Sprzedajesz mieszkanie? Paweł Blajer wyjaśnił, jak rozliczyć podatek

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 BiSJak w zeznaniu podatkowym rozliczyć sprzedaż mieszkania? Wyjaśnia Paweł Blajer

Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości? Wszystko zależy od daty jej wykupienia lub wybudowania. Szczegóły wyjaśnił Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Zasady opodatkowania zysków ze sprzedaży nieruchomości zależą od daty jej nabycia. Inaczej opodatkowana jest sprzedaż nieruchomości nabytej przed 1 stycznia 2007 r., a inaczej nabytej w latach 2007-2008. Żeby było ciekawiej ostatnia nowelizacja ustawy o PIT przyniosła nowe zasady, dotyczące zbywania nieruchomości nabywanych od 1 stycznia 2009 r.

- Podatnik, który nabył nieruchomość w 2009 roku i sprzedał ja w 2013 roku może skorzystać z ulgi mieszkaniowej - mówi Katarzyna Puchacz, doradca podatkowy w Accreo.

Jakie podatki?

Przy sprzedaży nieruchomości nabytych od dnia 1 stycznia 2007 r. do końca 2008 r. oraz sprzedaży nieruchomości wybudowanych (oddanych do użytkowania) od dnia 1 stycznia 2007 r. do końca 2008 r. - trzeba zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19 proc. dochodu.

- W pozycji 197 w kategorii K wpisujemy obliczony podatek. Wyliczamy go z przychodu od sprzedaży nieruchomości, który pomniejszamy o koszty uzyskania przychodu, czyli np. koszty nabycia nieruchomości. Tak otrzymany dochód mnożymy razy stawkę podatkową w wysokości 19 proc. i ten iloczyn, który nam wyjdzie wpisujemy w pozycję 197 - tłumaczy Katarzyna Puchacz.

W przypadku sprzedaży nieruchomości kupionych przed 1 stycznia 2007 r. oraz sprzedaży nieruchomości wybudowanych (oddanych do użytkowania) przed 1 stycznia 2007 r. - trzeba zapłacić podatek w wysokości 10 proc. przychodu. Można jednak nie zapłacić tego podatku jeżeli w ciągu 2 lat od sprzedaży przeznaczy się uzyskane z tej sprzedaży pieniądze na własne cele mieszkaniowe.

Program "Biznes dla ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: TVN24 Biznes i Świat