Polski oddział AIG sprzedany. Nabywcą jest hiszpański Santander - donosi - portal gazeta.pl. Informacje potwierdził oficjalny komunikat banku, nie podając jednak kwoty transakcji. Santander w pierwszym półroczu zarobił na czysto ponad 4,5 miliarda euro.
Należący do American International Group polski AIG Bank jest 20. bankiem w kraju pod względem funduszy własnych, jednak stanowi łakomy kąsek ze względu na swój charakter. Ma 2 mln klientów i jest jednym z najbardziej zyskownych w branży.
Po połączeniu z należącym do Hiszpanów Santander Bankiem powstanie jedna z większych instytucji finansowych typu consumer finance, której portfel kredytów będzie wart ok. 3,5 mld euro (czyli ok. 16 mld zł), zaś portfel depozytów to równowartość 700 mln euro (ponad 3 mld zł). Sieć nowej instytucji będzie liczyć ok. 250 placówek.
Jak podano w Madrycie, hiszpański bank wspólnie z polskim AIG utworzą spółkę, w której połączą działalność consumer finance w Polsce (czyli szybkie pożyczki, karty kredytowe i kredyty ratalne). W nowej spółce 70 proc. udziałów będą mieli Hiszpanie, a pozostałe 30 proc. - amerykański AIG.
W komunikacie nie ujawniono, za ile Hiszpanie przejmują kontrolę nad polskim AIG. Transakcja wymaga jeszcze uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz organów antymonopolowych.
Jednocześnie Santander podał, że jego zyski za pierwsze półrocze wyniosły 4,51 miliarda euro i były niższe o 4,5 proc. niż przed rokiem. Korzystny dla banku był II kwartał, w którym zarobił on 2,42 miliarda euro - to drugi w historii kwartalny wynik Santandera (o 4 procent lepszy wynik zanotował jedynie przed rokiem).
W czerwcu Santander informował o planach zamknięcia wszystkich 46 posiadanych w polsce placówek detalicznych. Bank miał wówczas zrezygnować z udzielania kredytów hipotecznych, pozostawiając w ofercie jedynie kredyty konsumenckie i samochodowe, które sprzedawaliby jedynie partnerzy.
Przez wiele miesięcy trwały negocjacje na temat przejęcia polskiego AIG przez bank PKO BP. Ostatecznie jednak do transakcji nie doszło, a kontrowersje na temat jej temat okazały się jedną z przyczyn dymisji członków zarządu PKO.
American International Group (AIG) to do niedawna największy ubezpieczyciel na świecie, prowadzący działalność w ponad 50 krajach. Instytucja została mocno dotknięta kryzysem finansowym i zmuszona do sprzedaży części swoich aktywów.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24