Saab i Volvo wołają o pomoc

Najnowsze

Aktualizacja:
saab.plSaab nie przynosił zysku już od wielu lat

General Motors i Ford szukają rządowego wsparcia finansowego dla swych skandynawskich marek, czyli dla Saaba i Volvo. Taką informację podaje "The Financial Times". Według nieoficjalnych doniesień, rząd w Sztokholmie rozważa udzielenie firmom wsparcia w wysokości 250 mln dolarów.

Według dziennika, pomoc rządu Szwecji miałaby mieć formę pożyczek lub gwarancji kredytowych. Należące do Forda Volvo przyniosło w trzecim kwartale ponad 450 mln dolarów strat. Jak podaje "Financial Times", Saab z kolei nie przynosi zysków od przejęcia marki przez GM w 1989 roku.

General Motors i Ford przygotowują plan restrukturyzacji, który ma przekonać amerykański Kongres do udzielenia im wsparcia w wysokości 25 mld dolarów. Jednym z elementów planu ma być sprzedaż tych części koncernów, które nie przynoszą zysków.

Japończycy nie kupują aut

Tymczasem sprzedaż samochodów w Japonii była w listopadzie najsłabsza od 34 lat. Jak podał Japoński Związek Sprzedawców Aut, w listopadzie sprzedano w tym kraju aż o 27 procent mniej pojazdów niż w tym samym miesiącu w ubiegłym roku.

Sprzedaż samochodów osobowych, ciężarówek i busów stopniała w listopadzie na całym rynku do prawie 216 tys. sztuk. Toyota, największy japoński producent aut, sprzedała około 106 tys. pojazdów, czyli o 28 proc. mniej niż przed rokiem. Jeszcze gorzej wypadł Nissan, którego sprzedaż spadła o 30 proc. - do nieco ponad 30 tys. aut.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: saab.pl