analityków obecny spadek wskaźników gospodarczych jest łagodniejszy, po mocnym dołowaniu w ostatnim kwartale zeszłego i pierwszym kwartale bieżącego roku.
Według analityków rozwinięte gospodarki świata już w przyszłym roku zanotują niewielki wzrost gospodarczy na poziomie 0,7 proc. Poprzednie prognozy mówiły o 0,1 proc. wzroście.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organization for Economic Co-operation and Development) zrzesza 30 wysoko rozwiniętych krajów świata. Polska należy do niej od 1996 roku.
Źródło: TVN CNBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24